דלג אל

כימיה אורגנית למהנדסים – עברית

לקטלוג הקורסים
תחום דעת:
כימיה
סוג הקורס:
מלווה למידה
מוכר לבגרות:
לא
שפה:
עברית
שכבות גיל:
ט, י, יא, יב
פלטפורמה:
קמפוס IL
משך הקורס:
13 שבועות | 4-5 שעות שבועיות
פותח ע"י:
הטכניון

תיאור הקורס

כימיה אורגנית למהנדסים – עברית
מרצה: פרופ' מוריס אייזן

כימיה אורגנית היא מדע העומד בבסיסם של תחומים רבים בחיי היום-יום: רפואה, חקלאות, מזון, פלסטיקה, קוסמטיקה, פטרוכימיה ועוד.
בקורס נלמד על מגוון משפחות של תרכובות אורגניות:
אלקאנים ואלקנים – תוצרי זיקוק ופיצוח של נפט גולמי המשמשים למשל בתור ממסים או חומרי מוצא לתעשיית הפולימרים. לדוגמה פוליאתילן שממנו מכינים שקיות פלסטיק לסופרמרקט.
סטראוכימיה – נלמד על המבנה התלת ממדי של מולקולות בדגש על מולקולות ביולוגיות והשפעת סטראוכימיה על תכונותיהן.
תרכובות קרבוניליות – משפחה רחבה הכוללת מגוון חומרים כמו חומצות קרבוקסיליות, אסטרים, אמידים, אנהידרידים, קטונים ואלדהידים. לדוגמה, חומץ הוא חומצה אצטית מהולה, ומיץ לימון מכיל חומצה ציטרית. הריחות של אננס, קינמון, יסמין ולוונדר נובעים מתרכובות אסטריות. אצטון נמצא בשימוש ביתי ותעשייתי. כמו כן אפשר לפגוש תרכובות קרבוניליות בתעשיית התרופות ובהן תרופות נגד סרטן, HIV ושפעת.
תרכובות ארומטיות – אפשר לפגוש במגוון תחומים כגון כדורי ריח נגד עש (נפטלין), חומרי נפץ (TNT) וצבעים רבים ובהם צבעי היסוד.
פולימרים – חומרים שאנו פוגשים על בסיס יום-יומי. לדוגמה, פוליאמידים הם חומרי ספיגה בחיתולים, 6,6-ניילון משמש להכנת בדים העמידים למים כגון אוהלים ומעילים ופוליאתילן טרפתאלט הוא חומר שעשויים ממנו בקבוקי פלסטיק.
קשר לעולם הביולוגיה – חומצות שומן, פפטידים, אנזימים וחלבונים.
בקורס זה תרכשו כלים להבין כיצד פועלת כימיה אורגנית וכיצד אפשר להכין חומרים המצויים בטבע.

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.