חפש ב:

משקפיים

משקפיים

פרויקט של התלמידה: נעם בן שלום

 מנחה: מירב פליישר

 בית ספר אופק עברון

בפרויקט הגמר שלה עיצבה נעם סדרה של משקפיים בהשראת בעלי חיים. "תמיד רציתי לעצב משקפיים ותמיד נמשכתי לבעלי חיים. הפרויקט הזה היה הזדמנות בעבורי לשלב בין השניים", אומרת נעם.

לכל אחד מבעלי החיים בטבע מבנה עיניים ייחודי וצורת ראייה ייחודית המותאמים לצרכיו בטבע, מסבירה נעם.  כל אחד מהם רואה את העולם ובוחן אותו אחרת ולכן ההסתכלות דרך עיניהם של בעלי החיים היתה דרך מצוינת בעבורי להרכיב משקפיים שונים ולראות את העולם לא כפי שמוכר לנו, בני האנוש.

תהליך החקר של נעם כלל לימוד מעמיק על מבנה העיניים ועל צורת הראייה הייחודית לחרקים ולמעופפים שונים דוגמת שפירית, דבורה, פרפר וזבוב. כך למשל למדה נעם כי לזבובים ולשפיריות יש עיניים שהחוקרים מכנים עיני-תשבץ (Crossword eyes). עיני החרקים האלה מורכבות מאלפי עיניות זעירות. אף שאינם רואים דרכן בבירור עצמים שונים, עיניהם הצפופות מאפשרות להם לאתר בקלות תנועות בזק סביבם. יכולת ראייה זו נדרשת להם כדי לשרוד בטבע. השפירית למשל משתמשת בשתי עיניה המשוכללות לאתר טרף במהירות ולוודא שתהיה מסוגלת לזהות בזמן ציפורים המאיימות לטרוף אותה. בכל אחת מעיניה יש לא פחות מ-29,000 עדשות המציגות לה תמונת עולם מדויקת להפליא בזווית של כמעט 360 מעלות.

התוצרים הסופיים של נעם היו סדרה של משקפיים בהשראת מבנה העין של שפירית, דבורה ופרפר. החומרים הסופיים שבהם השתמשה היו עץ ופרספקט שקוף בהדפסת תלת ממד. התוצאה המרהיבה חושפת יצירתיות מרשימה המבטאת חיבור יוצא דופן בין עולם החי ועולם העיצוב.  

למצגת הפרויקט

השראה, תהליך עבודה ותוצרים

השראה ופרספקטיבה
השראה ופרספקטיבה
מקור השראה - שפירית
מקור השראה - שפירית
מקור השראה - דבורה
מקור השראה - דבורה
תהליך העבודה
תהליך העבודה
תוצרים
תוצרים
מוקאפים
מוקאפים
תוצר- משקפי שפירית
תוצר- משקפי שפירית
תוצר- משקפי זבוב
תוצר- משקפי זבוב
תוצר- משקפי דבורה
תוצר- משקפי דבורה
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.