דלג אל

הצהרת נגישות

אוכלוסיית העולם - פסיפס מגוון

 אוכלוסיית העולם - פסיפס מגוון

אוכלוסיית העולם המונה למעלה מ-8.7 מליארד בני אדם איננה הומוגנית: היא מורכבת מאוכלוסיות רבות הנבדלות אלה מאלה בתחומים רבים. כ- 60% מהאוכלוסייה מתגוררים ביבשת אסיה. במהלך המאה ה-20 אוכלוסיית העולם הכפילה את עצמה ביותר מפי שלושה.

לצד ההבדלים ברמת הפיתוח וברמת החיים, האוכלוסיות השונות נבדלות זו מזו במאפיינים נוספים:

בצפיפות המגורים - ישנן אוכלוסיות הגרות בערי העולם בצפיפות רבה ויש אוכלוסיות המתגוררות בכפרים קטנים עם מעט תושבים;
במספר הילדים במשפחה - יש משפחות מרובות ילדים מול משפחות מעוטות ילדים;
בשפה השלטת - אוכלוסיות דוברות שפות שונות;
בזיקה לדת - יש אוכלוסיות שמקיימות אורח חיים דתי ויש כאלו המקיימות אורח חיים חילוני;
בנוף - לצד הנוף הטבעי הייחודי לכל אזור ואזור בעולם ניתן למצוא גם נופים אנושיים שונים.
הנוף האנושי כולל את כל מה שהאדם יצר ובנה בנוף הטבעי: שכונות מגורים רבי קומות וצמודי קרקע, שטחי פארקים ואזורים חקלאיים, אזורי תעשייה, כבישים, אזורי מסחר ובילוי, אתרי דתי, ועוד ועוד מבנים ואתרים מעשה ידי האדם.
מהנוף האנושי אפשר ללמוד על האוכלוסייה שחיה במקום, על התרבות שלה, על השפה הנפוצה, על הדת השלטת ועל המנהגים. מהנוף האנושי אפשר ללמוד גם על פרנסת התושבים, על אורח חייהם, על תהליכי השינוי המתרחשים באוכלוסייה ועוד.

הנופים משתנים במהלך הזמן בעקבות תהליכים ואירועים כלכליים, חברתיים ותרבותיים דוגמת: הקמת ערים, הגירת אוכלוסייה, מלחמות, תהליכי גלובליזציה ועוד. בעקבות השינויים המתרחשים בעולם והתפתחות הטכנולוגיה והתיעוש - הנופים הטבעיים מצטמצמים על חשבון התרחבותם של הנופים האנושיים.

ההבדלים האלו בין אוכלוסיות בעולם הופכים את העולם לפסיפס אנושי מגוון ומעניין.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

אנרגייה בישראל
כאשר התגלה גז טבעי סמוך לישראל בתחילת המאה ה־21, החלה בניית תחנות כוח לייצור חשמל באמצעות גז טבעי, ואף הסבו, משיקולי מחיר ואיכות סביבה, תחנות כוח ישנות להפעל...
העשרה-בחירות בישראל לכנסת ה-25
מהי מפלגה? מהי שיטת הבחירות בישראל - בחירות כלליות, ארציות, ישירות, שוות, חשאיות ויחסיות"?
האטמוספרה
האטמוספרה היא שכבת גז המקיפה את כדור הארץ. האטמוספירה מאפשרת את החיים על פני כדור הארץ בכך שהיא סופגת את מרבית הקרינה האולטרה סגולה המגיעה מהשמש וגורמת למיתו...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.