דלג אל

הצהרת נגישות

יחידות הוראה מתוקשבות

על יחידות הוראה מתוקשבות חוצות תחומי דעת

למידה חוצת תחומים
  • היחידות המופיעות במרחב הפדגוגי עוסקות בנושאים שונים המבוססים על תכנים מתוך תוכניות הלימודים בחטיבת הביניים.
  • ישנן יחידות שבהן מוקדש שיעור לכל תחום דעת (רב תחומיות), וישנן יחידות שבהן משולבים יחד תחומי דעת שונים (בין תחומיות). 
  • את הוראת היחידות בפועל אפשר לעשות בשיתוף פעולה של מורים מתחומי דעת שונים או לבד. מורה יחיד המעוניין להעשיר את נקודת המבט של תלמידיו בנושא שהוא מלמד יוכל ללמדם את היחידות בעצמו. 
  • כמו יחידות ההוראה הדיסציפלינריות, גם יחידות אלו בנויות סביב רעיון גדול. כדאי לתת את הדעת להבנת הרעיון ולהתאים את הוראת היחידה לרעיון הנבחר.
  • היחידות כוללות שיעור מסכם והנחיות לתוצר שמטרתו לאפשר לתלמיד לייצג את הידע החדש שנוצר ביחידה ולהתייחס באופן מודע לסינתזה בין תחומי הדעת. 
  • שימו לב לתיוגים של היחידות ביחס לחומרי הוראה מתחומי הדעת השונים.
האיזון בין האדם לטבע - הסיפור שלנו
האיזון בין האדם לטבע - הסיפור שלנו
תחומי דעת: אזרחות, גאוגרפיה - אדם וסביבה, ספרות חמ"ד, ספרות ממלכתי, קולנוע ותקשורת

היחידה עוסקת בשאלת מעורבות בני האדם בטבע ובוחנת את הנושא בארבעה שלבים: הבנת תמונת המצב – באילו דרכים באה לידי ביטוי המעורבות של בני האדם בטבע ובסביבה. המודעות למורכבות שביחסי בני האדם והטבע. נקיטת עמדה בנוגע לסוגיה של מעורבות אנושית בטבע ובסביבה. יכולת הפעולה שלנו בנושא וההשפעה שלנו עליו.

אחריות אישית וחברתית
אחריות אישית וחברתית
תחומי דעת: אזרחות, גאוגרפיה - אדם וסביבה, היסטוריה חמ"ד, תנ"ך ממלכתי

יחידה זו עוסקת בערך האחריות בראייה רב־תחומית. היא מזמנת למידה על הדרך שבה ערך האחריות בא לידי ביטוי במגוון תחומי דעת וכן התבוננות פנימית ושאילת שאלות על הדרך שבה בוחר האדם לשאת באחריות לחייו. מומלץ לעשות פתיחה משותפת של מורים מכמה תחומי דעת ולבחור אם מורה מכל תחום דעת יְלמד את השיעור של התחום שלו או שמורה אחד יְלמד בעזרת התחומים השונים.

מהפכות
מהפכות
תחומי דעת: אזרחות, היסטוריה ממלכתי, קולנוע ותקשורת, תיאטרון

יחידה זו היא יחידה בין-תחומית. מטרת היחידה לבחון תהליכי מהפכות ולמידה על אודות המעלות והחסרונות בתהליכים אלו באמצעות ידע מתחומי דעת שונים. היחידה בוחנת את המושג מהפכה בהיבטים האלה: מהפכה בעולם הידע, השפעות של מהפכות, רעיוניות ודיון במחירים של מהפכה.

הגירה ועלייה
הגירה ועלייה
תחומי דעת: גאוגרפיה - אדם וסביבה, ספרות חמ"ד, ספרות ממלכתי, קולנוע ותקשורת

ביחידה זו נעסוק בנושא הגירה מתוך התבוננות מעמיקה בסיפור העלייה הישראלי שלנו. דרך העיסוק בנושא זה נוכל להתבונן בסביבה שלנו ולדון בהיבטים שונים של זהות אישית וחברתית ולחשוב על מאפייני הישראליות. ההגירה היא גם פריזמה להתבוננות רחבה על תהליכים חברתיים, נפשיים, כלכליים ותרבותיים המתרחשים בעולם.

יחידה רב־תחומית בנושא גבולות
יחידה רב־תחומית בנושא גבולות
תחומי דעת: גאוגרפיה - אדם וסביבה, היסטוריה חמ"ד, מוזיקה, ספרות חמ"ד, תנ"ך חמ"ד

ביחידה זו נעסוק בנושא הגבולות, ונדון ברעיון שגבול, אף שהוא מצמצם, הוא מאפשר קיום, ביטחון וכן צמיחה והתרחבות. נלמד על הגבולות מנקודות מבט של תחומי דעת שונים.

זמנים של משבר
זמנים של משבר
תחומי דעת: אומנות חזותית, גאוגרפיה - אדם וסביבה, היסטוריה ממלכתי, מחול, ספרות ממלכתי, תנ"ך ממלכתי

ביחידה זו נדון ברעיון שלפיו משבר, על הקשיים שבו, טומן בחובו סיכוי לשינוי ולתיקון. נעסוק בהגדרת המושג, בהתמודדות בזמן משבר ובהשלכות של משבר על הפרט והחברה בטווח הקצר ובטווח הארוך.

מנהיגות
מנהיגות
תחומי דעת: היסטוריה ממלכתי, ספרות ממלכתי, קולנוע ותקשורת, תנ"ך ממלכתי, תרבות יהודית ישראלית

ביחידה זו נדון במושג מנהיגות. נעמוד על התכונות הנדרשות למנהיג כדי להשלים את שליחותו ונדון במניעים של מנהיג לפעול ולהוביל. כמו כן, נבחן את הרעיון שמנהיג מושפע מנסיבות התקופה ופועל לפיהן, אך גם מבטא את דרכו הייחודית.

יהדות אמריקה ואנחנו - כך נולדת תפוצה
יהדות אמריקה ואנחנו - כך נולדת תפוצה
תחומי דעת: היסטוריה ממלכתי, ספרות ממלכתי

קרוב למחצית העם היהודי מתגורר בארצות הברית של אמריקה. יהודים אלו הקימו במאות השנים האחרונות קהילה גדולה ומפוארת ופיתחו דרכים שונות ומגוונות להשתלבות בחברה האמריקאית תוך ניסיון לשמירה על זהותם היהודית. ביחידה זו נעסוק בתקופת היווצרותה של יהדות אמריקה כפי שאנו מכירים אותה כיום, תקופת "ההגירה הגדולה" של סוף המאה התשע עשרה וראשית המאה העשרים באמצעות מקורות ספרותיים והיסטוריים מגוונים ובאמצעות למידה רב תחומית. תקופה זו ומורשתה עומדים בבסיס נורמות, ערכים וקודים תרבותיים המשמשים רבים מיהודי ארצות הברית גם כיום.

אחים מעבר לים
אחים מעבר לים
תחומי דעת: היסטוריה ממלכתי, ספרות ממלכתי

בעוד ביחידה הקודמת עסקנו בתולדותיה של יהדות ארצות הברית במחצית הראשונה של המאה העשרים, הרי יחידה זו עוסקת בקשר המיוחד בין הקהילה היהודית בארצות הברית לבין היישוב היהודי בארץ ישראל ולאחר מכן למדינת ישראל - מימי ראשית הציונות ועד ימינו אלה.

القائد باعتباره قدوة - وحدة متعددة التخصصات في الوسط الدرزي
القائد باعتباره قدوة - وحدة متعددة التخصصات في الوسط الدرزي
مجالات المعرفة: التراث الدرزي

تتناول الوحدةُ موضوعة "القيادة" من منظار مجالات المعرفة: التّراث، والتّاريخ والأدب، عن طريق أحد القادة وهو: الأمير "فخر الدّين المعنيّ الثّاني" الذي سوف نتطرّق إليه من ناحية تاريخيّة ، والدّور الّذي لعبته أمّه الستّ نَسَب في التّأثير في حياته. ومن جهة أخرى نلقي الضّوء على خطاب مارتن لوثر كينغ "لديّ حلم" كنموذج للقائد وتأثيره في المحيط.

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.