חפש ב:

גז טבעי בישראל

גז טבעי בישראל

בד בבד עם גילויו בפעם הראשונה של גז טבעי בישראל יובא ארצה גז טבעי משדות הגז במצרים. ואולם יבוא זה פסק עקב חבלות חוזרות ונשנות בצינורות הגז בסיני וההפיכה במצרים.

היום ישראל מספקת את צורכי הגז שלה בעיקר ממאגרי גז ישראליים. בישראל משמש הגז הטבעי לרוב להפעלת תחנות כוח של חברת החשמל ושל יצרנים פרטיים. חברות עתירות אנרגייה כגון בז"ן (בתי זיקוק לנפט בע"מ) צורכות גז, תחליף למזוט ולסולר.
חוק הנפט התשי"ב-1952 מסדיר חיפוש והפקה של גז טבעי בישראל. ואילו הולכת גז טבעי לצרכנים מוסדרת בחוק משק הגז הטבעי התשס"ב-2002.

גז טבעי מסופק לתחנת הכוח באשקלון ישירות מאסדה באתר "ים תטיס". האסדה שואבת את הגז מבאר שנקדחה בקרקעית הים מול חופי אשקלון. הגז מועבר בצינור שאורכו 40 קילומטרים היישר אל מתקני קליטת הגז במתחם תחנות הכוח. המעבר לייצור חשמל בגז הפחית משמעותית את רמת זיהום האוויר באשדוד. בהדרגה נעשתה הסבה של תחנות כוח נוספות לעבודה בגז טבעי. בשנת 2010 כ-45% מתפוקת החשמל בישראל סופקה מגז טבעי, כ-50% מפחם והשאר מסולר ומזוט.
בשטחי המים הכלכליים של ישראל נעשו קידוחים אחדים והתגלו מאגרים מסחריים של גז טבעי. בשנת 1999 התגלה בקידוח מול חופי אשקלון גז טבעי בכמות מסחרית. משנת 2004 הוא משמש את חברת החשמל בהפעלת כמה מתחנות הכוח שלה במקום מזוט.

בשנת 2009 התגלו שלושה מאגרי ענק של גז טבעי בקידוח תמר 1 מול חופי חיפה, דלית 1 מול חופי חדרה ומאגר לווייתן.
שר האוצר דאז יובל שטייניץ מינה ועדה ציבורית בראשות הפרופסור איתן ששינסקי לבחינת מדיניות המיסוי של תגליות גז ונפט בישראל. רווחיהן של מפיקות הגז הטבעי בישראל חייבים במס חברות. נוסף על כך חייבות מפיקות הגז בתמלוגים למדינה בשיעור הקבוע בחוק הנפט – 12.5% משווי הנפט או הגז בפתח הבאר. לפי המלצות הוועדה נחקק חוק היטל רווחי נפט ומכוחו הושת היטל הדרגתי על רווחי נפט לפי ההכנסות המצטברות. ההיטל יונהג רק אחרי שהמפיקות ישיבו לעצמן את מלוא השקעתן בתוספת 50% לפני מס חברות.


הכנסות המדינה מההיטל צפויות להגיע למיליארדים רבים לפי המחיר שנקבע לגז. לטובת המשק בישראל ולמען הדורות הבאים, הוחלט להקים קרן לאזרחי ישראל שתשקיע בחו"ל את ההכנסות מההיטל, ובכל שנה תעביר את פירות ההכנסות לאוצר המדינה.
מאגרי הגז הטבעי תמר ולווייתן נשלטים בידי שותפוּת של נובל אנרג'י ודלק אנרגייה. המונופול בתחום חייב התערבותו של רגולטור (מְאַסְדֵּר). בתום פולמוס ציבורי אושר מתווה הגז בהחלטה של ממשלת ישראל ב-16 באוגוסט 2015. אישור מתווה הגז עורר מחאה פוליטית וציבורית ובעקבותיו התקיימו הפגנות ברחבי הארץ ואף היו עתירות לבג"ץ.
עמדת המדינה היא כי המתווה נועד לקדם פיתוח מהיר של המאגרים, להזרים הכנסות ממסים למדינה, לתרום לביטחון אנרגטי ולביטחון המדינה ולשפר את יחסי החוץ שלה. מנגד טוענים המתנגדים למתווה כי בעטיו צפוי נזק כספי כבד למשק, פגיעה בביטחון האנרגטי ובביטחון המדינה.
בעתירות לבג"ץ נטען כי פטורים שניתנו במתווה לחברות הגז יפגעו למעשה ברווחת הציבור ובקופת המדינה וכי ניתנו בלא סמכות משפטית. עוד נטען כי המתווה פוגע בעצמאות הדרג המקצועי בממשלה וכובל את ידי הממשלות הבאות בהתנהלותן עם חברות הגז.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

סרטונים

גז טבעי, דקה לשמונה 
גז טבעי, דקה לשמונה 
גז טבעי מהאדמה לצרכנים, מכון דוידסון
גז טבעי מהאדמה לצרכנים
אסדה השואבת גז טבעי
אסדה השואבת גז טבעי
תיאור הקמת הקו המזרחי של הגז הטבעי בישראל
הקו המזרחי של הגז הטבעי בארץ
איך מגלים מאגר גז או נפט?
איך מגלים מאגר גז או נפט?
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.