דלג אל

מתקנות עולם: אומנות פמיניסטית וזהות יהודית

לקטלוג הקורסים
תחום דעת:
אומנות ותרבות, רוח וחברה
סוג הקורס:
מלווה למידה
מוכר לבגרות:
לא
שפה:
עברית
שכבות גיל:
ט, י, יא, יב
פלטפורמה:
קמפוס IL
משך הקורס:
8 שבועות | 4-2 שעות בשבוע
פותח ע"י:
אוניברסיטת בר-אילן

תיאור הקורס

מתקנות עולם: אמנות פמיניסטית וזהות יהודית
מרצה: ד"ר מור פרסיאדו, ד"ר דוד שפרבר וד"ר טל דקל

אומניות יהודיות נמנות עם המובילות והמשפיעות ביותר בתנועת האומנות הפמיניסטית מאז היווסדה בשנות השבעים של המאה הקודמת. בקורס "אומנות פמיניסטית וזהות יהודית" נבחן את האופן שבו האומנות, הפמיניזם והיהדות משיקים זה לזה, ונראה כי הצטלבות התחומים האלה מאירה את תרומתן הייחודית של אומניות ממוצא יהודי לעולם האומנות ולחברות היהודיות השונות בחמישים השנים האחרונות.
בקורס נתוודע גם ליצירות החשובות ביותר בתחום זה שנוצרו באמצעים אומנותיים מגוונים: ציור, פיסול, צילום, מיצב ואומנות וידאו. נבחן בו את עשייתן של אומניות יהודיות פמיניסטיות לאור תאוריות של אומנות, יהדות, פמיניזם ומגדר, ונתבונן ביצירותיהן על רקע ההקשרים החברתיים, התרבותיים והדתיים שבתוכם הן נוצרו.
נבהיר גם את הדרכים שבהן תורמת האומנות היהודית הפמיניסטית לחשיפת החוויות, הסיפורים ונקודות המבט של נשים שהודרו במשך שנים רבות מההיסטוריה ומעולם האומנות. דגש נוסף ישים הקורס באופנים המגוונים שבהם האומנות מתערבת במציאות החברתית כדי לתרום לתיקונה. הנושאים שיילמדו בקורס:
א. תאוריות ומושגי יסוד בתחומים האלה: פמיניזם, חקר מגדר, אומנות ויהדות בנות־זמננו.
ב. האופן הייחודי שבו האומנות היהודית הפמיניסטית תורמת לשדות האומנות ולחברות שבתוכם היא נוצרת.
ג. קורות חייהן ויצירותיהן של אומניות יהודיות חשובות כמו ג'ודי שיקגו, מרים שפירו ומירל לדרמן־יוקלס.
ד. מגמות שעדיין לא קיבלו מקום מרכזי בעולמות האומנות, למשל תנועת האומנות היהודית הפמיניסטית־הדתית ואומנותן של יוצרות שהיגרו לישראל.
ה. סוגיות של פמיניזם ומגדר באומנות העוסקת בשואה.
ו. אומנות נשים העוסקת בהצטלבויות שבין הגוף היהודי־האתני לזה המגדרי.
ז. המקום שקיבלו מגמות האקטיביזם החברתי והביקורת המוסדית בעולם האומנות היהודית הפמיניסטית.
ח. ההקשרים המגדריים של סוגיות ההגירה ומדינת הלאום כפי שהם מוצגים באומנות של מהגרות לישראל מברית המועצות לשעבר ומאתיופיה.

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.