דלג אל

הצהרת נגישות

רגשות וויסות רגשי

שם המרצה:
ד"ר יעל שרון
קהל יעד:
הורים, חינוך מיוחד
תחום דעת:
כישורי חיים
שכבות גיל:
גן, א-ו
שפה:
עברית
קוד שידור:
AC1396
ויסות רגשי (להורים)

תיאור השידור

ויסות רגשי מתייחס לתהליכים שבאמצעותם אנו משפיעים על הרגשות שנחוש, על המועד שבו נחוש אותם ועל האופן שבו אנו חווים אותם ומביעים אותם.

יכולת הוויסות של ילדים מורכבת מגורמים פנימיים (הטמפרמנט שאיתם הם נולדים) ומגורמים סביבתיים (בעיקר הדמויות המטפלות, ההורים). השיח בין ההורים לילד, ההדרכה הברורה והישירה והליווי הרגשי הם גורמים חשובים התורמים להתפתחות של יכולות רגשיות בקרב ילדים. כאשר הורה מדריך את הילד בשליטה על רגשותיו הוא מקנה לו כלים להרגיע את עצמו כשהוא נסער גם כשאינו לידו.

בשידור זה נרכוש כלים להדריך את ילדינו לשלוט ברגשותיהם. נבחן אילו מסרים אנו מעבירים להם באמצעות תקשורת מילולית ולא מילולית, וכיצד מסרים אלו עלולים לחזק תגובות של הימנעות וחוסר התמודדות במצבים שונים בקרב ילדינו. נראה כיצד פיתוח מודעות לרגשות אישיים, לתחושות גוף, למחשבות 'מחממות' ו'מרגיעות' יעזור לנהל את חיי הרגש ניהול מיטבי.

השידור מתבסס על גישת הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי אשר שמה דגש על אופני החשיבה של האדם מתוך אמונה שהבנת אופני החשיבה ואפיוניה תסייע למצוא דרכים להפחתה או למיתון של קשיים שהילד חווה המתבטאים ברגשות לא נעימים ובהתנהגותו.

נושאים מרכזיים בשידור

  • תיקוף רגשות
  • שיח רגשי
  • חיזוק התנהגות מתמודדת
  • הצגת מודל משפחתי מוּוסת

השידור מהווה חלק מסדרת שידורים להורים לילדים עם צרכים מיוחדים. 

תיאור המרצה

ד"ר יעל שרון, מטפלת קוגניטיבית התנהגותית באומנויות, מרצה במכללת תלפיות, מדריכה מוסמכת באיגוד הישראלי לתרפיה ובאגודה הישראלית לטיפול התנהגותי, מפתחת ומנהלת מסלול סי-בי-טי ארטס מטעם מכללת פסגות והאוניברסיטה הפתוחה. בעברה הייתה מדריכה ארצית בתחום טיפול באומנויות מטעם משרד החינוך. עוסקת בתחומים של ילדים בסיכון, פגיעות מיניות, בעיות התנהגות ועוד. מפתחת חומרי לימוד ויצירה במרכז לוויסות רגשי.

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.