חפש ב:

שיירת הל"ה

שיירת הל"ה

השבוע יצוין יום הזיכרון לשיירת הל"ה.

הרקע ההיסטורי:

תוכנית החלוקה של האו"ם (כ"ט בנובמבר 1947) השאירה בידי היהודים רק מקצת מהיישובים. גוש עציון (במפה) והר חברון נותרו מחוץ לגבולות המדינה היהודית. היהודים השלימו עם התוכנית חרף מגבלותיה. ואולם הערבים סירבו לקבלה ופתחו במתקפה כוללת שסימנה את פרוץ מלחמת העצמאות.

גוש עציון:

קבוצה של יישובים מדרום לירושלים ששימשו קו ההגנה הקדמי של העיר. ב-14 בינואר 1948 פתחו הערבים במתקפה כבדה על יישובי הגוש, והתושבים נזקקו לעזרה דחופה.

שיירת הל"ה:

בלילה שבין 15 ל-16 בינואר יצאה מהרטוב קבוצת לוחמים עם מפקדם דני מס (בתמונה) למסע רגלי לילי שצפוי היה להביאם לגוש עציון עם בוקר. עם אור ראשון גילו אותם הערבים, והם הוקפו מכל עבר. במשך שעות לחמו בגבורה עד שנפלו כל 35 (ל"ה) הלוחמים בקרב – קרב שהפך לימים לאחד מסמליה של מלחמת העצמאות.

סוף דבר:

תושבי גוש עציון לחמו בעוז עד נפילת הגוש ב-13 במאי 1948 ערב הכרזת המדינה. ארבעה יישובים שנשאו את שמות יישובי הגוש הוקמו בשטח המדינה היהודית, ולאחר מלחמת ששת הימים חודשה ההתיישבות היהודית בגוש עציון.

קישור לעולמון

אגדת הל"ה

מטרות הפעילות:
לימוד סיפור הל"ה מתוך השיר 'אגדת הל"ה' מאת יורם טהר לב.

הפעילות:
השיר מספר את סיפור הקרב של הל"ה. ספרו אותו לתלמידים והשמיעו את השיר ברקע. הפנו את תשומת ליבם למילים מתוך השיר המתארות את האירועים שקרו בקרב.

טיפ:
-הדפיסו לתלמידים את מילות השיר.
-הכינו לתלמידים מפה שאפשר להבחין בה באתרים ובמקומות הקשורים לקרב של הל"ה.

השיר | המילים של השיר (שירונט)

הנה מוטלות גופותינו

מטרות הפעילות:
לימוד אירועים שקרו במלחמת העצמאות מתוך שירים וטקסטים שנכתבו באותה תקופה.

הפעילות:
ספרו בכיתה את סיפור הקרב האחרון של הל"ה. התמקדו בגוש עציון, הראו את המפה של המסלול שיועד לשיירה ולמטרות שלה. על כך כתבה המשוררת אנדה עמיר-פינקרפלד: "הם לא ששו אלי קרב כי אם לחיים ולשלום. ובשם החיים והשלום יצאו למערכה להושיט עזרה לגוש יישובים נצור. הם הלכו להביא סמי רפואה ודם עירוי לפצועים, נשק ותחמושת למגנים". הקרינו בכיתה את השיר. אפשר להדפיס ולחלק לתלמידים את מילות השיר. שוחחו עם התלמידים על האירועים והדגימו כיצד הם באים לידי ביטוי במילים של חיים גורי.

הידעת:
את השיר כתב המשורר חיים גורי. חיים גורי היה איש פלמ"ח, ובנפול הל"ה עשה בשליחות בבודפשט. לאחר ששמע על האירוע כתב את השיר והקדיש אותו לדני מס, חברו שפיקד על מחלקת ההר.
חיים גורי שמע על האירוע במקרה, כתב את השיר והקדיש אותו לדני מס, חברו שפיקד על מחלקת ההר.

"הנה מוטלות גופותינו" באתר "שיר עד". לחן: נחום, נחצ'ה הימן; ביצוע: גילה אלמגור וגדי גולן; עיבוד: צליל בירן

מילים של השיר שכתב חיים גורי (באתר זה אפשר להאזין לביצוע של השיר על פי מנגינה של זיוה טובי זמיר. שירה: סלעית פרידמן-בירן.)

"הנה מוטלות גופותינו" - לחן ושירה: אורי מרק, 2014

צעדת הל"ה

צעדת הל"ה

מטרות הפעילות:
מינהל הנוער במשרד החינוך מארגן אחת לכמה שנים את 'צעדת הל"ה'. סיור הלילה בעקבות ל"ה הלוחמים משמש בסיס ליצירת שיח עם בני הנוער על חשיבות ההתגייסות של כל אחד ויכול להיות נדבך מרכזי בשלבי ההכנה לצה"ל.

הפעילות:
השתתפות תלמידים בצעדה לזכרם של הל"ה.

מצגת המתארת את 'צעדת הל"ה' וכוללת פרטים ומידע על הקרב

טיול אופניים בעקבות הל"ה

טיול אופניים בעקבות הל"ה

מטרות הפעילות:
הכרת האזור שבו צעדו ונפלו ל"ה הלוחמים של "מחלקת ההר" של הפלמ"ח.

הפעילות:
טיול האופניים מיועד לרוכבים מנוסים ומחייב הדרכה מתאימה. במסלול מתוכננות עצירות לסיפור סיפורה של מחלקת ההר בנקודות שהתרחשו בהן האירועים.

טיפ:
קיום טיול כזה מחייב הכנה מפורטת ומדוקדקת וקבלת אישורים ורישיונות מהגופים המוסמכים.

קישור לאתר

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.