חפש ב:

יום לציון היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ומאיראן

יום לציון גירוש היהודים מארצות ערב ומאיראן

השבוע יציינו במערכת החינוך את יום היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב.

משמעות היום והתאריך:
במדינות ערב חיו לפני קום המדינה כ-850 אלף יהודים (ראו טבלה). יהודים אלו נאלצו לעזוב את המדינות שבהן הם חיו כשהם חסרי כל, והפכו לפליטים. התהליך של היציאה והגירוש של היהודים החל בשנות ה-30 של המאה העשרים, אך התעצם מאוד לאחר תכנית החלוקה והכרזת המדינה. ולכן נקבע ציון יום זה למחרת כ"ט בנובמבר.

הגורמים ליציאה ולגירוש:
עם ההתעוררות הציונית והתעוררות הלאומיות הערבית סבלו הקהילות היהודיות בארצות ערב מגל של התנכלויות. גל זה התגבר מאוד לאחר הקמת מדינת ישראל, אז גם הטילו השלטונות עונשים ואיסורים שהקשו מאוד על ניהול חיי היומיום.

ההשלכות:
כיום נשארו בכל ארצות ערב כ-7000 יהודים בלבד. לעומת זאת בישראל הם מהווים כמחצית מהאוכלוסייה היהודית. הם הקימו קהילות וארגונים במטרה לשמר את מורשתם המפוארת, וגם פועלים להשבת הרכוש הרב שנותר בארצות שמהן יצאו או גורשו.

 

עליית יהודי לוב ומרוקו (כיתות ט-יב)

מטרות הפעילות:
הכרת הגורמים לעלייתם של יהודים מצפון אפריקה לישראל, ובעיקר של יהודי לוב ומרוקו.
השיעור ייפתח בחשיפת התלמידים לציונות בלוב כפי שהיא מתבטאת בפיוט "הדור החדש" לר' פריג'א זוארץ.

מהלך הפעילות:
השיעור ייפתח בחשיפת התלמידים לציונות בלוב כפי שהיא מתבטאת בפיוט "הדור החדש" של רבי פריג'א זוארץ. לאחר מכן, התלמידים יתחלקו לקבוצות ובעזרת דף עבודה ינתחו כתבות מהעיתונות משנות החמישים המציגות גורמי דחייה וגורמי משיכה שהובילו לעליית היהודים ארצה. התלמידים יכתבו כתבה קצרה המשקפת את ממצאיהם מניתוח הכתבות. לאחר מכן יבחרו אחת מן הדמויות (ר' פריג'א זוארץ או ר' דוד בוזגלו) יחקרו את קורות חייהן, יכתבו סצנה אחת ממחזה על תולדותיהם ויכינו את הצגתה בפני הכיתה.

ביקור באתרי מורשת

ביקור באתרי מורשת

מטרות הפעילות:
הכרת המורשת והמסורת של יהודי ארצות ערב באמצעות ביקור במוזיאונים ובאתרי מורשת ברחבי הארץ.

מארץ מוצא לארץ מולדת

מארץ מוצא לארץ מולדת

מטרות הפעילות:

  1. הכרת הרקע התרבותי של יהודי ארצות ערב ואיראן וסיפור הגעתם לארץ. 
  2. הכרת הגורמים שהניעו את היהודים לעזוב מדינות אלו ולהגיע לארץ ישראל. 
  3. הבנת הקשר בין סיפור מורשתם למדינת ישראל והיותו שזור בקורות החברה הישראלית ובתרבותה.

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.