חפש ב:

מיומנויות מפה ואטלס

מיומנויות מפה ואטלס

המפה נועדה לסייע בניווט ובהתמצאות במרחב. יצירת מפות נחשבה בעבר אמנות, ואילו בעידן המודרני היא מדע הנקרא קרטוגרפיה.
המפה משמשת גם לייצוג מופשט של נתונים מורכבים, לניתוח ולפילוח של נתונים מרחביים וחברתיים, אנושיים ופיזיים. המפה לעולם לא תייצג את כלל הנתונים המרחביים, ויצירתה מחייבת החלטה סובייקטיבית בדבר המידע המיוצג מתוך כלל המידע הקיים.

כלי עזר לאדם

המפה היא כלי עזר חשוב להתמצאות האדם בסביבתו. באמצעותה אפשר להציג תופעות ותהליכים מכל סוג כגון מדידה וניווט, גאולוגיה, אקלים ודמוגרפיה. נראה שמפות כבישים ורחובות נמצאות בשימוש הרחב ביותר בימינו. מפות אלו הן תת-סוג של מפות ניווט הכוללות גם מפות אווירונאוטיות וימיות, מפות של רשת הרכבות ומפות טיולים.
יצירת מפות החלה בתקופת האבן ואפשר שקדמה לשפה הכתובה באלפי שנים. במפות הגאוגרפיות מקובל שהצפון מופיע בצדה העליון של המפה בהיותה ישרה.

בין שתי נקודות במפה

רוב המפות מסורטטות לפי קנה מידה המאפשר לקורא להעריך את הגודל האמיתי ואת המרחק בין הנתונים במפה. ככל שקנה המידה גדול יותר, כן אפשר לראות פרטים רבים יותר ונדרשת מפה גדולה יותר. כדי לדעת מה המרחק בין שתי נקודות במפה, יש למדוד את המרחק ביניהן ולפי קנה המידה להגיע למרחק בפועל.

מפה אלקטרונית

מאז הרבע האחרון של המאה ה-20, המכשיר החשוב ביותר של הקרטוגרף הוא המחשב. רוב עבודת הקרטוגרפיה, במיוחד איסוף הנתונים, מרוכזת כיום במערכת מידע גאוגרפית GIS. רוב הקרטוגרפים משתמשים במגוון תוכנות מחשב גרפיות כדי לייצר מפות חדשות.
מידע רב מקוטלג כיום וממופה במפות אלקטרוניות מקוונות ואפשר לשלוף אותו מהן. המפות דינמיות, ואפשר לשנות את קנה המידה שלהן בהקטנה ובהגדלה של המפה (zoom +/-).
בפעולת המיקוד של מפות מסוג תמונה מוצגת לעתים מפה אחרת בעלת פרטים נוספים, ולעתים נעשית רק הגדלה חזותית של הפיקסלים.
שימוש יום-יומי במפות אלקטרוניות נעשה במערכות ניווט לווייני מבוססות GPS. מערכות אלו מנטרות את מקום המשתמש בעזרת מערך לוויינים ומאפשרות תכנון מסלול וניווט.

אטלס

את השם 'אטלס' נתן הגאוגרף וסרטט המפות הפלמי גרארדוס מרקטור Gerardus Mercator (1594-1512) לאוסף מפות הכרוך בספר. בכמה אטלסים סורטטה דמותו של טיטאן, אטלס המיתולוגי, כורע על ברך ונושא גלובוס על כתפו.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

סרטונים

איך הכינו גלובוס (1955) Globe Making
איך הכינו גלובוס (1955)
מהו הגלובוס?
מהו הגלובוס?
קווי אורך ורוחב: מושגים מהסרטים
קווי אורך ורוחב: מושגים מהסרטים
תעלומת אנטרקטיקה במפה
תעלומת אנטרקטיקה במפה
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.