אלף נשים לשלמה

נשות שלמה בימי זקנתו. ציור מעשה ידי גיובאני בטיסטה וינצ'י משנת 1668. נשות שלמה בימי זקנתו. ציור מעשה ידי גיובאני בטיסטה וינצ'י משנת 1668.

לאהוב את ה' ולאהוב נשים נכריות

פרק י"א פותח בגנותו של שלמה, שלא ככתוב בפרקים שלפניו. המלך שרק עליו נאמר "וַיֶּאֱהַב שְׁלֹמֹה אֶת ה'..." (מלכים א', ג', ג') אוהב עכשיו נשים. ולא סתם נשים, אלא נכריות והרבה מאוד. כיצד מלך המוגדר חכם מכל אדם חוטא? כיצד אפשר להבין את התנהגותו של שלמה גם מההיבט הפוליטי?

תהיות על חומרת החטא ומידת העונש

המספר המקראי מתייחס בחומרה רבה לנישואיו של שלמה עם נשים נכריות. בחלקו הראשון של פרק י"א מתעכב על חומרות חטאיו של שלמה ומעצים אותם. מדוע? האם יזכה שלמה פה ושם גם למעט דברי סנגוריה?  האין החטא חמור פחות ממה שחשבנו?

על דמותו של ירבעם בן נבט

מיהו ירבעם בן נבט וכיצד הוא קשור לסיפור הפילוג? מדוע המספר מדלג על סיפור מרד ירבעם ושותל במקומו את סיפור פגישתם של ירבעם בן נבט עם אחיה השילוני? מה היו מניעיו של אחיה בתמיכתו בירבעם בן נבט?

סרטונים והרצאות

 מקראנט - שלמה בחור זהב
שלמה בחור זהב
עומר סרגיי במבט היסטוריוגרפי על ראשית המלוכה בישראל מתוך מקראנט
ראשית המלוכה
הרב ד"ר בני לאו על מלכים א' פרק י"א מתוך אתר 929
מלכים א' פרק י"א
ד"ר יעל שלוסברג על דמותו של המלך שלמה כפי שעולה ממלכים א' פרקים ג'-י"א, מתוך מקראנט
דמותו של המלך שלמה
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.