דלג אל

מלחמת רוסיה-אוקראינה

פתיח

בעקבות פלישת רוסיה לאוקראינה (24.2.22) מוצגים לפניכם חומרי למידה והוראה ומקורות מידע.

חזרה לראש הדף

חַדְשוֹן לילדים - עברית חינוך לשוני

מִלְחָמָה בְּיַבֶּשֶׁת אֵירוֹפָּה: רוּסְיָה פָּלְשָׁה לְאוּקְרָאִינָה

מִלְחָמָה בְּיַבֶּשֶׁת אֵירוֹפָּה: רוּסְיָה פָּלְשָׁה לְאוּקְרָאִינָה

מלחמת רוּסְיָה-אוּקְרָאִינָה הֵחֵלָה. נְשִׂיא רוּסְיָה, וְלָדִימִיר פּוּטִין, הִכְרִיז על "מִבצע צְבָאי מְיוחד" באוּקְרָאִינָה.  מיד לאחר מכן, הֵחֵלוּ הַפְצָצוֹת של הצבא הרוסי בִּיעָדִים שׁוֹנִים בְּרַחֲבֵי אוּקְרַאיְנָה. ההַפְצָצוֹת הן בעיר הבירה קִיֶּיב ובערים נוספות.

לַמְרוֹת הַתְקִיפָה הרוסית הקשה בחר נְשִׂיא אוֹקְרְיָאנָה, וְלָדִימִיר זְלֶנְסְקִי, להישאר עִם עַמוֹ. בהצהרה לציבור אמר כי הוא נשאר בעיר הבירה, קִיֶּיב, ביחד עם כל העם והצבא האוקראיני. נְשיא אוקראינה מַאֲשִים את רוסיה בפִשְעֵי מלחמה. רבים באוקראינה וברחבי העולם רואים בנשיא אוקראינה דמות של גיבור, בגלל הַנחִישׁוּת הָרַבָּה שהוא מגלה בְּמֶשֶׁךְ יְמֵי הַלְחִימָה.

בְּאֵירוֹפָּה, בְּאַרְצוֹת הַבְּרִית, בְּיִשְׂרָאֵל וּבִמְדִינוֹת אֲחֵרוֹת גינוּ את צעדי רוסיה. מדינות צפון אמריקה ואירופה, שֶׁחֲבָרוֹת בִּבְרִית צְבָאִית אַחַת, הודיעו שישלחו נשק וציוד צבאי לאוקראינה. מְדִינוֹת וְאִרְגוּנִים שׁוֹנִים מַחֲרִיפִים אֶת אֶמְצָעֵי הָעֲנִישָׁה שעומדים ברשותם נגד רוסיה.

עובדי משרד החוץ באוקראינה ובירושלים פּוֹעֲלִים סְבִיב הַשָׁעוֹן כְּדֵי לעזור לְיִשְׂרְאֵלִים לָצֵאת מֵאֵזוֹר הַקְרָבוֹת.

נחִישׁוּת- רצון עז להשלים משימה.

גינוּ – אמרו דברים קשים.

סְבִיב הַשָׁעוֹן – ללא הפסקה.

בעקבות המלחמה באוקראינה עשרות אלפי יהודים צְפוּיִים להגיע לארץ

בעקבות המלחמה באוקראינה עשרות אלפי יהודים צְפוּיִים להגיע לארץ

בזמן שמיליוני פְּלִיטִים נִמְלָטִים מֵאוּקְרַאיְנָה, מִסְפַּר הַפְנִיוֹת של יהודים המבקשים לעלות לישראל מַמְשִׁיךְ לְזַנק. לְפִי נְתוּנֵי מִשְׂרַד הָעֲלִייה והקליטה, מאז שפלשה רוסיה לאוקראינה עלו לישראל כ- 4000 עולים חדשים מאוקראינה ורוסיה.

בְּהַצְהָרָה שֶׁנשְׂאָה שָׁרַת הַפְּנִים, איילת שקד, היא אמרה כי המדינה היא קודם כל ביתו של העם היהודי, אבל היא הוסיפה ואמרה כי המדינה תִפְתַח אֶת שְׁעָרֶיהָ גם בִּפְנֵי פְּלִיטִים אוּקְרָאִינִים שיש להם קְרוֹבֵי מִשְׁפָּחָה בישראל.

תִפְתַח אֶת שְׁעָרֶיהָ – תאפשר כניסה למדינה. 

חזרה לראש הדף

חינוך חברתי

מלחמה באירופה - זהות, סולידריות ואחריות

מלחמה באירופה - זהות, סולידריות ואחריות

פלישת רוסיה לאוקראינה - 24.2.22

העולם התעורר ביום חמישי בבוקר לקולות של מלחמה. ידיעות על מלחמה, גם אם היא מתרחשת על אדמת אירופה ולא כאן, מעוררות חרדות רבות ותחושה של אי וודאות בקרב רבים. בני הנוער, שצורכים חדשות ומחוברים למתרחש בעולם דרך הרשתות, ניזונים ממידע שלא תמיד מדויק, אינם יודעים כיצד להגיב למציאות הקשה המתחוללת לנגד עיניהם.
מתפקידנו כמחנכים לעצור את הלמידה, לספק מידע לתלמידים על המתרחש, לקיים עמם פעילות של אוורור רגשות ולתת לגיטימציה לרגשות השונים שמציפים אותם
בעקבות המצב.

לצורך כך מינהל חברה ונוער הכין עבורכם מערך פעילות הכולל מידע, סרטונים, כתבות ומבחר סוגיות לשיח בדגש על היבטים חברתיים, עידוד יוזמות ועשייה אקטיבית למען החברה.

חזרה לראש הדף

גאוגרפיה אדם וסביבה

גאוגרפיה אדם וסביבה
חזרה לראש הדף

ספרות ממלכתי

ספרות ממלכתי

חוויית הפליטות וההגירה הופכת לאקטואלית מעת לעת. יצירות רבות עוסקות בנושאים כואבים ומורכבים אלה. פליט הוא "אדם הנמצא מחוץ לארץ אזרחותו בגלל פחד מבוסס היטב להיות נרדף מטעמי גזע, דת, אזרחות ואיננו יכול להזדקק להגנתה של אותה ארץ או אינו רוצה בכך בשל הפחד והאימה" (מתוך אמנת האו"ם 1954).

"אל תלעגו לרש, אם לבן הוא ואם כושי. יש בו במי שחלש מהאנושי, אנושי", אברהם חלפי, שיר על יונה בחלוני. נושא הפליטים תמיד אקטואלי ומעורר שאלות ומורכבות אנושית, לאומית ואישית.

> מלחמות פליטים והגירה ביצירות הספרות - לחומרי הלימוד

חזרה לראש הדף

זכויות התלמיד והתלמידה

זכויות התלמיד והתלמידה

למלחמה באוקראינה השפעה ניכרת על חייהם של ילדים ובני נוער, זכויותיהם הבסיסיות נשללות. בשיעור זה נבחן את השפעות המלחמה על סביבות החיים של צעירים באוקראינה לצד דרכי הזדהות ופעולה שלנו למענם.

חזרה לראש הדף

פלישת רוסיה לאוקראינה – הצעות לפעילות

פלישת רוסיה לאוקראינה – הצעות לפעילות

בימים אלה מתנהלת באירופה מלחמה בה פלש צבא רוסיה לאוקראינה. התקפותיה של רוסיה על הערים הגדולות באוקראינה גרמו לאזרחים רבים להימלט מארצם ולחפש מפלט במדינות אחרות. פליטים אוקראינים אלה מגיעים ברובם למדינות אירופה השכנות וגם לישראל.

כדי לדבר עם התלמידים על המתרחש באירופה הכנו לכם מקבץ של סרטונים שיעזרו להבין מושגים הקשורים בלחימה, ויאפשרו לראות את המלחמה בראייה רחבה יותר. תוכלו להיעזר גם בשאלות ובתשובות שכתבנו על המלחמה בין רוסיה לאוקראינה, אשר יעזרו לתלמידים להבין את המצב.

פעילויות אלה מתאימות לכיתות הגבוהות ביסודי ולחטיבות הביניים.

* לסרטונים נדרשת הזדהות משרד החינוך

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.