נושאים נלמדים

הרי געש

הר געש הוא מבנה גאולוגי הנוצר כאשר מַגְמָה פורצת דרך סדקים בקרום כדור הארץ ונפלטת אל פני השטח בתהליך הנקרא "התפרצות געשית". "וולקנו" הוא המונח הלועזי להר געש.

 

רעידות אדמה

רעידת אדמה, או רעש אדמה, היא תופעת טבע גאולוגית הנגרמת עקב נדידת היבשות ומתאפיינת בתנודה של פני הקרקע. באזורי יישוב עלול להיגרם בעטייה נזק בנפש וברכוש.

הנגב

הנגב משתרע על כ-60% משטחה של מדינת ישראל. ואולם רק חלק קטן מהאוכלוסייה מתגורר בו. מהן תולדות הנגב? מהם מאפייניו? ומה עושה המדינה כדי לעודד תושבים לעבור לגור בו?

זיהום הים התיכון וחופיו

הים התיכון הוא ים בין-יבשתי הנמצא בין היבשות אסיה, אפריקה ואירופה. הים מחובר לאוקיינוס האטלנטי במערב, לים השחור במזרח ולים סוף באמצעות תעלת סואץ בדרום מזרח. מאחר שהים התיכון ים סגור הוא חשוף יותר למפגעי זיהום.

פותחים שנה עם גאוגרפיה

לקראת פתיחת שנת הלימודים מקבץ פעילויות מהנות הלוקחות את התלמידים למסע בנבכי הגאוגרפיה: במה עוסק הגאוגרף? מהו קלימוגרף? מה הקשר בין סביבה ואדם והאם ניתן להציל את העולם ?

צפון הארץ

אזור צפון הארץ משתרע מרמת הגולן ומהגליל העליון בצפון ועד בקעת בית שאן ורמות מנשה בדרום, כולל חיפה והיישובים הסובבים אותה

ים-המלח

ים המלח הוא אגם בלא מוצא לים הנמצא בלבו של השבר הסורי אפריקאי ובמרכזו עובר הגבול בין ישראל לירדן

אקלים ישראל

אקלים הוא אוסף של מאפיינים מטאורולוגיים, טמפרטורות ומשקעים בעיקר, הקובעים את מזג האוויר השורר באזור גאוגרפי מסוים לאורך השנה. האקלים מושפע בין השאר מהקִרבה אל גופי מים גדולים, מהגובה מעל פני הים ומקו הרוחב. בישראל שלושה אזורי אקלים: אקלים ים תיכוני, אקלים ערבתי צחיח למחצה ואקלים מדברי.

ימי השוויון

ימי השוויון - הימים שבהם שוררות 12 שעות אור ו-12 שעות חושך בכל רחבי כדור הארץ, על פי מהלך התנועה של כדור הארץ עם הקפתו את השמש.

מים

מים הם תרכובת כימית הנמצאת בבסיסן של כל צורות החיים המוכרות כולל האדם. מולקולת מים מורכבת משני אטומים של מימן ומאטום של חמצן. הנוסחה הכימית של המים היא H2O. המים חיוניים לקיומן של כל צורות החיים הידועות.

 

מישור החוף והשפלה

מישור החוף של ארץ ישראל הוא יחידת נוף המשלבת מישור וחוף ים. ממזרח לו גבעות השפלה ושדרת ההר ובמערבו הים התיכון מגבול הלבנון בצפון ועד לחופי סיני בדרום. אף שמאפייניו דומים קיים שוני בין חלקיו של האזור, רוחבו משתנה מהצפון לדרום וניכרים הבדלי אקלים בין האזורים.

תיירות בישראל

תיירות היא טיול, נסיעה, שהייה וביקור של אנשים מחוץ לסביבתם הרגילה לפרק זמן מוגבל. מטרת התיירות יכולה להיות נופש ובידור, לימודים ועסקים, תיירות מרפא וביקור במקומות קדושים. ענף התיירות הוא מקור פרנסה לאנשים רבים.

כדור הארץ והגלובוס

כדור הארץ הוא כוכב הלכת השלישי במערכת השמש, החמישי בגודלו במערכת והגדול בארבעת כוכבי הלכת הארציים. על פי הערכות מדעיות הוא נוצר לפני כ-4.54 מיליארד שנים וכ-20 מיליון שנה לאחר מכן רכש את הלוויין הטבעי היחיד סביבו, הירח. כמיליארד שנים לאחר היווצרותו הופיעו בו התאים החיים הראשונים. כדור הארץ הוא גרם השמים היחיד המוכר לאדם שעליו יש צורות חיים כלשהן.

מי מכיר את הים התיכון ?

הים התיכון שימש בעבר עורק תחבורה ראשי וכיום הוא יעד תיירותי. מֵי הים ויבול הדגה שונים מאזור לאזור לאורך חופיו, וניכרת בו פעילות סֶיְסְמִית וגעשית. האקלים הים תיכוני משפיע על הגידולים במדינות הים התיכון.

המפה והאטלס - היכרות

מפה מציגה בהקטנה מקום או אזור ומראה בו צורות נוף טבעיות וצורות נוף מעשה ידי אדם לפי סימונים וסמלים מוגדרים. אטלס הוא קובץ של מפות. היום יש גם מפות מקוונות המוצגת על צג המחשב, הנייד או הטאבלט.

שבוע החלל העולמי

שבוע החלל העולמי הוא מיזם חינוכי בין-לאומי בחסות האו"ם (מאז 1999) שנועד להעלות את המוּדעות לחקר החלל בקרב הציבור והתקשורת. שבוע החלל העולמי מצוין מדי שנה בשנה מ-4 באוקטובר עד 10 באוקטובר.

שבוע החלל בישראל

שבוע החלל הישראלי מצוין בכל שנה מ-31 בינואר עד 4 בפברואר ברחבי הארץ סמוך למועד שבו אירע אסון המעבורת קולומביה. השבוע מקרב את החלל החיצון לכל המשפחה בשפע של פעילויות באדיבות סוכנות החלל הישראלית.

ימי ההיפוך

ב-21 בדצמבר קרני השמש פוגעות בחוג הגדי (קווי רוחב "22 '26 °23 דרום) בזווית ישרה: בחצי הכדור הצפוני מתחיל החורף, ובחצי הכדור הדרומי מתחיל הקיץ. ב-21 ביוני קרני השמש פוגעות בחוג הסרטן (קווי רוחב "22 '26 °23 צפון) בזווית ישרה: בחצי הכדור הצפוני מתחיל הקיץ, ובחצי הכדור הדרומי מתחיל החורף.

נמלי הים בישראל

נמל הוא מעגן מעשה ידי אדם המשמש לטעינה ולפריקה של מטענים המובלים בכלי שיט, לרבות העלאה והורדה של נוסעים.

ירושלים בירת ישראל

ירושלים היא עיר הבירה של מדינת ישראל והעיר הגדולה ביותר בה. בירושלים שוכנים מוסדות הממשל של ישראל. ירושלים הייתה מרכז חיי העם היהודי בימי קדם ומושא געגועיו בהיותו בגלות. העיר מקודשת ליהדות, לנצרות ולאסלאם ובמרוצת ההיסטוריה הייתה לא אחת מוקד למלחמות ולסכסוכים, הנמשכים עד היום.

נושאים נוספים