חפש ב:

חתימה מהחלל, ליסודי

שם המרצה:
ד"ר מרינה חץ
קהל יעד:
תלמידים
תחום דעת:
מדע וטכנולוגיה
שכבות גיל:
ד-ו
שפה:
עברית
חתימה מהחלל, ליסודי

תיאור השידור

השידור יעסוק באופן שבו אפשר לזהות חומרים בכדור הארץ באמצעות חתימתם הייחודית, חתימה ספקטרלית. במהלך השידור נבין שלכל חומר בכדור הארץ ובפלנטות אחרות יש טביעת אצבע ייחודית שאפשר לראותהּ מהחלל בדרכים שונות.

כאשר קרינה אלקטרומגנטית פוגעת בגוף מתרחשים כמה תהליכים הנובעים ממפגש זה – הגוף המואר מחזיר, בולע ופולט קרינה אלקטרומגנטית על פי ההרכב הכימי-פיזיקלי שלו. ספקטרום הבליעה של חומר מסוים שונה מספקטרום הבליעה של חומר אחר. במובן זה, אפשר לזהות הימצאות חומרים על ידי בחינת התנהגות קרינת השמש בסביבתם. תכונה זו של החומר כל כך מובהקת עד כי אפשר לאפיין חתימה ספקטרלית ייחודית לכל חומר בטבע באמצעות טכנולוגיה המבוססת על צילום ספקטרלי.

מטרות

> התלמידים יכירו את המושג סְפֶּקְטְרוּם ויבינו כיצד הוא מסייע לנו לזהות חומרים שונים.
> התלמידים יבינו את הקשר בין ספקטרומים שונים לפלנטות שונות.
> התלמידים יתוודעו את המושג בליעה של חומר.
> התלמידים יחשפו לטכנולוגיית הצילום הספקטרלי המתאפשרת הודות לטכנולוגיית לוויינים.

לאורך השידור תשיב המרצה על שאלות התלמידים בצ'ט.

השידור יתקיים לרגל שבוע החלל הישראלי במסגרת שיתוף פעולה עם סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה.  

תיאור המרצה

ד"ר מרינה חץ היא מומחית בתחום החלל, בוגרת המעבדה לחישה מרחוק והדמאה פלנטרית (NASA EPIF) באוניברסיטת בן גוריון. כיום מובילה את המיזם המדעי "Space valley" הפועל לחשיפת תחומי החלל השונים והחיבור בין חינוך, אקדמיה ותעשיית החלל. 

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.