דלג אל

הצהרת נגישות

חינוך לקיימות

פתיח

החינוך לקיימות פועל במערכת החינוך הפורמלית בישראל, במסגרת אגף א' מדעים במזכירות הפדגוגית במשרד החינוך.

החינוך לקיימות מתייחס לתפיסה הרחבה של הקיימות במערכת החינוך בבסיס החינוך לקיימות השקפה אופטימית האומרת "כן" לחיים ולפעילות האדם. השקפה הרואה במשברים הסביבתיים אותם אנו חווים הזדמנות לגדל דור שיצור חברה מתחשבת יותר. השקפה המזמנת ללומדים ידע, כלים ומיומנויות המעודדים לאזרחות פעילה, לחשיבה ביקורתית ולסולידריות חברתית.

"קיימות היא השקפת עולם דמוקרטית אופטימית, ששמה במרכז את כבוד האדם וחירותו מתוך הבנה עמוקה שכולנו חלק ממארג החיים המזין ומקיים את כל היצורים על פני כדור הארץ" (מרכז השל).

חברה, סביבה וכלכלה הם עולמות תוכן רחבים שהממשק המתקיים ביניהם הוא התשתית והתכלית של הקיימות והחינוך לקיימות.

הקיימות מכוונת ליצירת סביבה טובה יותר עבור הדור הנוכחי ועבור הדורות הבאים, מבחינה סביבתית, כלכלית, בריאותית וחברתית, תוך צמצום הפגיעה בטבע ובסביבה שנגרמת על ידי בני האדם. אורח חיים מקיים בהווה הוא תנאי הכרחי לחיים של רווחה בטווח הארוך.

קיימות היא צו השעה ואינה עוד בגדר מותרות. בשנים האחרונות הבינו זאת אוכלוסיות הולכות ומתרחבות, צעירים ומבוגרים כאחד. הצעירים הבינו כי עליהם לתקן את הנזקים ולשנות כיוון; ואילו המבוגרים הבינו כי אינם מורישים לדור הצעיר עולם טוב יותר, וכי עליהם לתקן ולתמוך בצעירים.

חינוך לקיימות הוא אתגר חינוכי וחברתי המשלב גם אתגרים פוליטיים וכלכליים. מעורבים בו אחריות סביבתית, צדק חברתי, חוקים לאומיים ובינלאומיים, ידע מדעי, אימוץ סגנון חיים מתחשב, פיתוח טכנולוגיות חדשות ועוד.

ידע מדעי, תודעה חברתית וחשיבה מתכללת הם הבסיס לפיתוח ההבנה של התלמידים לגבי הצורך בשמירה על הסביבה, הן מתוקף הזכויות שיש לסביבה כשלעצמה והן כדי שבני האדם יוכלו להמשיך להתקיים כחלק בלתי נפרד ממנה. הנחלת הידע ועידוד הילדים לאקטיביזם, פעלנות ואזרחות סביבתית יוצרים יחד את השינוי באורח החיים שבלעדיו לא נצליח לשמור על הסביבה ועל האנושות. הידע המדעי מתייחס למערכות הסביבתיות הכרוכות זו בזו, המערכות הטבעיות ואלו שיצר האדם.

השאיפה היא שתלמידים יבינו את ההשפעות המורכבות על כדור הארץ ויוכלו להסיק בעצמם מהי התנהגות רצויה. בכך תתפתח בהם היכולת ליישם התנהגויות מקיימות גם בהקשרים בלתי מוכרים ומצבים חדשים שממשיכים להופיע ולהתפתח.

חני פלג,

הממונה על החינוך לקיימות במשרד החינוך

אנשי קשר בתחום החינוך לקיימות

חני פלג, הממונה על החינוך לקיימות במשרד החינוך
דואר אלקטרוני: hanipel@education.gov.il
טלפון: 052-3637145

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.