דלג אל

מסלול סייבר גאוגרפי

חזרה
פתיח

מושגי יסוד

סייבר הוא כינוי למרחב הכולל רשתות מחשבים, מערכות תקשורת, מידע, בקרה וכדומה. המרחב הקיברנטי (Cyber Space) הוא מרחב פעילות המשפיע כיום על חיינו.

הסייבר הגאוגרפי עוסק בחיבור שבין תופעות ותהליכים גאוגרפיים לבין מרחב הסייבר וכולל איסוף, ארגון, ניתוח ומיפוי ממוחשב של המרחב, המתבצע כיום באמצעות מערכות מידע גאוגרפיות (ממ"ג) - Geographic Information System (GIS).

מסלול הסייבר הגאוגרפי שם דגש על ניתוח מרחבי המבוסס על מיפוי מקוון ושימוש במערכות מידע גאוגרפיות. הידע והמיומנויות הנלמדים במסלול זה מבססים את החשיבה המרחבית, מעמיקים את ההבנה של תפרוסת התופעות והתהליכים במרחב ומפתחים בקרב התלמידים כישורים להכנה ולניתוח מפות מקוונות.

יישומי מערכות מידע גאוגרפיות נדרשים היום בכל משרדי ממשלה, ברשויות המקומיות, בצבא ובכל פעילות ותכנון מרחבי.

בחטיבה העליונה (כיתות י-יב) בוחרים התלמידים במגמת "גאוגרפיה - אדם וסביבה" כמקצוע מוגבר ברמת 5 יח"ל. מסלול הסייבר הגאוגרפי משתלב בכל אחד מתחומי ההתמחות: "הפיתוח והתכנון המרחבי", "כדור הארץ והסביבה" ו"האדם במרחב החברתי-תרבותי" וכן בנושאי הליבה של תחום הדעת על פי תוכנית הלימודים.

השימוש בכלי הסייבר הגאוגרפי מומלץ בעיקר ככלי גאוגרפי משמעותי בתהליכי חקר מרחביים במסגרת ההערכה הבית ספרית. כמו כן, הסייבר הגאוגרפי מופיע כשאלת בחירה נוספת בבחינת הבגרות, בפרק הגאוגרפיה של ארץ ישראל (חלק ב'), לתלמידים הלומדים במסלול הסייבר הגאוגרפי בחטיבה העליונה.

הפיקוח על הוראת גאוגרפיה אדם וסביבה מקיים מידי שנה השתלמויות לפיתוח מקצוע של מורים בשילוב כלי הסייבר הגאוגרפי בהוראת תחום הדעת.

חזרה לראש הדף

הכנס השנתי לקהילת ה- GIS בטכנולוגיית ESRI בישראל, 2021

בכנס השנתי לקהילת ה- GIS בטכנולוגיית ESRI בישראל, שהתקיים ב 17 במרץ 2021, זכו תלמידי גאוגרפיה אדם וסביבה הלומדים במסלול הסייבר הגאוגרפי בכיתה י"א בתיכון בן צבי בקריית אונו בפרס סיסטמטיקס לפרויקט חקר GIS מצטיין. 
יישר כוח למורה טל כזום ולתלמידים!

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.