דלג אל

Tec4Schools

מהי תוכנית Tec4schools?

מרכז TEC (מרכז לטכנולוגיה, חינוך ומגוון תרבותי), משרד החינוך, סמינר הקיבוצים ועמותת ניר חברו יחדיו ליצירת שיח בין-דתי ובין-תרבותי בחברה הישראלית על גווניה.

TEC4Scools היא תוכנית חדשנית להובלת שינוי חברתי באמצעות הוראה ולמידה שיתופיות, מקוונות ורב-תרבותיות דרך שיח בין-דתי ובין-תרבותי בחברה הישראלית על כל גווניה. זוהי התוכנית המקיפה ביותר כיום בישראל לחינוך רב-תרבותי, ומשתתפים בה כ-3,400 ילדים מהמגזרים השונים ביותר מ-100 בתי ספר במגוון מסלולי למידה כגון מורשת, אנגלית, מדעים, גאוגרפיה – אדם וסביבה, ועוד.

מהו מודל Tec?

התוכנית מבוססת על מודל TEC שפותח בידי מייסדות המרכז ד"ר מירי שינפלד, ד"ר אסמאא נאדר גנאיים וד"ר איליין חוטר.

המודל נועד לפתח אמון באמצעות סביבות למידה שיתופיות מקוונות. מודל זה מרחיב את תאוריית המגע (Contact Hypothesis) של אלפורט (Allport, 1954), ולפיה אפשר להפחית סטראוטיפים ודעות קדומות על ידי מגע קרוב בין אנשים מקבוצות שונות בעלות סטטוס זהה, אינטרסים משותפים ומשימה זהה הנתמכים על ידי גוף מוסדי כלשהו. הקשרים בין קבוצות בקונפליקט לפי מודל טק (TEC) מתבססים בעיקר על האינטרנט.

על פי מודל הלמידה, התלמידים מחולקים לאשכולות של שלוש כיתות, כל כיתה מתרבות אחרת. הם עובדים בקבוצות מעורבות של שישה תלמידים, שניים מכל תרבות, וחוברים לביצוע משימות שיתופיות מקוונות. הקשר ויצירת האמון שבין הסטודנטים מתפתחים בהדרגה: תחילה הקשר טקסטואלי, לאחר מכן קולי ולבסוף מתקיים מפגש פנים אל פנים.

טכנולוגיות מתקדמות

הפעילות מתבצעת ברשת חברתית ייחודית – רשת ניר. הרשת החברתית-חינוכית מיועדת ללמידה וכוללת שימוש בטכנולוגיות מידע ותקשורת מתקדמות, שיתופיות ברשת, תקשורת סינכרונית וא-סינכרונית ותרגום סימולטני.

מרכז TEC פיתח אי וירטואלי רב-תרבותי ייחודי המאפשר התנסות באמצעות אָוָוטָרים בפעילות שיתופית ללמידה על תרבויות אחרות.

קהל יעד ומסגרת

התוכנית מיועדת לכיתות ה-ז.

תחומי דעת ונושאים: מורשת, אנגלית, לימודי סביבה, טכנולוגיה, גאוגרפיה – אדם וסביבה, אמירים

מסגרת השיתוף: ארצית

ליווי פדגוגי: השתלמות מורים בבית יציב וקורס מקוון במהלך השנה

להרשמה: יצירת קשר tec4schools2@gmail.com

עוד על התוכנית:

היום הבין-לאומי של מרכז TEC

בכל שנה במהלך חודש מרץ מתקיים כנס בין-לאומי מקוון שבו נפגשים תלמידי התוכנית, המורים, סטודנטים, קובעי מדיניות, חוקרים ומרצים מרחבי הארץ והעולם.

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.