נושאים נלמדים

גולדה מאיר

גולדה מאיר הייתה ראש ממשלת ישראל הרביעית בשנים 1974-1969. קודם לכן כיהנה בתפקיד שרת העבודה ושרת החוץ. היא הנהיגה את ישראל בראשות הממשלה בימי מלחמת ההתשה ומלחמת יום הכיפורים. גולדה מאיר היא האישה הראשונה והיחידה ששימשה עד כה רֹאשַׁת ממשלה בישראל.                        

שמעון פרס

מדינאי, ראש ממשלת ישראל בשנים 1988-1986 ובשנים 1996-1995, חבר כנסת 48 שנים מהכנסת ה-4 עד ה-17, יושב ראש מפלגת העבודה בשנים 1992-1977, 1997-1995 ו-2005-2003. ביוני 2007 נבחר לנשיא מדינת ישראל. הלך לעולמו ב-28 בספטמבר 2016.

חנה סנש

חנה סנש (1944-1921) הייתה לוחמת ומשוררת יהודייה, מצנחני היישוב, שהתנדבה לשרת בצבא הבריטי במלחמת העולם השנייה נגד גרמניה הנאצית. היא צנחה לשטח הונגריה הכבושה, נתפסה, נחקרה בעינויים והוצאה להורג

אילן רמון

אילן רמון (2003-1954) היה טייס החלל הישראלי הראשון. רמון יצא למשימה על סיפון מעבורת החלל "קולומביה" בתפקיד מומחה מטען. באחד בפברואר 2003 נספה עם חבריו לצוות המעבורת בשל תקלה עם כניסתה לאטמוספרה

אליעזר בן-יהודה

אליעזר בן-יהודה נולד ב-7 בינואר 1858 ברוסיה ונקרא אליעזר יצחק פרלמן. הוא עלה לישראל באוקטובר 1881 והקדיש את עיקר פעולתו להחייאת השפה העברית. בן-יהודה הלך לעולמו ב-16 בדצמבר 1922 בביתו שבירושלים

 

מקומות פרטיים ומקומות ציבוריים

כמה מהמקומות בסביבה שלנו ציבוריים, וכמה – פרטיים. מקום ציבורי מיועד לכל האנשים, ורבים יכולים להשתמש בו או לקבל בו שירות. מקום פרטי שייך רק לאנשים מסוימים וכך גם החפצים הנמצאים בו.

שמות ומשמעותם

שם פרטי מייחד את הפרט בקרב משפחתו ואילו שם משפחה חולקים לרוב כל בני המשפחה. את שמו הפרטי של אדם נותנים לו בדרך כלל הוריו. בעבר לא נהגו שמות משפחה אלא אנשים נקראו בשמותיהם הפרטיים ולעתים הוסיפו לשמם את שם אביהם כגון דוד בן ישי. במרוצת השנים נוספו לאנשים שמות משפחה וכיום הם נפוצים בעולם. 

משלח יד

מִשְׁלַח יָד - מקצוע, עיסוק שמתפרנסים ממנו; כל דבר שעוסקים בו.

יום ירושלים

יום ירושלים הוא יום חג לאומי המצוין בכ"ח באייר סמל לאיחוד ירושלים תחת ריבונות ישראלית. יום זה נקבע בהחלטת ממשלה ב-12 במאי 1968. בשנת ‏1998 התקבל בכנסת חוק יום ירושלים הקובע כי יום ירושלים הוא יום חג לאומי

יום איכות הסביבה

יום איכות הסביבה נועד להעלות את המודעות לנושא בעולם. בקהילה הבין לאומית נעשות פעולות שונות לעורר את חשיבות הטיפול בנושאים סביבתיים ולעודד מציאת פתרונות שיאפשרו לשפר את איכות החיים מבלי לפגוע במשאבי הטבע ובאוצרות הסביבה.

מוסדות השלטון

מדינת ישראל היא דמוקרטיה פרלמנטרית. בראשה עומד הנשיא אשר תפקידו סמלי בעיקרו ואין לו סמכויות רבות. ממשלת ישראל היא הרשות המבצעת ובראשה עומד ראש הממשלה. את ראש הממשלה ממנה נשיא המדינה. את הממשלה מרכיב ראש הממשלה והיא זקוקה לתמיכת הכנסת. הכנסת היא הרשות המחוקקת ובה מאה ועשרים חברים. חברי הכנסת נבחרים אחת לארבע שנים בבחירות כלליות בידי אזרחי המדינה. שיטת ההצבעה לכנסת היא ארצית ישירה ויחסית.

בחירות בישראל

הבחירות לכנסת בישראל מאפיינות את שיטת הממשל הנהוגה בה, דמוקרטיה פרלמנטרית. מקור הכוח נתון לכנסת לאחר שנבחרה בידי אזרחי המדינה והיא הממנה את הממשלה. הבחירות לכנסת מתקיימות אחת לארבע שנים.

סמלי המדינה

בה' באייר תש"ח הכריז דוד בן-גוריון על הקמת מדינת ישראל, ובאותו מעמד נחתמה מגילת העצמאות. שנה לאחר מכן אישרה הכנסת את חוק הדגל והסמל, התש"ט-1949. כך היו דגל התנועה הציונית הכחול-לבן וסמל המנורה לסמליה הרשמיים של מדינת ישראל. בשנת 2004 נוסף ההמנון הלאומי "התקווה" לחוק הדגל, הסמל והמנון המדינה התש"ט 1949.  

העפלה

ההעפלה הייתה תנועה לכניסה בלתי חוקית של יהודים לארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי משנת 1934 ועד הקמת המדינה ב-1948. את ההעפלה ארגן היישוב העברי דרך הים והיבשה ובשנת 1947 גם דרך האוויר. ההעפלה כונתה "עלייה ב'" מאחר שנעשתה בד בבד עם העלייה החוקית לארץ אשר תאמה את תקנות ההגירה המחמירות של ממשלת המנדט הבריטי.

שימושי קרקע

בכל יישוב יש אזורים בעלי אופי שונה - כל אזור נראה אחרת ונעשים בו דברים שונים. למשל, יש אזור המשמש בעיקר למגורים, ויש אזור המשמש בעיקר לקניות ולבילויים. גודל האזורים משתנה מיישוב ליישוב, ובכל יישוב האזורים נראים אחרת.

חיות מחמד

חיית מחמד או חיית שעשועים היא בעל חיים שהאדם מגדל לא לשם תועלת כלכלית או עזר בעבודה אלא בשל יופיו וכדי להיות לו לחברה.

זכויות וחובות

רעיון זכויות האדם פותח במסגרת ההגות הליברלית וההומניסטית ולפיו קיימות זכויות שכל אדם זכאי להן מעצם היותו אדם. את המושג "זכויות האדם" טבע הפילוסוף ג'ון לוק. לוק טען שלכל אדם "זכויות טבעיות" שעליהן יכול האדם להגן בטבע כאשר עדיין אינו שותף בחברה, ולחברה אין זכות לפגוע בהן מרגע שהאדם נעשה שותף בה.

חינוך פיננסי

חינוך פיננסי, או אוריינות פיננסית, הוא הבנת מעורבות הכסף בתחומי חיים רבים ופיתוח מיומנויות להתנהל נכון עם כסף ולקבל החלטות מושכלות לגבי השימוש בו (כגון מהו תקציב, איך מכינים תקציב, איך בונים סדרי עדיפויות, החשיבות של ההתמודדות עם תרבות הצריכה). התכנית היא הזדמנות לצייד את התלמידים בתכנים ובמיומנויות שיצטרפו אל ארגז הכלים החיוני לבוגר העתידי של מערכת החינוך.

האוכלוסייה בישראל

אוכלוסיית ישראל היא אוכלוסייה מגוונת: יש בה רוב יהודי ומיעוט ערבי; יש בה תושבים ותיקים ועולים חדשים; יש אנשים ממדינות מוצא רבות ושונות; יש קבוצות שונות של השתייכות דתית, לאומית ותרבותית; ויש בה גם עובדים זרים ממדינות רבות

עליות ועולים

עלייה היא השתקעות של יהודים מהגולה בארץ ישראל. אנשי העליות שבאו לארץ להתיישב וליישב אותה היו חלוצים פורצי דרך. עלייה, או עלייה לארץ ישראל, הוא מונח מרכזי בתרבות היהודית, המציין את הגעתם של יהודים לארץ ישראל. מונח המתאר הגעה לארץ גם כחלק מהגירה. קליטת העלייה היא אחד היעדים המרכזיים של מדינת ישראל מיום הקמתה והיא ניצבת בראש סולם העדיפויות של ממשלת ישראל. עלייה גדולה וקליטתה הטובה הם מנוף אדיר לקידומה של מדינת ישראל. (מתוך ויקיפדיה)

יהדות אתיופיה

ביתא ישראל (בית ישראל) הוא שמה ההיסטורי של קהילת יהודי אתיופיה מצפון מערב המדינה. יהודי אתיופיה שמרו על יהדותם אם כי מקצת ממנהגיהם שונים מהנהוג, בשל הניתוק הממושך מהעולם היהודי.

סביבות חיים משתנות

הנושא מתמקד בהכרת התופעות בסביבה הקרובה, ובכלל זה תיאורן, הבנת הקשרים ביניהן, השוני ביניהן ושינויים החלים בסביבה.

יום הרצל

בנימין זאב הרצל הוא חוזה מדינת היהודים, אבי הציונות המדינית ומייסדה של ההסתדרות הציונית העולמית. "אם תרצו – אין זו אגדה ...ואילו אם לא תרצו, הרי כל אשר סיפרתי לכם אגדה הוא, ואגדה יוסיף להיות... כי כל מעשי בני האדם בחלום יסודם ואל החלום ישובו".

כחול לבן

מטה כחול לבן הוא מטה משותף למשרד הכלכלה והתעשייה, להתאחדות התעשיינים ולהסתדרות החדשה. המטה פועל לעידוד הציבור הישראלי לקנייה מתוצרת הארץ לשם הגדלת מקומות התעסוקה ולהגברת תחושת הגאווה הלאומית.

יום הצרכן הבין-לאומי

יום הצרכן הבין-לאומי מצוין בעולם מאז 1983 ב-15 במרץ. מטרתו להגביר את מודעות הצרכנים לזכויותיהם ולעודד צרכנות נבונה. ביום זה מתקיימות פעילויות הסברה וחינוך.

היישוב שלי

הנושא 'היישוב שלי' נלמד בכיתה ד' ובמסגרתו נעשית היכרות עם נושאים אלו: תפרוסת היישובים בישראל לסוגיהם, תולדות היישוב, האוכלוסייה והשינויים החלים ביישוב; הרשות המקומית וקשרי הגומלין בין תושבי היישוב לשלטון.

יצחק רבין

רמטכ"ל, חבר כנסת ושר, מנהיג מפלגת העבודה, מדינאי וראש ממשלת ישראל בשנים 1977-1974 ו-1995-1992. נרצח ב-4 בנובמבר 1995.

יום המשפחה

יום המשפחה, לשעבר יום האם, נועד לציין את המשפחתיות והאימהוּת ומקומן בחברה. בישראל הוא מצוין בל' בשבט, יום מותה של הנרייטה סאלד.

יום זכויות האדם

יום זה נועד להעלאת המודעות בקרב האוכלוסייה לזכויות היסוד הטבעיות שיש לכל אדם ואדם מרגע לידתו ועד מותו ובהן: הזכות לחיים ולביטחון, לחירות לשוויון ולכבוד.

ט"ו בשבט - יום הולדת לכנסת

המושב הראשון של האסֵפה המכוננת, הכנסת, היה בט"ו בשבט תש"ט (14 בפברואר 1949) בירושלים. רוב הנבחרים הגיעו לירושלים מהשפלה ובדרכם עצרו בשער הגיא לטקס נטיעת עצים.

מנחם בגין

מנחם בגין (1992-1913), מדינאי, מייסד תנועת חֵרות ומנהיגהּ, מנהיג הליכוד וראש ממשלת ישראל בשנים 1983-1977

דוד בן-גוריון

דוד בן-גוריון (1973-1886), ממנהיגיה הבולטים של התנועה הציונית ושל תנועת הפועלים, היה ראש ממשלת ישראל ושר הביטחון הראשון של המדינה. ביום ה' באייר תש"ח הכריז על הקמת מדינת ישראל

מעורבות והתנדבות

התנדבות היא מעשה הנעשה מרצונו החופשי של אדם בלא תמורה חומרית או אחרת והמוּנע על ידי רעיון או מטרה מסוימת. מעורבות חברתית מוגדרת על רצף הנע מערנות לנעשה סביב דרך השתתפות ושיתוף ועד לעשייה למען האחר או הסביבה.

התרשים והמפה

תרשים הוא דרך הצגה חזותית של מידע. מפה מציגה בהקטנה מקום או אזור ומראה בו צורות נוף טבעיות וצורות נוף מעשה ידי אדם תוך שימוש בסימונים וסמלים מוגדרים. אטלס הינו קובץ של מפות. היום יש גם מפות מקוונות המוצגת על צג המחשב.

נושאים נוספים