דלג אל

הצהרת נגישות

מי אני ? זהות אישית

מי אני ? זהות אישית

נושא-על: אני ומשפחתי בבית ובסביבה הקרובה

זהות היא הגדרת האדם את עצמו, הדרך שבה האדם בוחר להציג את עצמו. זהות מורכבת מכלול התכונות החיצוניות (כמו: צבע עור, צבע עיניים) והתכונות הפנימיות שהאדם נולד עמן או שהוא רוכש במהלך חייו (כמו: עניו, עקשן), ממאפיינים שונים שהאדם נולד לתוכם (כמו משפחה, לאום) ומכישורים נרכשים (כמו: מקצוע).

 

לאדם מרכיבי זהות שונים, למשל הוא בעת ובעונה אחת גם בן וגם אח, גם נכד וגם בן דוד. חלק ממרכיבי הזהות משתנים במהלך החיים: הבן הופך לאב והאב הופך לסב. הנערה הופכת לבוגרת.

לכל אחד מאיתנו מרכיבי זהות אישיים כמו התכונות שלנו והתחביבים שלנו, ולצדם גם מרכיבי זהות קבוצתיים, כלומר מרכיבים שיוצרים תחושה של שותפות ושייכות, כמו זהות משפחתית או זהות לאומית. כל אדם בוחר להדגיש חלק ממרכיבי הזהות שלו.

 

זהותו האישית של האדם היא התמונה שהאדם בונה לגבי עצמו והיא הנותנת משמעות לחייו (אריקסון). הזהות כוללת נטיות, תכונות, כישורים, ערכים, ואמונות של הפרט. הזהות מתגבשת לאורך כל החיים תוך יחסי גומלין עם הסביבה. גיבוש זהות אישית וייחודית חיוני להתפתחות תקינה ולחיים נורמטיביים.

 

גיבוש הזהות הוא תהליך מורכב של בחירה בין חלופות, הטומן בחובו קשיים רבים, במיוחד בעידן שלנו שבו הפרט מאופיין בריבוי זהויות, כולל שייכות, הזדהות ומחויבות לקבוצה, ולעיתים לקבוצות שונות בו זמנית.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
מי אני - זהות אישית
מי אני - זהות אישית
תחומי דעת: מולדת, חברה ואזרחות

יחידה זו היא הראשונה בתוכנית הלימודים במולדת וחברה, אזרחות וגאוגרפיה לכיתה ב'. ביחידה זו יעסקו התלמידים בזהות האישית שלהם מתוך הסתכלות עצמית על תכונותיהם, מאפייני המראה שלהם ועל חקר השם הפרטי שלהם.
השיעור האחרון ביחידה מתחיל את הדיון בהיותם של התלמידים חלק מקבוצות חברתיות שונות ומעורר את ההשוואה ביני לבין האחר.
יחידה זו משלבת חקר אישי וגאוגרפי של התלמידים, הכרה בתכונותיהם וביכולותיהם כמו גם הבנה של השפעתם של יחידים על הסביבה החברתית והפיזית והיותה של השונות מאפיין חשוב בחברה ובסביבה.

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

סמלי המדינה - המנון התקווה
"התקווה" הוא ההמנון הלאומי של מדינת ישראל
יצחק רבין
רמטכ"ל, חבר כנסת ושר, מנהיג מפלגת העבודה, מדינאי וראש ממשלת ישראל בשנים 1977-1974 ו-1995-1992. נרצח ב-4 בנובמבר 1995
שונים ומיוחדים
בני האדם שונים זה מזה. לעיתים השונות נתפסת דבר שלילי, והשונה מסומן יוצא דופן ומאיים על הסדר החברתי. ואולם שונות היא דבר חיובי ומפרה. מגוון פעילויות וחומרי הו...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.