חפש ב:

נאמני זכויות בלמידה שיתופית חזרה ל"למידה שיתופית"

נאמני זכויות בלמידה שיתופית

המפקחת הארצית ליישום זכויות תלמידים מזמינה אתכם להצטרף לתוכנית למידה שיתופית ייחודית בסביבה דיגיטלית חדשנית.

מטרת התוכנית לחבר בין אוכלוסיות שונות בחברה רבת תרבויות וזהויות בסוגיות העוסקות בהטמעת תרבות של זכויות, אחריות וחובות, כחלק ממהלך ארצי ובין-לאומי. לפניות בנוגע להצטרפות לתוכנית בשנת הלימודים תשפ"ב אפשר לפנות לאנשי הקשר המופיעים למטה.

התוכנית מציעה למורים ולתלמידים השותפים לחבור יחד לשיח וללמידה שיתופית בנושאים אקטואליים מסדר יומו של בית הספר בקהילה עם חברי קהילות אחרות בארץ. האמנה הבין-לאומית בדבר זכויות הילד תילמד כגוף ידע יישומי ותשמש מסגרת לבניית האתוס הבית ספרי ותשתית לתהליכי הוראה ולמידה אינטרדיסציפלינריים. הלמידה תתקיים בסביבה דיגיטלית ותעמיק את האוריינות הדיגיטלית בתהליכי חקר ולמידה.

תהליך הלמידה השיתופית יוביל לפיתוח הזהות וההערכה העצמית של התלמידים, בהיותם נושאי זכויות, אחריות וחובות, ולבניית סמכות משמעותית לצוותי החינוך. התלמידים והמורים ישתפו פעולה לגיבוש יוזמות ותוצרים דיגיטליים אשר יתרמו להעלאת מודעות לזכויות ילדים וליצירת תשתית לאחריות אזרחית ואישית, לכבוד ולהוגנות במארג היחסים בבית הספר ובקהילה.

נושאים: זכויות הילד

אנשי קשר:

טובה בן ארי, מפקחת ארצית ליישום זכויות תלמידים: ‏‏tovabe@education.gov.il

יוסי מיכל, מדריך ארצי ליישום זכויות תלמידים: yossimichal66@gmail.com

צפייה בתוכנית:

מטרות התוכנית

  • למידה של האמנה הבין-לאומית לזכויות הילד/ה ופיתוח מודעות ליישום זכויות לצד אחריות אישית ואזרחית של תלמידים בסביבות החיים שלהם בבית הספר, בקהילה ובחברה
  • קידום תקשורת חיובית ומפרה במרחב המקוון בין תלמידים ומורים מבתי ספר המייצגים קהילות וציבורים שונים בחברה הישראלית
  • בניית קבוצת מנהיגות תלמידים – נאמני זכויות – שיפעלו למען יישום זכויותיהם של כל השותפים לקהילה החינוכית
  • פיתוח וטיפוח של אוריינות דיגיטלית ולמידה שיתופית מקוונת

תנאים להשתתפות בתוכנית

  • הקצאת 1 ש"ש במערכת השעות ללמידה שיתופית דיגיטלית של התלמידים
  • מינוי מורה מוביל לקבוצת תלמידים נאמני זכויות בעל אוריינטציה בתקשוב. השתתפות המורה המוביל בהשתלמות של שלושה ימים בבית יציב ובמפגשים מקוונים ופנים אל פנים להנחיה ולהדרכה במהלך השנה
  • גיבוש קבוצת תלמידים נאמני זכויות
  • פיתוח ויישום של יוזמה חינוכית מקוונת או פיזית בתחום הנלמד בבית הספר ובקהילה

 מנהלי בתי הספר השתתפו בפורום (רשות) מנהלים לקידום העשייה והלמידה השיתופית.

סיקור כנס נאמני למידה שיתופית תשע"ח

הכנס השנתי הראשון של משרד החינוך בתוכנית נאמני זכויות בלמידה שיתופית התקיים באשכול הפיס של קריית חיים ב-6 ביוני 2017 בשיתוף מנהל תקשוב – אגף טכנולוגיות מידע, אגף בכיר לקשרי חוץ, הפיקוח הארצי על זכויות תלמידים במשרד החינוך בהשתתפות תלמידים מורים ונציגי המשרד.

מפגש סיום שנה א' לנאמני זכויות בלמידה שיתופית התקיים בשיתוף כמה גורמים שהעלו יחס על נס את התוכנית החשובה המפגישה צעירים ומבוגרים ממגזר​ים שונים בחברה הישראלית.

כולם היו שותפים מלאים להצלחת המפגש: מנהל תקשוב – אגף טכנולוגיות מידע, אגף בכיר לקשרי חוץ והמחלקה לזכויות הילד במשרד החינוך בהשתתפות תלמידים מורים ונציגי המשרד: טובה בן ארי, מפקחת ארצית ליישום זכויות תלמידים; ד"ר דלית אטרקצ'י, מנהלת אגף בכיר קשרי חוץ ומזכ"לית הוועד הישראלי לאונסק"ו; רונית מאור, מדריכה ארצית, ממונה על הלמידה השיתופית באגף טכנולוגיות מידע; יוסי מיכל, מדריך ארצי ליישום תלמידים,​ מנהלים, מורים ותלמידים. הדוברים העלו על נס את חשיבות הלמידה השיתופית והיכרות עם הזכויות של הילדים ופעילות אקטיבית לקידומה בכל המגזרים ובכל הגילים.

​​​​​​​​​​​​במהלך הכנס צפו המשתתפים בהרצאה בליווי סרט על חשיבות ההגנה המשפטית הייחודית והנפרדת לילדים ולבני נוער מפי עורך הדין ערן נריה מהסיוע המשפטי במשרד המשפטים.​ ערן העביר לילדים כי יש באפשרותם לקבל בחינם ייצוג משפטי למיצוי זכויותיהם. הוא הביא דוגמה של ילדה שהוריה רצו לאשפזה כדי לקבל טיפול נפשי. עורך הדין סייע לה להתנגד לאשפוז והיא הועברה לטיפול מתאים אחר.

כמו כן השתתפו הילדים במשחק Kahoot​ מלהיב בנושא זכויות הילדים, והציגו תוצרים שיתופיים כמו שירים בשתי שפות, סרטונים, מצגות ואנימציות שיצרו יחד במפגשים דיגיטליים ופיזיים. הילדים גילו בקיאות בזכויות השונות וענו על שאלות המתייחסות לדוגמאות למשל משחק אחרי הצוהריים בפארק שעונה על הזכות לפנאי. הילדים התחלקו לקבוצות וקבוצת מקיף ח' ניצחה את קבוצה המבוגרים ולמקום השלישי הגיע בית ספר אבו סינא.

סרטון: נאמני זכויות למידה שיתופית שנה א' أُمناء الحقوق - التعليم المشترك السنة أ'

למידה שיתופית עוסקת בהטמעת תרבות של זכויות ואחריות בבית הספר ובקהילה. הלמידה מבוססת על האמנה הבין-לאומית לזכויות הילד/ה. מדינת ישראל אשר אשררה את האמנה מחויבת ליישם אותה בכל סביבות החיים של הילדים.

על תוכנית נאמני למידה שיתופית

אחת המטרות המרכזיות של תוכנית נאמני זכויות בלמידה שיתופית היא לאפשר מפגש של תלמידים ומורים ממגזרים שונים ומקבוצות שונות בחברה הישראלית. מפגשים אלו מציבים אתגר של בניית גשר לקשרים אל מול השוני בשפה ובתרבות.

תהליך החקר והלמידה של זכויות הילד/ה נעשה בחלקו הגדול דיגיטלית באמצעות למידה שיתופית. אגף טכנולוגיות מידע בנה את סביבות הלמידה וליווה את המורים והתלמידים בכל הנדרש לפעילות בסביבות אלו. דרכו נוצרו קשרים והתמוססו מחסומים שהובילו לבניית תוצרים שיתופיים משמעותיים ברוח התוכנית.

התוכנית הולכת ומתרחבת, ובשנה הבאה יצטרפו גם בתי ספר מעבר לים ללמוד את נושא הזכויות ולחקור אותו.

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.