דלג אל

מבוא לפסיכולוגיה

לקטלוג הקורסים
תחום דעת:
פסיכולוגיה
סוג הקורס:
MOOC
מוכר לבגרות:
לא
שפה:
עברית
שכבות גיל:
ח, ט, י, יא, יב
פלטפורמה:
coursera
משך הקורס:
8 שבועות
פותח ע"י:
Tel Aviv University
הערה: על המורה ללמוד את הקורס How2MOOC לפרטים נוספים

תיאור הקורס

מבוא לפסיכולוגיה
מרצה: Galit Yovel, PhD, Full Prof. School of Psychological Sciences & Sagol School of Neuroscience

מהי פסיכולוגיה? פסיכולוגיה היא תחום מחקר מדעי שמנסה לזהות ולהבין את הגורמים השונים שמשפיעים על האופן שבו בני אדם, כלומר אנחנו, מתנהגים בעולם.

ההתנהגות שלנו מושפעת מגורמים רבים שכוללים את הסביבה שבה אנחנו נמצאים, האישיות שלנו, האופן שבו אנחנו תופסים, זוכרים או מפרשים את העולם שסביבנו ואת נוכחותם ואת דעתם של אנשים אחרים.

למה הכוונה ״מחקר מדעי"? האם פסיכולוגיה היא תחום מדעי? האם אפשר לחקור רגשות, אישיות וזיכרון – מה שנקרא לו ה״מיינד״ – באמצעות אותן השיטות שאנחנו חוקרים כוכבי לכת ובקטריות? ולמה זה נחוץ? הרי אנחנו מכירים את עצמנו הכי טוב.

אז מדוע יש לחקור את עצמנו בכלים כמותיים ומדעיים?

התשובה היא שלא רק שאפשר לחקור תהליכים פסיכולוגיים בכלים מדעיים אלא שגם חשוב מאוד לעשות זאת. השיטה המדעית משתמשת במדידות כמותיות ואובייקטיביות שאינן תלויות באמונות או בדעות של אנשים שונים ובאופן זה מאפשרת לנו לנסח תאוריות וחוקים שמנבאים כיצד אנשים יתנהגו במצבים שונים.

בקורס שלנו נגלה שבמאה השנים האחרונות מדע הפסיכולוגיה פיתח שיטות מדעיות לחקור מחשבות, זיכרונות ורגשות באופן כמותי ואובייקטיבי אפילו אצל תינוקות. נוסף על כך נשאל, מה הקשר בין מוח למיינד, כיצד אנשים אחרים משפיעים על המחשבות או על ההתנהגות שלנו, ממה נובעים ההבדלים הבין-אישיים ביכולות, בכישורים או בתכונות האישיות שלנו, ולבסוף נבין גם מה קורה במיינד של אנשים הסובלים מהפרעות נפשיות.

בקורס נראה שאפילו את הטיפול הפסיכולוגי שבו יושב פסיכולוג מול מטופל כדי לנסות לשפר את איכות חייו אפשר וצריך לבדוק בכלים מדעיים.

מדע הפסיכולוגיה הוא תחום דינמי שבודק את עצמו כל הזמן באמצעות ניסויים אמפיריים ואובייקטיביים, משנה ומעדכן את התאוריות שלו על פי ממצאים, ואינו נשען על תאוריות שנכתבו לפני עשרות שנים ושמעולם לא נבדקו בכלים מדעיים. אני מזמינה אתכם להצטרף אליי לגלות מה יש למדע הפסיכולוגיה ללמד אותנו על עצמנו.

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.