למידה שיתופית

למידה שיתופית

סביבות העבודה החדשניות מזמנות אינטראקציות שיתופיות המובילות לפיתוח וחשיבה, ולכן בוגר מערכת החינוך צריך וחייב להתנסות בלמידה שיתופית בסביבה דיגיטלית כפי ששוק העבודה מתנהל. זאת ועוד, התנהלות ברשתות חברתיות בעולם עתיר מידע דורש פיתוח כישורים שיתופיים במרחבים דיגיטליים על מנת למנף את הסיוע הדדי ואת חוכמת ההמונים לקידום רעיונות ומיזמים שונים.

כדאי ומומלץ להטמיע דגמים של למידה שיתופית בכל מערך לימודי במגוון תחומי הדעת, למשל תרגול שפות באמצעות מציאת שותפים בארצות  אחרות, סיעור מוחות ורעיונות בנושאים רחבים בשיתוף עם בתי ספר שונים, פעילויות חקר רבות משתתפים ועוד.  

קידום חשיבה וקשרים חברתיים

למידה שיתופית צומחת בתוך הקשר חברתי-תרבותי ומקדמת חשיבה, יצירתיות והעצמה של היחיד בתוך הקבוצה בממשקים שונים. ממשקים אלה מקדמים למידה המבוססת על תרבות של השתתפות, שיתוף, אמפתיה וכבוד הדדי, המתנהלת על פי כללים שהקבוצה הסכימה עליהם.

הלמידה השיתופית מקדמת תחושה של משמעות אצל המשתתפים, משום שהיא עוסקת בהתנסות פרקטית בסביבה חברתית-תרבותית רלוונטית לחיי הלומד ובעלת ערך עבורו כאדם. 

 הלמידה השיתופית באמצעות הכלים הדיגיטליים והרשתות החברתיות אינה תלוית זמן או מקום וכך מתאפשרת למידה מאתגרת ומעשירה יותר עם שותפים שונים, בתי ספר אחרים, קהילות מעשה ועניין בארץ ומעבר לים במסגרות שונות וברמות שיתופיות משתנות.​

​​​​​​​בלמידה השיתופית היחיד תורם ונתרם. צפייה בפעילות של עמיתים וקיום יחסים הדדיים, מבנה  ידע, מפתחת מיומנויות ומאפשרת הערכה חלופית המתאימה העונה על צרכי הבוגר במאה ה-21.

תוכניות שיתופיות

תוכניות שיתופיות שונות מזמנות פעילויות חקר, פתרון בעיות, הנחיית עמיתים, פרזנטציה, בנייה, המצאה, יזמות, פיתוח תוצר ועוד.

בענן החינוכי ניתן למצוא מידע נוסף על הנושא מודלים ויזואליים שונים של למידה שיתופית, כמו גם  תוכניות שונות, רעיונות, מיזמים ארציים ובינלאומיים ואיתור שותפים ללמידה.

עוד על למידה שיתופית בענן החינוכי.

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.