נושאים נלמדים

משאבי טבע מתחדשים

משאבי אנרגייה מתחדשים מקורם בתהליכי טבע מתמשכים שאינם מתכלים עקב השימוש בהם ופגיעתם בסביבה קטנה. המשאבים המתכלים כמו דלק מאובנים ואנרגייה גרעינית גורמים לזיהום האטמוספרה והולכים ומתכלים. במשאבי האנרגייה המתחדשים: אנרגיות השמש, הרוח והמים, ביו אנרגייה, אנרגייה גאותרמית ואנרגיית הגאות והשפל.

הרי געש

הר געש הוא מבנה גאולוגי הנוצר כאשר מַגְמָה פורצת דרך סדקים בקרום כדור הארץ ונפלטת אל פני השטח בתהליך הנקרא "התפרצות געשית". "וולקנו" הוא המונח הלועזי להר געש.

תחבורה

תחבורה היא תנועה של אנשים וסחורה ממקום אחד לאחר על ידי אמצעי תחבורה אוויריים, ימיים ויבשתיים. בעבר היה נפוץ השימוש בבעלי חיים ובסירות לשם תחבורה. כיום רוב התחבורה נעשית על ידי כלי תחבורה ממונעים: כלי רכב, רכבות, אניות ומטוסים.

רעידות אדמה

רעידת אדמה, או רעש אדמה, היא תופעת טבע גאולוגית הנגרמת עקב נדידת היבשות ומתאפיינת בתנודה של פני הקרקע. באזורי יישוב עלול להיגרם בעטייה נזק בנפש וברכוש.

פיתוח בר קיימא - איכות הסביבה

איכות הסביבה היא תחום הנוגע ליחסי גומלין בין האדם לסביבתו הטבעית או לזו שיצר. פיתוח בר קיימא עונה על צורכי ההווה בלי לפגוע ביכולתם של הדורות הבאים לספק את צורכיהם שלהם. פיתוח בר קיימא יכול להיות סביבתי, כלכלי וחברתי-מדיני

מיומנויות מפה ואטלס

מהי קרטוגרפיה, כיצד מכינים גלובוס ומיהו הגיבור שנשא את העולם על כתפיו - שלל פעילויות בנושא מפות

פותחים שנה עם גאוגרפיה

לקראת פתיחת שנת הלימודים מקבץ פעילויות מהנות הלוקחות את התלמידים למסע בנבכי הגאוגרפיה: במה עוסק הגאוגרף? מהו קלימוגרף? מה הקשר בין סביבה ואדם והאם ניתן להציל את העולם ?

חקלאות

חקלאות היא ענף כלכלי של גידול צמחים ובעלי חיים המשמשים בעיקר לייצור מזון כמו גם לייצור חומרי תעשייה שונים

הירח

הירח הוא גרם השמיים הבולט ביותר נוסף על השמש והלוויין הטבעי של כדור הארץ. בעברית הוא נקרא גם לְבָנָה וסַהַר. בשנת 1610 היה גליליאו גליליי מהראשונים שצפו בו מבעד לטלסקופ

שימושי קרקע

בגאוגרפיה עירונית מקובל לחלק את שטחי העיר לסוגיהם על פי השימוש שעושה בהם האדם

סלעי כדור הארץ

סלע הוא חומר המרכיב את השכבה המוצקה העליונה של כדור הארץ (קרום כדור הארץ) שעליה אנו דורכים. כל סלע עשוי מחומרים שונים ויש לו תכונות משלו. תחום המחקר הגאולוגי העוסק בסלעים נקרא פֶּטְרוֹלוֹגְיָה

אנרגייה בישראל

משק האנרגייה בישראל עוסק ביבוא ובזיקוק, בשיווק ובצריכה של מקורות אנרגייה. רוב האנרגייה מגיע ממקורות לא מתחדשים דוגמת פחם, נפט גולמי, תוצרי נפט וגז טבעי. שיעור זעיר ממנה – מקורו באנרגייה מתחדשת

תחבורה - נמלי ים בישראל

נמל הוא מעגן מעשה ידי אדם המשמש לטעינה ולפריקה של מטענים המובלים בכלי שיט, לרבות העלאה והורדה של נוסעים

תיירות בישראל

תיירות היא טיול, נסיעה, שהייה וביקור של אנשים מחוץ לסביבתם הרגילה לפרק זמן מוגבל. מטרת התיירות יכולה להיות נופש ובידור, לימודים ועסקים, תיירות מרפא וביקור במקומות קדושים. ענף התיירות הוא מקור פרנסה לאנשים רבים.

ימי השוויון

ימי השוויון - הימים שבהם שוררות 12 שעות אור ו-12 שעות חושך בכל רחבי כדור הארץ, על פי מהלך התנועה של כדור הארץ עם הקפתו את השמש.

ימי ההיפוך

ב-21 בדצמבר קרני השמש פוגעות בחוג הגדי (קווי רוחב "22 '26 °23 דרום) בזווית ישרה: בחצי הכדור הצפוני מתחיל החורף, ובחצי הכדור הדרומי מתחיל הקיץ.
ב-21 ביוני קרני השמש פוגעות בחוג הסרטן (קווי רוחב "22 '26 °23 צפון) בזווית ישרה: בחצי הכדור הצפוני מתחיל הקיץ, ובחצי הכדור הדרומי מתחיל החורף.

שבוע החלל בישראל

שבוע החלל הישראלי מצוין בכל שנה מ-31 בינואר עד 4 בפברואר ברחבי הארץ סמוך למועד שבו אירע אסון המעבורת קולומביה. השבוע מקרב את החלל החיצון לכל המשפחה בשפע של פעילויות באדיבות סוכנות החלל הישראלית.

הגירה

הגירה היא תנועה של אוכלוסייה העוברת ממקום למקום בתוך מדינות או ביניהן לפרק זמן קצוב או לצמיתות. המושג הגירה מתייחס לכל מעבר של אוכלוסייה בין אם הוא מרצון, מבחירה, מאידאולוגיה או מחיפוש אחר הזדמנויות חדשות ובין אם מקורו באילוץ ובאין בררה דוגמת אסון טבע רעב ומלחמה. 

ערים ועיור

עיר היא צורת התיישבות אנושית המאופיינת בצפיפות גבוהה ובריכוז גבוה של אוכלוסייה ביחידת שטח ביחס לצורות התיישבות אחרות. עיור הוא תהליך כלל עולמי המתאר מעבר אוכלוסייה מיישובים כפריים ליישובים עירוניים. גידול האוכלוסייה באזורים עירוניים מתרחש בד בבד עם התפתחות הערים ועם התרחבותן.

ירושלים בירת ישראל

ירושלים היא עיר הבירה של מדינת ישראל והעיר הגדולה ביותר בה. בירושלים שוכנים מוסדות הממשל של ישראל. ירושלים הייתה מרכז חיי העם היהודי בימי קדם ומושא געגועיו בהיותו בגלות. העיר מקודשת ליהדות, לנצרות ולאסלאם ובמרוצת ההיסטוריה הייתה לא אחת מוקד למלחמות ולסכסוכים, הנמשכים עד היום.

נחלי ישראל

נחל הוא מוביל מים טבעי שגבולותיו הם קרקעית הנחל ושתי גדותיו. בקהילה המדעית הביטוי 'נחל' משמש לפרקים לציון כל מוביל מים טבעי בלא קשר לגודלו. מחקר הנחלים ונתיבי המים קרוי הידרולוגיה.

מים

מים הם תרכובת כימית הנמצאת בבסיסן של כל צורות החיים המוכרות כולל האדם. התכונות הכימיות של המים מאפשרות להם להיות מֵמֵס אוניברסלי למרבית התרכובות בטבע.

התחממות כדור הארץ

התחממות עולמית (או גלובלית) היא מונח המתאר עלייה בטמפרטורה הממוצעת בפני השטח של כדור הארץ במאה השנים האחרונות בקירוב. זהו היבט אחד של שינוי האקלים.

אקלים וקלימוגרף

אקלים הוא אוסף של מאפיינים מטאורולוגיים, טמפרטורות ומשקעים בעיקר, הקובעים את מזג האוויר השורר באזור גאוגרפי מסוים לאורך השנה. האקלים מושפע בין השאר מהקִרבה אל גופי מים גדולים, מהגובה מעל פני הים ומקו הרוחב. בישראל שלושה אזורי אקלים: אקלים ים תיכוני, אקלים ערבתי צחיח למחצה ואקלים מדברי.

משאבי טבע מתכלים

נפט- נוזל דליק המצוי ברובד העליון של קרום כדור הארץ. את הנפט הגולמי מזקקים בבית זיקוק. שרֵפת נפט ומרכיביו משחררת אנרגיית חום ופולטת גזי חממה. גז טבעי- דלק פוסילי חסר צבע וריח המכיל בעיקר מתאן. הוא משמש לרוב לייצור חשמל ולצורכי אנרגייה בתעשייה ומקצתו משמש דלק לרכב וחומר גלם להפקת דשן.

גלובליזציה

גלובליזציה היא התרחבות, האצה והעמקה של יחסים פוליטיים, תרבותיים וכלכליים בין מדינות, חברות ויחידים עד לכדי שילוב של כלכלות, תרבויות ותנועות פוליטיות מכל העולם. גלובליזציה מביאה ליחסי תלות הדדיים בין חברות שונות בלא קשר לאופי היחסים ביניהן.

החלל והיקום

שבוע החלל הישראלי מצוין בכל שנה ברחבי הארץ מסוף ינואר עד ראשית פברואר סמוך למועד שבו אירע אסון המעבורת קולומביה. השבוע מקרב את החלל החיצון לכל המשפחה בשפע של פעילויות באדיבות סוכנות החלל הישראלית.

נושאים נוספים