דלג אל

העשרה - פרס נובל לרפואה ולפיזיולוגיה 2019: בקרת חמצן בגוף

העשרה - פרס נובל לרפואה ולפיזיולוגיה 2019: בקרת חמצן בגוף

חתני פרס נובל לרפואה לשנת 2019 הם שלושה חוקרים אשר פענחו את הבקרה הגנטית על השינויים ברמת החמצן בתאים. קיימים מאות גנים בגוף המגיבים לירידה ברמות החמצן, והם מבוקרים על ידי פקטורים חלבוניים המכוניםHIF – Hypoxia-inducible factors.
במצב רגיל מולקולות HIF עוברות תהליכי פירוק מהירים. (הפירוק נעשה באמצעות מערכת הפרוטאוזום שעל גילויה קיבלו ב-2004 הפרופסורים הישראלים אהרן צ'חנובר ואברהם הרשקו פרס נובל לכימיה.) ואילו במצבים של מחסור בחמצן, מולקולות HIF מוגנות מפני פירוק ומפעילות שורה של תהליכים הגורמים לתא לשנות את התנהגותו ולהסתגל לרמות חמצן נמוכות. תגליות החוקרים הביאו לשינוי בהבנת האופן שבו רמות החמצן משפיעות על חילוף החומרים בתא ועל תפקודו הפיזיולוגי, והן צפויות להשפיע השפעה ניכרת על עולם הרפואה ועל פיתוח גישות חדשות לטיפול במחלות כגון אנמיה, סרטן ומחלות אחרות.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.