חפש ב:

זיכרון בסלון – עם מרדכי צ'כנובר

שם המרצה:
מרדכי צ'כנובר
קהל יעד:
תלמידים
תחום דעת:
העשרה
שכבות גיל:
ז-יב
שפה:
עברית
קוד שידור:
AC1015
זיכרון בסלון – עם מרדכי צ'כנובר

תיאור השידור

מרדכי צ'כנובר, בן 92, משתף אותנו בסיפור הישרדותו מן השואה.

מרדכי נולד בשנת 1924 בעיירה מאקוב מאזובייצקי בפולין. הוא מספר על החיים הקשים בגטו ועל עבודתו בתפקיד מתקן גגות צריפי האסירים במחנה ההשמדה אושוויץ, עבודה שסייעה לו להישאר בחיים. מרדכי שוחרר ממחנה ברגן בלזן ב-1945 ולאחר מכן עלה ארצה והוא חייל בריטי בעל זהות מזויפת.

השידור המוקלט התקיים במסגרת המיזם "זיכרון בסלון".

רקע על המיזם "זיכרון בסלון"

"זיכרון בסלון" הוא מיזם שהחל בשנת 2011 במסגרתו מתקיימים ערבי זיכרון ביום הזיכרון לשואה ולגבורה מתוך מטרה לשמר את זיכרון שורדי השואה ולייצר דרך נוספת לציין את היום הזה, דרך אשר תאפשר חיבור מחודש ורלוונטי יותר לציון אירועי הזיכרון ולתפיסה הכללית שלנו את השואה.

הפעילות של ערבי זיכרון בסלון נפתחת בעדות לעיתים של שורד שואה או של בן הדור השני ולעיתים בעדות כתובה או מצולמת. אחר כך האורחים מנגנים ושרים ביחד, משתפים בסיפור משפחתי או מקיימים כל פעילות אחרת המאפשרת ביטוי אישי. לבסוף מתקיים שיח קבוצתי מונחה ומבוסס על מערך כתוב המוצע באתר המיזם "זיכרון בסלון".

אנו מזמינים גם את התלמידים להביא קטע שבחרו לכיתה ולקיים דיון ושיח בעקבות המפגש המקוון. אפשר להיעזר במערכי השיעור המלווים לשידור זה.

תיאור המרצה

מרדכי צ'כנובר, שורד השואה, עבד בשירות התעסוקה וקיבל תעודות הצטיינות על עבודתו מנציבות שירות המדינה. הוא הקים משפחה, ולאחר פרישתו לגמלאות החל ללוות מסעות של בני נוער לפולין.

סיפורו מתועד בספרו האוטוביוגרפי "מרחוק כוכב מנצנץ" ובסרט המתעד את חייו "מתקן הגגות מבירקנאו".

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.