סמלי המדינה

קבוצת נוער מתכוננת לטקס עם דגלי ישראל קבוצת נוער מתכוננת לטקס עם דגלי ישראל

הדגל

דגל מדינת ישראל משלב יסודות היסטוריים מתולדות עם ישראל: טלית וסמל מגן דוד. צבעי הדגל הם צבעי הטלית הלבנה ופסי התכלת המעטרים אותה.
סמל המגן דוד מלווה את המסורת היהודית לפחות מן המאה ה-12, אך יש גם מסורות המקדימות ומייחסות את השימוש בו לדוד המלך. בתנועה הלאומית השתמשה אגודת הסטודנטים "אחוות ציון" בסמל המגן דוד כבר בשנת 1881. שנה לאחר מכן טבעו הביל"ויים סמל זה בחותמתם. בשנת 1933 קיבל הקונגרס הציוני הי"ח החלטה "כי לפי מסורת של שנים רבות, הדגל התכול לבן הוא דגלה של ההסתדרות הציונית והעם העברי" ובמרכזו סמל המגן דוד.
עם הקמת מדינת ישראל בשנת 1948 הועלתה סוגיית דגליה של המדינה וסמליה. חצי שנה לאחר ההכרזה על הקמת המדינה ב-28 באוקטובר 1948 (כ"ה בתשרי תש"ט) החליטה מועצת המדינה הזמנית כי דגלה הרשמי של מדינת ישראל יהיה כפי שאנו מכירים אותו היום. בשנת 1949 אישרה הכנסת הראשונה את חוק הדגל והסמל תש"ט-1949 והפכה את הדגל הכחול לבן לדגלה הרשמי של מדינת ישראל.

המנורה

סמל מנורת הזהב המוקפת עלי זית על רקע כחול הוא סמלה הרשמי של מדינת ישראל. הסמל מוטבע על תעודותיה ומסמכיה הרשמיים ומוצב במוסדות המדינה השונים. המנורה מופיעה באמנות היהודית באלף השנים האחרונות, אך מקורה בכלי המשכן במסע בני ישראל ממצרים ובמקדש שלמה. המנורה המופיעה בסמל היא העתק של מנורת בית המקדש החקוקה על שער טיטוס ברומא.
על מחציתה העליונה של המנורה חקוקים שבעה קנים ובהם גביעים, עיטורי כפתור ופרח. בתחתית הקנה האמצעי מופיעים קישוטי זֵרים אגודים במחרוזת פנינים. הקנה ניצב על בסיס בדמות שידה בעלת שני משטחים זה מתחת לזה אשר חקוקים בהם תבליטים שונים. ענפי הזית המקיפים את סמל המנורה מצביעים על כוונות השלום של מדינת ישראל. המילה "ישראל" בתחתית הסמל לקוחה מן הכתובת "שלום על ישראל" המופיעה מתחת למנורה שהתגלתה ברצפת הפסיפס בבית הכנסת ביריחו.
את הסמל עיצבו האחים הגרפיקאים גבריאל ומקסים שמיר. מועצת המדינה הזמנית של מדינת ישראל אישרה את סמל המדינה ב-10 בפברואר 1949.

התקווה: מילים - נפתלי הרץ אימבר, לחן - עממי

נפתלי הרץ אימבר, מחבר "התקווה", נולד בשנת 1856 בגליציה. בשנת 1878 כתב את הגרסה הראשונה של ההמנון "תקוותנו" ובה תשעה בתים ופזמון חוזר. גרסה זו ראתה אור בפעם הראשונה בספרו "ברקאי". שני בתיו הראשונים של השיר "תקוותנו" עברו שינויים קלים בידי שמואל כהן, חלוץ ומלחין יהודי שעלה ארצה בשנת 1888, והפכו להמנון "התקווה" כפי שאנו מכירים אותו היום.
"התקווה" היה המנונה של התנועה הציונית ואחר כך הפך להמנונה של מדינת ישראל. בשנת 2004 נוסף ההמנון לחוק הדגל והסמל.
אשר ללחן של "התקווה", מקורו אינו ודאי ובמרוצת השנים הועלו השערות מספר על אודותיו כגון שיר איטלקי עתיק, שיר רועים סלבי, נעימה פולנית והפואמה הסימפונית "מולדבה" של המלחין הצ'כי בדז'יך סמטנה. ואולם ככל הנראה שמואל כהן הוא שהתאים את מילות ה"תקווה" ללחן עממי רומני.

 

יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.