דלג אל

שימושי קרקע

שימושי קרקע

העיר במרחב העולמי-תהליכי התפתחות, תכנון ופיתוח

את שטחי העיר נהוג לסווג לכמה סוגי שטחים עיקריים: אזורי מגורים, אזורי תעשייה ומלאכה, אזורי מסחר ומשרדים, אזורי תחבורה ושטחים פתוחים.

אזורי המגורים

אזורי המגורים מתפרסים בדרך כלל על רוב שטחי העיר. באזורים אלו ישנם בתי המגורים של תושבי העיר לצד השירותים החיוניים להם כגון גני ילדים ובתי ספר, גינות ציבוריות ומרפאות.
את אזורי המגורים אפשר לחלק לשלוש קבוצות:
שכונות המעמד הגבוה: שכונות שבהן לרוב האוכלוסייה מעמד חברתי-כלכלי גבוה ותושביהן מתגוררים ברובם במגדלי יוקרה או בבתים צמודי קרקע. באזורי מגורים אלו איכות הבנייה גבוהה וכמוה גם רמת התחזוקה ורמת השירותים הציבוריים. גם השטחים הפתוחים מטופחים. מחירי הדיור והשירותים באזור זה גבוהים.
שכונות מעמד הביניים: בשכונות אלו מתגוררת רוב האוכלוסייה בעיר. תושבי השכונות ברובם בעלי מעמד חברתי-כלכלי בינוני ומתגוררים בבנייני דירות אשר רמת תחזוקתם ואיכותם בינונית. גודלן הממוצע של הדירות הוא שלושה חדרים לדירה.
שכונות עוני: בשכונות אלו הדירות צפופות וקטנות, איכות הבנייה ירודה, ניכר מחסור בשירותים ציבוריים והשירותים הניתנים – איכותם ירודה. השטחים הפתוחים מעטים ואלו שישנם מוזנחים.

אזורי תעשייה ומלאכה

לאזורים אלו יש חשיבות של ממש בכלכלת העיר. הם תוספים שטח נרחב ומצויים בעיקר בערים שבהן התעשייה ענף כלכלי מרכזי. בשל אופיים והשטח הנדרש להם הם מצויים בדרך כלל בשולי הערים, שם זול יותר הרחק ממרכז העיר. אזורי תעשייה ומלאכה מתאפיינים בריבוי רעש, לכלוך וזיהום אוויר, ולעתים סמוך אליהם נמצאות שכונות עוני.

אזורי מסחר ומשרדים

זה מקומם של הקניונים, מרכזי הקניות והחנויות. מקומות אלו נוטים להיות נגישים כדי למשוך יותר לקוחות ובדרך כלל נמצאים קרוב למרכז העיר.
המשרדים תופסים מצדם נתח חשוב בכלכלת העיר ובחיי תושביה דוגמת בנקים, חברות ביטוח, משרדי עורכי דין, משרדי פרסום וכד'.
המשרדים יימצאו לרוב בבנייני משרדים. בערים שבהן יש מחסור במשרדים או שבעלי המשרדים ידם אינה משגת, נעשה שימוש בדירות מגורים למשרדים ביתיים. לצד אלו יש עסקים המנוהלים מבית המגורים.

אזורי תחבורה

התחבורה היא היבט חיוני בחיי העיר ולתשתיותיה נדרשים שטחים רבים. בתשתיות התחבורה: כבישים, מגרשי חנייה, מסילות רכבת, תחנות אוטובוסים, תחנות רכבות, נמלי תעופה, נמלי ים וכיו"ב.

שטחים פתוחים

שטח לא בנוי נחשב שטח פתוח. החוק כולל בקטגוריה זו שטחי שמורות טבע וגנים לאומיים, יערות, שטחים חקלאיים ושטחי בור. שמירה על שטחים פתוחים היא סוגיה בשמירת איכות הסביבה.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
חזרה לראש הדף

סרטונים

ערוב שימושים
ערוב שימושים
יישוב כפרי
יישוב כפרי
שימושי קרקע
שימושי קרקע
יישוב עירוני
יישוב עירוני
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.