בחירות בישראל

תיבת הצבעה בקלפי תיבת הצבעה בקלפי

לבחירות לכנסת בישראל מאפיינים משותפים למדינות דמוקרטיות, הן כלליות שוות וחשאיות. שיטת הממשל הנהוגה בישראל היא דמוקרטיה פרלמנטרית ולפיה הכנסת, הרשות המחוקקת, אחרי שנבחרה בידי העם ממנה את הממשלה, הרשות המבצעת. הממשלה זקוקה לתמיכה ולאמון של רוב חברי הכנסת. (בתי המשפט הם הרשות השופטת.)

שיטת הבחירות בישראל

הבחירות בישראל ארציות ישירות ויחסיות. הבחירות נערכות בכל הארץ בעת ובעונה אחת והמדינה כולה נחשבת לאזור בחירה אחד. האזרחים בוחרים ישירות ברשימת מועמדים. מספר המושבים שכל רשימה מקבלת בכנסת יחסי למספר המצביעים בעדה ובלבד שעברה את אחוז החסימה.
שיטת הבחירות לכנסת נדונה בעיקר בשני חוקים אלו: חוק יסוד הכנסת, התשי"ח 1958 וחוק הבחירות לכנסת [נוסח משולב] תשכ"ט-1969.

חוק המפלגות

חוק המפלגות אוסר רישום של מפלגות שיש במטרותיהן, במפורש או במשתמע, משום שלילת קיומה של מדינת ישראל, מדינה יהודית ודמוקרטית, הסתה לגזענות או תמיכה במאבק מזוין של מדינת אויב או של ארגון טרור נגד מדינת ישראל. החוק אוסר גם את רישומה של מפלגה אשר יש יסוד להניח שתשמש מסווה לפעילויות בלתי חוקיות.

מקדימות

במקצת מהמפלגות מתקיימות בחירות מקדימות (פְּרַיְימֵרִיז) לקראת הבחירות הכלליות ובהן חברי המפלגה בוחרים את מועמדיהם לכנסת. יש מפלגות שבהן מרכז המפלגה בוחר את המועמדים. במפלגות החרדיות למשל המנהיגים הרוחניים קובעים מי יהיו המועמדים.

תדירות

הבחירות לכנסת מתקיימות אחת לארבע שנים ואולם הכנסת יכולה להקדימן. הכנסת יכולה להפיל את הממשלה בהצעת אי אמון של רוב חבריה. גם ראש הממשלה יכול ליזום הקדמה של הבחירות. בנסיבות מסוימות הכנסת עשויה לכהן יותר מארבע שנים.

 

סרטונים

דמוקרטיה – כל האזרחים יכולים להשפיע
כל האזרחים יכולים להשפיע
ועדת הבחירות המרכזית
ועדת הבחירות המרכזית
"הכנסת" בית המחוקקים הישראלי
"הכנסת" בית המחוקקים הישראלי
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.