חפש ב:

גזענות, סטראוטיפים ודעות קדומות

גזענות, סטראוטיפים ודעות קדומות

גילוי חשדנות כלפי מי שנראה או נשמע אחר מאיתנו הוא משהו שמוטבע בנו. אבולוציונית הקבוצה הדומה נתפסת בטוחה יותר. לצד הנטייה הטבעית גם גורמים תרבותיים ופוליטיים מעודדים לא פעם שנאה ופילוג. מול הנטיות האלה האבולוציונית והתרבותית יש לנו, אנשי החינוך, החובה והזכות להראות שאפשר אחרת.
אפשר לבחור להתייחס לבני האדם כאל בני אדם בלי הבחנה של צבע ומוצא. אפשר לבחור לא להקשיב לקולות המסיתים. אפשר לחשוב על ההזדמנות שלנו ליצור חברה מכילה יותר שבה צבע עור, דת או מבטא אינם מובילים להתייחסות שונה.
יתר על כן, אפשר לראות ולהדגיש את היופי הקיים ברב תרבותיות ובחברה הישראלית העשירה והמגוונת שבה כל אחד מביא את תרבותו ואת מנהגיו.
בגלל הקושי בהתמודדות עם נושא, מומלץ לאפשר לתלמידים לבטא רגשות מורכבים, גם כאלו שאינם תואמים את המסר שאנו רוצים להעביר, להציף סטראוטיפים קיימים ולהבחין בינם ובין העובדות.
מערכי השיעור המובאים כאן מזמינים דיון מעורר אמפתיה ולא שיח אידאולוגי שעשוי להיות קשה יותר לניהול.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.