מים

מים תרכובת כימית המהווה בסיס לכל צורות החיים המוכרות. מים

מים הם תרכובת כימית הנמצאת בבסיסן של כל צורות החיים המוכרות כולל האדם. התכונות הכימיות של המים מאפשרות להם להיות מֵמֵס אוניברסלי למרבית התרכובות בטבע.

מים חיים

המים חיוניים לקיומן של כל צורות החיים הידועות. בעלי החיים והצמחים זקוקים למים לקיום מחזור החיים שלהם. רוב המסה של מרבית היצורים החיים היא מים. למים תפקידים רבים בגוף החי והעיקריים שבהם: נוזל תוך-תאי (ציטופלזמה) ומרכיב עיקרי של הדם. המים נחוצים גם לתפקידים משניים רבים אחרים כגון ניקוי הגוף, הזעה והלחתה (קירור הגוף אצל בעלי חיים).
המים דרושים ליצורים חיים בכמויות מסוימות ובאיכות מסוימת. איכות זו נקבעת על פי החומרים המומסים במים דוגמת מינרלים. ואולם רוב החומרים המומסים במים הופכים את המים לבלתי שמישים או אפילו לרעילים.
מי האוקיינוסים והימים המלוחים הם דוגמה בולטת למים שאינם שמישים בלא טיפול מיוחד. רק יצורי מים מזנים מסוימים מסוגלים לשתות אותם כפי שהם. סוגים אחרים של מים שאינם שמישים הם מים שזוהמו על ידי התעשייה.

המים לשימוש האדם

המים משמשים את האדם בין השאר לצריכה ביתית ולשימוש חקלאי ותעשייתי. בשימושים השונים: שתייה, שטיפה, בישול, השקיה, קירור וחימום, המסה, שיט, הפקת אנרגייה הידרואלקטרית, שחייה, רחצה, צלילה, דיג, כיבוי אש. המים משמשים גם לתחבורה, למטרות מחקר ולפנאי.

מצב המים בישראל

בישראל קיימת מצוקת מים מאז ומעולם. התפילה על הגשם מובנית במסורת היהודית ומופיעה בתפילה. בעבר גם נהגו תעניות גשמים בשל בצורת ואף נכתבו על כך הלכות.
הרשות הממשלתית למים ולביוב אחראית לניהול משק המים בישראל ומופקדת על כל הגופים המפיקים מים במדינה. הממשלה נקטה מדיניות הפרטה במשק המים והקימה את חברת מקורות. מקורות - חברת המים הלאומית של ישראל מפיקה כ-70% מהמים בישראל וממונה על הולכתם במוביל הארצי.
תפקידי חברת מקורות על פי חוק: "להקים את המפעל הארצי, לנהלו, לספק מים ממנו ולהחזיקו במצב תקין, לשפרו, להרחיבו ולעשות כל פעולה אחרת הדרושה להספקת מים ממנו".
בעקבות מצוקת משק המים בישראל הוטל בשנת 2009 היטל על צריכת מים, היטל בצורת.

סרטונים

משבר המים בישראל
משבר המים בישראל
מי מייבש את הנחלים?
מי מייבש את הנחלים?
פתרון בעית המים
פתרון בעית המים
שלש דקות על מים
שלש דקות על מים
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.