חפש ב:

זיכרון בסלון - סיפורה של חנה

שם המרצה:
חנה גופרית
קהל יעד:
תלמידים
תחום דעת:
כישורי חיים
שכבות גיל:
ה-ט
שפה:
עברית
זיכרון בסלון - סיפורה של חנה

תיאור השידור

בשידור ייחודי לרגל יום הזיכרון לשואה ולגבורה חנה משתפת אותנו בסיפור חייה, כיצד שרדה מן השואה, היכן הסתתרה עם בני משפחתה ומי סייע להם לשרוד. חנה מדגישה לאורך סיפורה את היותה יהודייה גאה וישראלית שניצחה בשואה.

הסיפור מסופר מנקודת מבטה של ילדה קטנה בת שש שגדלה לתוך מציאות של מלחמה בפולין. היא עברה בזמן השואה ממסתור למסתור. תחילה הסתתרה עם הוריה בבור תפוחי אדמה של משפחה פולנית, ולאחר מכן היא ואמה הוסתרו כשנתיים בוורשה בדירתה של משפחת סקוברונק, מחסידי אומות העולם. אחר כך התחזתה לפולנייה וכך ניצלה.

השידור המתקיים במסגרת המיזם "זיכרון בסלון", מלווה בציורים מקסימים מתוך הספר "רציתי לעוף כמו פרפר", ספר ילדים שכתבה חנה על ילדותה בזמן השואה.

רקע על המיזם "זיכרון בסלון"

"זיכרון בסלון" הוא מיזם שהחל בשנת 2011 במסגרתו מתקיימים ערבי זיכרון ביום הזיכרון לשואה ולגבורה מתוך מטרה לשמר את זיכרון שורדי השואה ולייצר דרך נוספת לציין את היום הזה, דרך אשר תאפשר חיבור מחודש ורלוונטי יותר לציון אירועי הזיכרון ולתפיסה הכללית שלנו את השואה. 
הפעילות של ערבי זיכרון בסלון נפתחת בעדות לעיתים של שורד שואה או של בן הדור השני ולעיתים בעדות כתובה או מצולמת. אחר כך האורחים מנגנים ושרים ביחד, משתפים בסיפור משפחתי או מקיימים כל פעילות אחרת המאפשרת ביטוי אישי. לבסוף מתקיים שיח קבוצתי מונחה ומבוסס על מערך כתוב המוצע באתר המיזם "זיכרון בסלון".

אנו מזמינים גם את התלמידים להביא קטע שבחרו לכיתה ולקיים דיון ושיח בעקבות המפגש המקוון. אפשר להיעזר במערכי השיעור המלווים לשידור זה.

תיאור המרצה

חנה גופרית, ישראלית שניצחה בשואה, הייתה שנים רבות אחות. בשיתוף יד ושם כתבה את ספר הילדים "רציתי לעוף כמו פרפר" המספר את סיפור ילדותה בזמן השואה. הספר תורגם לשש שפות ומשמש בסיס לפעילות חינוכית רחבה בארץ ובעולם. חנה מתכתבת ונפגשת עם קוראיה מכל העולם.

 

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.