חפש ב:

חומרי הוראה

חומרי הוראה

היחידה לשוויון בין המינים בחינוך מציעה מגוון רחב של חומרי למידה, שמטרתם קידום השוויון המגדרי בכיתות ובבתי הספר. תוכלו למצוא רעיונות רבים למערכים והפעלות, כמו גם חומר רקע בנושאי שונים, סרטונים ורעיונות. חשוב לשלב סוגיות של מגדר ושוויון בשיעורים עצמאיים, בתוך תוכני הלימוד בשלל המקצועות, ודרך יישום מגוון שיטות וטכניקות חינוכיות.

אור ממזרח

חזרה לראש הדף
אור ממזרח				חטיבת ביניים דפנה בקרית ביאליק במסגרת פעילות של "אור ממזרח"

תוכנית "אור ממזרח" נועדה להעצמת תלמידות באמצעות לימוד על אודות נשים פורצות דרך מיהדות ספרד והמזרח. התוכנית מהווה חלק מיישום המלצות ועדת ביטון ומיועדת לכלל מערכת החינוך. במסגרת התכנית 28 נשים משפיעות, מנהיגות, מובילות בתחומן, יוצרות ומעוררות השראה, אשר למידה מניסיונן ופועלן מהווה מודל לחיקוי עבור תלמידות. את התכנית ניתן לשלב במסגרת שיעורי החינוך או בשלל פרויקטים ותכניות אחרות כמו יום האישה הבינלאומי או טקסי בר ובת מצווה.

התוכנית מטפחת גישה של כבוד האדם והערכה לאחר, טיפוח סובלנות והורדת מחיצות תרבותיות בין תלמידים ותלמידות, תוך הגברת המודעות ליופיו וחשיבותו של הגיוון. כמו כן, התוכנית מאפשרת שיח מקדם סביב שוויון מגדרי, התמודדות עם סטראוטיפים ודעות קדומות בחברה.

פרויקטים שיצרו בבית הספר מקיף גילה בירושלים

חזרה לראש הדף

במסגרת שיעורי עברית בכיתה ח' למדו התלמידים והתלמידות כתיבת טיעון. בהמשך לכך, הם נדרשו ללמוד על אחת הנשים בתכנית "אור ממזרח" במסגרת למידה עצמית, לכתוב טענה רלוונטית ולהציג אותה בפני קהל במשך 3 דקות של הרצאה. בנוסף, נדרשו להכין עבודה יצירתית הקשורה לטענה.
כרזות שנתלו ברחבי בית הספר וסרטון שהכינה התלמידה ליהי מימוני:

כרזה על רונית אלקבץ
כרזה על רונית אלקבץ
כרזה על שרה לוי תנאי
כרזה על שרה לוי תנאי
סרטון על שרה לוי תנאי
סרטון על שרה לוי תנאי

הוראה רגישה מגדרית

חזרה לראש הדף
הוראה רגישה מגדרית

"אני רוצה לחיות בעולם שבו גברים ונשים אינם מוגבלים על-ידי תפקידי מגדר" (צ'יממנדה נגוזי אדיצ'ה)

האם ורוד הוא צבע של בנות? האם בנים יותר מוצלחים מבנות במתמטיקה ופיזיקה? האם אימהות היא אכן המימוש המושלם של נשיות? האם קריירה היא משאת נפשו של כל גבר? שאלות אלו ואחרות מעסיקות בנים ובנות, נשים וגברים, בצורה מודעת ולא מודעת גם יחד. כמורה בכל תחום דעת מקצועי, יש לך את היכולת לעצב חשיבה שוויונית בקרב תלמידיך!

לצורך כך פיתחנו שלוש יחידות למידה מקוונות שייתנו לך את התשתית לקידום שוויון מגדרי אצלך בכיתה.

  1. אי שוויון בין המינים בחברה
  2. אי שוויון בין המינים בחינוך
  3. כלים יישומיים בכיתה

ביחידות יינתן מענה על מגוון שאלות בנושאי מגדר, לדוגמה:

  • האם מגדר הוא עניין ביולוגי טבעי או דווקא תלוי תרבות, זמן וסביבה?
  • מהיכן הגיעה המילה מגדר ולמה פתאום שומעים אותה כל הזמן?
  • מה זה בכלל מגדר והאם זה משהו ששייך רק לנשים? איך מתחבר לכל זה המושג פמיניזם?
  • ומה עם גברים ופמיניזם - כיצד הם מסתדרים יחדיו?
  • איך מורות ומורם יכולים להשפיע על השוויון המגדרי בחברה?
  • הוראה רגישת מגדר - מה זה בכלל אומר?

נשים מעלות סטטוס

חזרה לראש הדף
נשים מעלות סטטוס

תערוכה של נשים במרחב הציבורי, בעקבות עלייתן של הרשתות החברתיות.

ביום האישה הבינלאומי בשנת 2014 נפתחה בגלריית בית אריאלה תערוכה קבוצתית ייחודית וראשונה מסוגה בעולם.
בתערוכה הוצגו 28 "סטטוסים" המורכבים מטקסטים קצרים לצד תמונות דיוקן של המשתתפות.

התערוכה ביקשה לציין את השינוי החברתי שנוצר בסגנון הכתיבה ובתוכן, בעקבות כניסתן המסיבית של הרשתות החברתיות לחיינו. משחק המילים בין "סטטוס" כמעמד חברתי לבין "סטטוס" כטקסט פייסבוק, המזמין לעלות לאוויר העולם בלחיצת כפתור – נועד לסמן את הפוטנציאל של הרשתות החברתיות לשנות את הסטטוס השולי של קהלים מודרים מהשיח הציבורי.

28 המשתתפות "משמיעות" מגוון דעות ותפיסות שאינן זוכות, בדרך כלל, למקום מרכזי בשיח התקשורתי. הן כותבות, בין השאר, על המשמעויות של הגיל, על התמודדות עם אלימות, עם הורות ועם אימהות, על התנדבות, על דת ועל האפשרות לחופש בחירה בעולם שבו נשים עדיין מרוויחות פחות מגברים.

התערוכה ביקשה לייצר קריאה מחודשת למשמעויות מעורבותן של נשים במרחב הציבורי, בעקבות עלייתן של הרשתות החברתיות.
התערוכה ממחישה את הפוטנציאל הטמון באוריינות טכנולוגית, כדרך להתגברות על המנגנונים המשתיקים את קולותיהן של נשים, ולחיזוק נוכחותן של נשים בשיח הציבורי, ברשת ומחוצה לה.

אוצרת התערוכה שלומית ליר ציינה כי הבחירה בחלל הגלריה של הספרייה הציבורית מהווה אקט מאתגר וסמלי של ניכוס חלל ציבורי, המייצג קנון ספרותי, המבטא, בדרך כלל, את המבט הגברי.

מתמטיקה ומדעים בראי מגדרי

חזרה לראש הדף
מתמטיקה ומדעים בראי מגדרי

​יצירת אקלים חינוכי המעודד שוויון הזדמנויות מגדרי, ועידוד תלמידות לבחור מקצוע מדעי לבגרות.

קיים שיתוף פעולה הדוק בין היחידה לשוויון בין המינים לבין מנהל התוכנית לקידום מתמטיקה ומצוינות מדעית, במטרה לקדם את השוויון המגדרי בתחומי המדעים.

היעד המרכזי של שיתופי פעולה אלו הוא יצירת אקלים חינוכי המעודד שוויון הזדמנויות מגדרי במתמטיקה ומדעים, ועידוד תלמידות לבחור מקצוע מדעי ו-5 יח"ל במתמטיקה לבגרות.

ידוע כי מקצועות מדעיים פותחים הזדמנויות משמעותיות לבחירת קריירה והתקדמות בהמשך החיים. חשוב לייצר הזדמנויות שוות לכל המעוניינים והמעוניינות להשתלב בתחומים אלה כבר בגילאי החטיבה והתיכון.

פורנוגרפיה וסחר בנשים

חזרה לראש הדף
פורנוגרפיה וסחר בנשים

תכנית מניעה להתמודדות עם סוגיות של אלימות מגדרית אלה בבית הספר היסודי והעל-יסודי.

תופעות הפורנוגרפיה וסחר בנשים מתקיימות על הרצף של אלימות מגדרית ורמיסת כבוד האישה והאיש.

הנתון לפיו 92% מבני הנוער צופים בפורנוגרפיה בתדירות של מספר פעמים בשבוע עד מספר פעמים בחודש מחייב את התייחסותנו.
הצפייה בפורנוגרפיה מתחילה לעתים עוד אצל ילדים בבית הספר היסודי, בגלל הזמינות שלה ברשת והפרטיות שהטלפונים הסלולריים החכמים מזמנים.
אלימות מגדרית, כמו כל אלימות, היא אקט של כוחנות ושליטה, שמופעלות על רקע מגדרי ובדרך כלל כלפי נשים. נשים חשופות לאלימות מגדרית ברבדים שונים של התרבות שלנו: בתקשורת, בכלכלה, בשפה ובפוליטיקה, ושורשיה כה עמוקים שפעמים רבות קשה להבחין בה. מכיוון שכיום אנו חיים בתרבות שמזמנת בכל רגע נתון מפגש עם פורנוגרפיה וסחר בנשים, יש לחשוף את התלמידים והתלמידות באופן מובנה שיעורר את האמפטיה לזולת וחתירה לשוויון, בניגוד לניכור ולאלימות.

תכנית מניעה – "פורנוגרפיה וסחר בנשים", מושתתת על הנחות יסוד של הכרה בכבוד האיש והאישה באשר הם ובשוויון ערכם. זהו הבסיס לכל תכנית למניעת אלימות מינית ומגדרית.
התכנית היא ספיראלית ויש בה התאמות לחינוך היסודי והעל יסודי. על התכנית להיות מועברת על ידי דמות משמעותית לתלמידי הכיתה: מחנכת/מחנך, יועצת/יועץ, מורה המלווה את הכיתה במספר רב של שעות וכדומה. יש לבצע התאמות במערכים על פי אוכלוסיית הכיתה מהיכרותכם אותם.

במערך תוכלו למצוא רעיונות כיצד להתמודד עם סוגיות אלה בבית הספר היסודי והעל-יסודי, ומהן השאלות המנחות בכל גיל. כמו כן, תוכלו למצוא מערכי שיעור במגוון נושאים כמו החפצה בתקשורת, זכויות נשים על גופן, קורבנות זנות וסחר בנשים, פורנוגרפיה ועוד.​

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.