דלג אל

סייבר גאוגרפי

סייבר גאוגרפי

סייבר (Cyber) הוא כינוי למרחב הכולל רשתות מחשבים, מערכות תקשורת, מידע, בקרה וכדומה. המרחב הקיברנטי (Cyber Space) הוא מרחב פעילות המשפיע כיום על חיינו. הסייבר הגאוגרפי מחבר בין מיקום לבין מידע. החיבור בין המציאות הגאוגרפית התלויה במיקום לבין המרחב הקיברנטי באיתור ובאיסוף מידע, במדידה, בעיבוד ובניתוח הממצאים, בהצגת מידע חדש במערכות מידע גאוגרפי (ממ"ג - GIS), בתחקורו ובתשאולו. כך למשל, הקשר שבין רשתות חברתיות ומערכות מידע גאוגרפי, כפי שבא לידי ביטוי באפליקציות מבוססות מיקום (Waze) באופן הממחיש את הקשר שבין המרחב הקיברנטי והמציאות הגאוגרפית.

 

מסלול הסייבר הגאוגרפי שם דגש על ניתוח מרחבי המבוסס על מיפוי מקוון ושימוש במערכות מידע גאוגרפיות. הידע והמיומנויות הנלמדים במסלול זה מבססים את החשיבה המרחבית, מעמיקים את ההבנה של פריסת תופעות ותהליכים במרחב על בסיס נתונים ומיפויים, ומפתחים בקרב התלמידים כישורים ליצור ולנתח מפות מקוונות בהתאמה לתכנית הלימודים הקיימת. מסלול הסייבר הגאוגרפי לבגרות, במסגרת מגמת "גאוגרפיה - אדם וסביבה" החל בשנת הלימודים תשע"ז.

 

המסלול נפתח בשיתוף עם מערך השטח בחיל המודיעין והפיקוח על גאוגרפיה-אדם וסביבה במשרד החינוך. מסלול זה משתלב בתכנית הלימודים בכל אחד מתחומי ההתמחות, הנלמדים בהיקף של 40% במגמת "גאוגרפיה – אדם וסביבה" במסגרת הבית ספרית של החלופות בהערכה. כמו כן – מסלול הסייבר הגאוגרפי משולב בתכני הלימוד בחטיבת הביניים ובתחומי הליבה של המקצוע לבגרות.

 

 

נושאי הלימוד הם: תיאור המרחב; המפה ומאפייניה; ממידע מרחבי למידע דיגיטלי; יישומי GIS (לימוד ותרגול בתוכנת הממ"ג - ArcGIS).

 

לימוד תחום הדעת "גאוגרפיה-אדם וסביבה" תוך שימוש במערכות המידע הגאוגרפיות הופך את הלמידה לעדכנית ורלבנטית לתלמידים וחשוב מכך – מעניק ללומדים כשירויות הנדרשות למקצועות העתיד. בבסיס הכשירויות הללו – ידע חדש וחדשני תוכני ויישומי, מיומנויות עדכניות ומתעדכנות וערכים של חשיבה ביקורתית, עבודת צוות בעבודה מושכלת במרחב קיברנטי.

 

התוכנית – מבוססת מערכות מידע גאוגרפיות (ממ"ג, GIS): הבנת תופעות ותהליכים במרחב, ממידע מרחבי למידע דיגיטלי, יישומי מערכות מידע גאוגרפיות בחיי היום יום, המשרדי ממשלה, הרשויות המקומיות ובכל פעילות ותכנון במערך החיים המורכב. מערכות המידע הגאוגרפיות באזרחות ובצבא הינן חלק מרכזי בפיתוחי הטכנולוגיה המתקדמים. במערכת הצבאית משמשות כתשתית נתונים לניתוח והבנת המרחב כמו גם לקבלת החלטות במרחב בזמן אמת. מערכת "כיפת ברזל", לדוגמה, צורכת נתונים מרחביים בזמן אמת לצורך חישובי מסלול תלת מימדיים מיטביים. בשוק האזרחי מערכות המידע הגאוגרפיות מהוות מסד חשוב וחיוני לקבלת החלטות ברמה ניהולית ואסטרטגית, כך למשל בכל תהליך של תכנון ופיתוח במינהל התכנון או ברשויות המקומיות. לפיתוח מסלול זה השלכה ארוכת טווח על חינוך דור בוגרים בעל חשיבה מרחבית עמוקה, דור מקצועי ואיכותי לתפקידי מפתח בחברה ובצבא.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
חזרה לראש הדף

סרטונים

מגמת סייבר גאוגרפי
מגמת סייבר גאוגרפי
סייבר גאוגרפי
סייבר גאוגרפי
סייבר גאוגרפי בביה"ס אד"ם
סייבר גאוגרפי בביה"ס אד"ם
עתיד המפות
עתיד המפות
אוצרות ומכמנים: מפות
אוצרות ומכמנים: מפות
מתוך הסרט "סארו הדרך הביתה"
מתוך הסרט "סארו הדרך הביתה"
מפות גוגל עם מציאות רבודה
מפות גוגל עם מציאות רבודה
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.