חפש ב:

יום השפה העברית

יום השפה העברית אליעזר בן-יהודה מחיה הלשון העברית

השפה העברית שייכת לענף הכנעני של משפחת השפות השמיות, והיא שפתו של העם היהודי. מקובל לחלק את העברית לרבדים: לשון המקרא, לשון חז"ל, לשון ימי הביניים והעברית החדשה.

שפה שקמה לתחייה

העברית הייתה שפה מדוברת מכיבוש ארץ ישראל בידי יהושע בן-נון בשנת 1250 לפני הספירה בקירוב ועד חורבן בית שני. אחרי החורבן שימשה בכתיבה ובקריאה לצורכי דת, קהילה ועסקים. נכתבו בעברית אלפי ספרים, שירים ופיוטים, הלכות ופרשנויות, דברי הגות מדע וספרות. השימוש הספרותי בעברית חייב את התחדשותה המתמדת ושאב אליה מילים חדשות.
ב-1,600 השנים שקדמו לתחיית העברית בארץ ישראל לא פסקה העברית לחלוטין לשמש שפה מדוברת. היא הייתה ה"לינגואה פרנקה" של יהודים בני ארצות שונות שנפגשו וחיפשו שפה משותפת. ומהמאה ה-9 עד סוף המאה ה-16 שימשה שפה ללימוד רפואה בכמה בתי ספר באירופה שלימדו בהם מורים יהודים. לפי עדויות של כמה נוסעים הייתה העברית בתקופות שונות שפה מדוברת בקהילות היהודיות בירושלים ובצפת. כמו כן הייתה שפה מדוברת בקרב מיסיונרים, משכילים ואף מלכים שגילו בה עניין.
בסוף המאה ה-19, עם התפתחות תנועת התחייה הלאומית וחידוש היישוב היהודי בארץ-ישראל, החלה גם פעילות להשבת העברית לשמש שפה מדוברת. אליעזר בן-יהודה, חלוץ הדיבור העברי וחוקר העברית, חולל והניע את תהליך השיבה המלאה אל העברית. ערב הקמת מדינת ישראל הייתה העברית השפה העיקרית של היישוב היהודי ושפת הלימוד בבתי הספר, וכיום היא השפה הרשמית של מדינת ישראל.

הכתיב העברי

במאות ה-16 וה-17 לפני הספירה מנה הכתב העברי 27 סימנים לציון עיצורים. במאה ה-13 צומצם מספר הסימנים ל-22 ובאמצע המאה ה-11 לפני הספירה התגבשו צורות האותיות ודרך כתיבתן האופקית מימין לשמאל.

על שם השפה 'עברית'

שם השפה 'עברית' נגזר משם הייחוס המקראי 'עברי' אך אינו נזכר בתנ"ך כלל. שמה הקדום של לשוננו הוא 'יהודית' והוא מוזכר במקרא בספר מלכים ובספר ישעיהו. השם 'עברית' נראה בפעם הראשונה בספרות בית שני, והעדויות המוקדמות עליו הגיעו דרך שפות אחרות. בספרות חז"ל הכינוי הרווח הוא 'לשון הקודש', ואילו המילה 'עברית' מציינת בעיקר את הכתב העברי הקדום. בספרות ימי הביניים שמה העיקרי של לשוננו הוא 'לשון הקודש', אך גם השם 'עברית' משמש בה לא מעט. בתקופת התחייה הלאומית הלך וגבר השימוש בכינוי 'עברית' לציון השפה, אולי בהשפעת שמה בלשונות אירופה.

סרטונים

העם הנבחר - ירון לונדון פרק 1
העם הנבחר - ירון לונדון פרק 1
יום הלשון בעברית-משדר מיוחד
יום הלשון בעברית-משדר מיוחד
חדשות מהעבר – אליעזר בן יהודה, תחיית השפה העברית
תחיית השפה העברית
פרויקט בן יהודה ביוטיוב
פרויקט בן יהודה ביוטיוב
מתרגמת בבית ספר - משלב גבוה משלב נמוך
משלב גבוה משלב נמוך
טעויות הגייה במוזיקה הישראלית
טעויות הגייה במוזיקה הישראלית
אליעזר בן יהודה מילים: ירון לונדון לחן: מתי כספי
שיר: אליעזר בן יהודה
מילים לועזיות בעולם המודרני- סשן הייט-קי
מילים לועזיות בעולם המודרני
איך מחדשים מילים בעברית?
איך מחדשים מילים בעברית?
סדרה בת 6 פרקים על העברית העכשווית בעריכת ירון לונדון
העברית העכשווית - ירון לונדון
הילד העברי הראשון - מחזה על חייו של איתמר בן אב"י
מחזה על חייו של איתמר בן אב"י

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.