חפש ב:

יום זכויות האדם

יום זכויות האדם

יום זכויות האדם מצוין ברחבי העולם ב-10 בדצמבר בכל שנה. במועד זה בשנת 1948 נחתמה באספה הכללית של האו"ם ההכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם. ההכרזה מנסחת את עקרונות היסוד של זכויות האדם בעולם והיא תשתית לחוקות של מדינות רבות ובסיס חשוב במשפט הבין-לאומי. יום זה צוין בפעם הראשונה ב-1950 לאחר שרוב המדינות החברות בארגון חתמו על ההכרזה.

מהות היום

יום זה נועד להעלאת את המודעות בקרב האוכלוסייה לזכויות היסוד הטבעיות שיש לכל אדם ואדם מרגע לידתו ועד מותו ובהן: הזכות לחיים ולביטחון, לחירות, לשוויון ולכבוד.
בכל שנה נקבע יום זכויות האדם בסימן של נושא מסוים ומלווה אותו סלוגן. בשנת 2014 למשל נקבעה הסִסמה: זכויות אדם 365, בשנת 2015: הזכויות שלנו, החירויות שלנו, תמיד.

כיצד הוא מצוין ברחבי העולם

ארגונים ממשלתיים ולא ממשלתיים רבים ברחבי העולם הפועלים למען זכויות אדם יוזמים אירועים מיוחדים לציון יום זה. באוסלו מוענק ביום זה פרס נובל לשלום. בישראל מצוין בכל שנה יום זכויות האדם במערכת החינוך. משרד החינוך נוהג לפרסם בין השאר, בשיתוף האגודה לזכויות האזרח, כרזה המתמקדת באחת מזכויות האדם המוכרות.
בשנת 1983 לאחר קריסת הדיקטטורה הצבאית בארגנטינה, בחר הנשיא הנבחר ראול אלפונסין את יום השבעתו דווקא ביום זכויות האדם – סמל לעידן חדש ודמוקרטי במדינה אחרי שנות דיכוי והפרות של זכויות אדם. מאז נשיאי ארגנטינה מושבעים בתאריך זה.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

סרטונים

 זכויות האדם, אנימציה
זכויות האדם, אנימציה
הזכות ללמוד ולהתפתח
הזכות ללמוד ולהתפתח
ההכרזה לכל באי עולם (אקספלורר)
ההכרזה לכל באי עולם (אקספלורר)
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.