חפש ב:

מאפיינים

נושאים ותחומי דעת:
ביולוגיה, חשיבה מדעית, אקולוגיה וחינוך סביבתי, מתמטיקה, מדעי המחשב ורובוטיקה
פדגוגיות יעודיות:
למידה רב-תחומית, אסטרטגיות חשיבה מסדר גבוה
מסגרות חינוכיות:
מצוינות 2000
שלבי חינוך:
יסודי, חטיבת ביניים
סוגי התוכן:
יחידת הוראה
פותח ע"י:
ד"ר קובי בן-ברק
שפה:
עברית

יחידה זו מורכבת משישה פרקים העוסקים במיומנויות של תוכנת אקסל. ליחידה שני דגשים: הראשונה היא שליטה במיומנות הבסיסיות של התוכנה. השנייה היא היכרות עם מספר תופעות טבע וגם תופעות חברתיות הלקוחות מחיי היום-יום. חלק מהנושאים המדעיים המוצגים ביחידה הם מורכבים יותר, אולם הם מהווים הזדמנות להרחיב את אופקיהם של התלמידים המצטיינים ולאתגר אותם.
פתרון הבעיות המוצגות אינו רק טכני, וכדי להגיע לפתרונות לא ניתן להסתפק בלחיצה על העכבר או על מקשי המקלדת. הלחיצה על המקש הנכון היא תוצאה של חשיבה ברמה גבוהה, וכך תוכל יחידת לימוד זו לטפח גם את יכולת החשיבה של התלמידים. מבנה יחידת הלימוד היחידה מחולקת לפרקים בדרגות קושי הולכות ועולות, כאשר חלק מהן מתבססות על התנסות:
הפרק הראשון ילמד אותנו את הפעולות הבסיסיות בתוכנה זו.
בפרק השני נבחן מספר תכונות של מערכת הנשימה, ודרכה נלמד כיצד ליצור טבלה פשוטה וכיצד לשרטט בגרף את התוצאות המוצגות בה.
בפרק השלישי נראה כיצד תוכל הדגמה עם פתיתי אורז ואחריה הדמיה בעזרת התוכנה ללמד אותנו היבט חשוב של התורה הבסיסית ביותר בביולוגיה- תורת האבולוציה. בהמשך הפרק נראה מה המשמעות המעשית של "התפוצצות אוכלוסייה", תהליך אותו קשה לנו לתפוס במוחנו, המורגל בתהליכים פשוטים.
בפרק הרביעי נפגוש בעיה אקולוגית מורכבת - תנאי המחיה של אלמוגים בעומק הים - דרכה יבוא לידי ביטוי היתרון הבולט של תוכנת ה Excel- יכולתה לבצע חישובים במהירות.
הפרק החמישי יהיה בעל אופי חברתי יותר, ובו נראה כיצד יכולה התוכנה לעזור לנו לראות על מסך המחשב כיצד נוצרים פערים כלכליים ואף גדלים עם הזמן.
בפרק השישי נלמד כיצד נוכל לשרטט גרפים משלושת הסוגים גרף עוגה, גרף עמודות וגרף רציף בעזרת תוכנת Word.

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.