חפש ב:

למידה מרחוק - גני ילדים

למידה מרחוק בגני ילדים

בתקופה האחרונה חווינו מצב שונה מכל מה שהורגלנו או הכרנו. אנחנו, הרגילות במגע יומיומי וקרוב עם ילדים, בחיבוק, בהקשבה ובקרבה בלתי אמצעית הצטרכנו לשהות בבידוד חברתי וריחוק מהילדים. מצב זה הציב בפנינו אתגרים לא מעטים אבל גם הזדמנות לקחת את החינוך בגני הילדים עוד שלב קדימה באמצעות למידה מהבית.

בשנים האחרונות שאלנו את עצמנו מהו "הגן העתידי?", באילו ידע מיומנויות וערכים חשוב שנצייד את הילדים על מנת שיוכלו לנווט את דרכם בעולם כה מורכב ולא ידוע? ואיך נוכל לעשות זאת? השאלות הללו הונחו בפנינו ביתר שאת בתקופה האחרונה, והן עוררו דיונים חינוכיים חשובים הממשיכים להתקיים.

אחת המיומנויות החשובות ביותר אליה נדרשנו הינה "זמישות". מושג המורכב משתי מילים גמישות וזריזות, ומשמעותו יכולת התאמה מהירה לנסיבות משתנות. אתן, הגננות נדרשתן ללמוד כיצד יוצרים קשר למרות הריחוק, למדתן על אמצעים שונים סינכרונים וא-סינכרונים לייצר את הקשר,  כיצד מייצרים סדר יום ללמידה מהבית ועוד. 

אני מבקשת להודות לכל אחת ואחת מכן על הדרכים היצירתיות והלא שגרתיות בהן צעדתן בתקופה זאת, ומבקשת לשתף אתכן בדוגמאות מגוונות של עשייה חינוכית בתקופת הקורונה.

 אורנה פז, מנהלת האגף לחינוך קדם יסודי

 

גני הילדים חוזרים ללימודים

חזרה לראש הדף

בהתאם למתווה מגבלות משרד הבריאות והחלטת הממשלה מיום ה', 15.10, גני הילדים (גיל 6-3) יחזרו ללימודים ביום א', 18.10. במקומות שבהם רשויות לא יוכלו לפתוח את הגנים ביום א', תינתן אפשרות לחזור ביום ב', 19.10. 

לצד הנחיות חדשות אלו ימשיכו ילדי החינוך המיוחד, ילדים ונוער בסיכון והפנימיות בשגרת לימודיהם. אלה הוחרגו בתקנות הסגר לפני כשבועיים. בהתאם לסיכום בין צוותי המקצוע של משרד הבריאות למשרד החינוך, החזרה תיעשה על פי המתווה הבא: 

 • ימי לימוד: הלמידה תתקיים כבשגרה, ללא פיצול, 6 ימים בשבוע, בהתאם למבנה הלמידה הנהוג במקום. 
 • צוות הגן צוות הגן הקבוע (גננת, סייעת, בת שירות לאומי וכד') ימשיך לעבוד יחד כבשגרה.
 • מרכזי יום חינוכיים (שמרטפיות):מרכזים אלה יעלו ברשויות המקומיות ויעמדו לרשות ילדי הגננות והסייעות. מרכזים אלה משרתים כיום את ילדי עובדי ההוראה של החינוך המיוחד, וכאמור אליהם יצטרפו ילדי הגננות והסייעות של החינוך הרגיל. 
 • צהרוני ניצניםימשיכו לפעול כבשגרה 5 ימים בשבוע, בקבוצות קבועות עד 35 ילדים ובצוותים קבועים. ניתן יהיה לצרף ילדים מ-3 כיתות אורגניות לכל היותר, ובלבד שמספרם הכולל לא יעלה על 28. 
 • מסכות/משקף: הגננות והסייעות יעטו מסיכות או משקף. הילדים פטורים מעטייתם. 
 • הצהרת בריאותהילדים יגיעו מדי יום עם הצהרת בריאות חתומה. 
 • מפעילים חיצונייםלא תתקיים פעילות של מפעילים חיצוניים בגני הילדים. 
 • גננות וסייעות משלימותיוכלו לעבוד ב-3 גנים לכל היותר.  
 • ערים אדומות: ועדת שרים אמורה להכריז על מגבלות על ערים אדומות או על אזור ״מוגבל״. הנחיות מפורטות בנוגע לסגירת מערכת החינוך או מגבלות באזורים אלו יפורסמו בהמשך. ילדי החינוך המיוחד ימשיכו ללמוד ללא מגבלה בעיר האדומה או מחוצה לה. 
 • חטיבות צעירות (חט"צים): הלימודים בכיתות אלו ייפתחו רק לילדי הגן. 
 • בדיקות סקרמשרד הבריאות ממליץ לקיים בדיקות סקר לגננות ולסייעות הגנים. לפרטים באתר משרד הבריאות

משרד החינוך ימשיך לעדכן בהתאם להתפתחויות. 

פורסם ע"י דוברות והסברה משרד החינוך ב-16.10

תמיכה והדרכה

חזרה לראש הדף

מוקד המינהלת ליישומים מתוקשבים מספק תמיכה טכנית בתפעול הכלים ללמידה מרחוק.

טלפון: 03-6906600 

שעות פעילות מענה טלפוני: ימים א' – ה'  08:00 – 16:00, שישי – שבת המוקד סגור.

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.