תרומתם של יהודי מרוקו להתיישבות העובדת

חזרה לכל השידורים
04/03/2019 | 20:00
קהל יעד:
מורים
תחום דעת:
היסטוריה, היסטוריה חמ"ד
שכבות גיל:
ז-יב
שפה:
עברית
תרומתם של יהודי מרוקו להתיישבות העובדת

תיאור השידור

בשידור מרתק זה נבחן את פועלם של צעירים יהודים ממרוקו שהחליטו על דעת עצמם, וללא היכרות מוקדמת עם התנועה הציונית, לפעול למען עלייתם לארץ ולהיות חלק ממקימיה.
נכיר את התנועה שהקימו – "קבוצת אליעזר בן יהודה" (קב"י) – על שמו של מחיה השפה העברית, נבחן כיצד פעלו בגלוי להכשרת צעירים לקראת העלייה לארץ, ונבין שבכך פעלו נגד ראשי המנהיגות הממסדית של הקהילה היהודית במרוקו.
בהמשך נלמד כיצד עלו לארץ באוניות מעפילים, היכן התיישבו בארץ, מה הייתה תרומתם לקיבוצים, ואיך סייעו בהכשרה ובקליטת העלייה ההמונית ממרוקו בשנות החמישים.

השידור ילווה במצגת המראה את הפעילות של הקבוצה בשנים 1948-1943 במרוקו.

מטרת השידור

לפתוח צוהר לנושא שאינו ידוע כלל על חלקם ותרומתם של יהודי מרוקו ליישוב הארץ בכלל ולהתיישבות העובדת בפרט.

תיאור המרצה

ד"ר אלישבע שטרית היא חוקרת ומרצה על נושאים בתולדות יהדות האסלאם בכלל ועל יהדות המגרב בפרט, ומרצה לתלמידי תואר שני במכון שכטר בירושלים. ד"ר שטרית היא גם אומנית, וחלק מיצירותיה מוקדשות להנצחת מנהגים מתרבותם של יהודי מרוקו.

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.