חפש ב:

האקתון - עיצוב במוזיאון הפתוח תפן

 האקתון עיצוב במוזיאון הפתוח תפן

האקתון: תכנות יצירתי או שיבוש תרבות ומרתון, כלומר – "מרוץ" של תכנות יצירתי

מוזיאון הפתוח בגן התעשייה תפן הוא מודל ייחודי היוצר שילוב מעניין ולא שגרתי בין אמנות, טכנולוגיה ותעשייה. השילוב המיוחד הופך את המוזיאון לסביבה לימודית אחרת, אשר חושפת בפני תלמידי בתי-הספר ואנשי החינוך מגוון רחב ביותר של נושאים לימודיים בתחומים תעשייה וטכנולוגיה, אמנות ואומנות, היסטוריה ויזמות, תוך שימת דגש על ייצור ועל יצירה - מעבודת כפיים ועד מחשוב ורובוטיקה. החשיבה היצירתית היא זו המסייעת לשאול רעיונות מתחום ידע אחד למשנהו, ומעלה פתרונות חדשים ומפתיעים.

גן התעשייה תפן משתרע על פני 120 דונמים, ומשלב חממה עסקית לחברות הזנק ומפעלים בתחילת דרכם העוסקים בייצוא תעשייתי, לצד מועצה מקומית תעשייתית 'מגדל תפן', מרכז מבקרים, מערך שירותים תומך, ארבעה מוזיאונים, וגן פיסול סביבתי. ספינת הדגל של הגן היא חברת 'ישקר' הבין-לאומית, המייצרת כלי עיבוד מתקדמים למתכות קשות. את 'מודל תפן', הגה התעשיין סטף ורטהיימף בשנת 1985. המודל קרם עור וגידים בגן התעשייה תפן, ושוכפל בחמישה גני תעשייה נוספים: בתל-חי, בדלתון, בלבון ובנצרת שבגליל, ובגן התעשייה עומר שבדרום הארץ.

גן התעשייה תפן פתוח מדי יום למבקרים ולקהל הרחב, ומארח טיולים של בתי-ספר וביקורי קבוצות מגוונות מרחבי הארץ והעולם.
הביקור כולל תכנית עשירה של סדנאות יצירה וביקורים מודרכים במוזיאונים השונים, בגלריה לאמנות ישראלית, באוסף המכוניות העתיקות ובמפעלים באזור התעשייה 'מגדל תפן', החובק את הגן.

מולי בן ששון, "ספרים מלאים חדרים"

מולי בן ששון, "ספרים מלאים חדרים"

תערוכה מוצגת במוזיאון (נובמבר 2017)
אוצרת התערוכה: רותי אופק

עבודותיו של מולי בן ששון הן הדמיות ממוחשבות, אשר עברו ממסך המחשב לביצוע ממשי של בן ששון בעזרתם של בעלי מקצוע. ההדמיות הממוחשבות הן תרגום של מחשבותיו הפילוסופיות, מעין סקיצות המחפשות את הדרך הנכונה לביטוי אופן המחשבה המקורי של בן ששון והדיון המעמיק שהוא מעלה בנושא הספר והבית. שם התערוכה - "ספרים מלאים חדרים" - הוא היפוך שם ספרו של חיים באר "חדרים מלאים ספרים", שהיווה השראה לכותרת התערוכה.

בתערוכה שלושה חדרים:
החדר הראשון- חצוב מן החושך ובו מוצגים פסלים העשויים סגסוגת עץ ומהווים מעין פרשנות צורנית לדימוי הראשוני של בית. הם מייצגים עַם מנותק מאדמתו המתמודד עם גלות וגירוש, עם מפגש בין-דתי נוקב ועם ניצני גאולה מיוסרת.

החדר השני- מגולף מן האור וכולל מבע מטאפיזי על מושגי הערך שהחליפו את הבית הפיזי בגלות. במרכזו עומד הספר והגבול הדק שבין אור לחומר.

החדר השלישי- צירותיו של מולי בן ששון מזמנות דיון על הקשר בין המילה הכתובה לבין הדימוי החזותי, על המעבר מהיי-טק ללואו-טק ועל מושגי המקום והזמן בעולם היהודי.

עיצוב כחול לבן

עיצוב כחול לבן

תכנית הדרכה במוזיאון תפן המותאמת לנושא: מבוא למגמות עיצוב (מיועדת למגמות גרפיקה ועיצוב מוצר לחט"ע)

סדנא לשילוב בין אמנות וטכנולוגיה בעולם התעשייה הישראלי. הסדנא כוללת ביקור בתערוכה "ועכשיו לפרסומות" בה ניתן יהא להתרשם nעיצובי מוצר, אריזה ופרסום; סיור בפסי ייצור המכתיב את אופן עיצוב הפרסומות והמיתוג של המוצר; התנסות חווייתית בתהליך החשיבה מהרעיון עד המוצר המוגמר; עיצוב קו פרסומי למכונית מאוסף המכוניות הקלאסיות הממוקמות בגן התעשייה תפן.

יעדי הסדנא:
• הכרות עם מודל תפן, סיפורו של מקום מיוחד המשלב בין אמנות ותעשייה
• נקודות מבט להשוואה בין עבודות של עיצוב גרפי ישראלי משנות ה-30 של המאה הקודמת לבין עבודות של עיצוב גרפי ישראלי כיו.
• חשיבה על שיקולים המשפיעים על עיצוב הפרסום
• התנסות מעשית בעיצוב קו פרסומי למוצר

חשיבה בפעולה

חשיבה בפעולה

תכנית המותאמת לנושא: מגמות בחינוך הטכנולוגי

יזמות בעולם התעשייה, איך זה עובד באמת?
התעשיין סטף ורטהיימר הקים בשנת 1985 את גן התעשייה הראשון בתפן, בלב ליבו של הגליל המערבי. הוא הגה את 'מודל תפן', כשלנגד עיניו עמדו פיתוח הפריפריה, יצירת סביבת חיים איכותית ומתן מענה לצרכיו של כל אדם: תעסוקה מכובדת, חינוך ומגורים בשילוב תרבות, יצירה ואמנות.
כיום ניתן לומר כי 'מודל תפן' אשר התחיל ברעיון של אדם אחד שינה את המציאות לעשרות אלפי אנשים החיים בפריפריה.

מטרות ההדרכה:
• לגלות מיהו יזם, האם נולדים עם תכונות של יזם או שאפשר ללמוד זאת?
• להכיר את תאוריית הכיף ואת הקשר בינה לבין חשיבה יזמית
• ללמוד על השלבים שיזם עובר כדי להקים עסק ועל הקשיים שעומדים בפניו
• לגלות מהי חשיבה יזמית וכיצד מפעילים פס ייצור "זרעים של פלסטיק" או משחק סימולציה לבניית מוצר באמצעות ערכת MOOV

עכשיו במוזיאון

"ספרים מלאים חדרים"
תערוכה- "ספרים מלאים חדרים"
עיצוב כחול לבן
הדרכה- עיצוב כחול לבן
חשיבה בפעולה
הדרכה- חשיבה בפעולה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.