דלג אל

צרכנות

ילדה בסופרמרקט

תחום הדעת: מתמטיקה - צרכנות
נושא: הפקת ייצוגים חזותיים של מחלקות בסופר מרקט, תוך שימוש וחקירת מחוללי תמונה שונים ואופן כתיבת פרומפט.
פיתוח: אנה וולפסון, ״מגשימים״, רמלה
אוכלוסיית היעד: ASD, תפקוד בינוני-נמוך, כיתות ד'-ו', בתיווך איש צוות חינוכי – טיפולי
משך השיעור: יחידת הוראה 90 דקות
רציונל למורה: הערכה חלופית בנושא ״סופר מרקט״
רצף:

  • יכולת ביצוע מטלה בעורך גרפי ״קנבה״
  • ידע אודות בינה מלאכותית - בינה אנושית
  • יכולת בחירה של ייצוג מדויק
  • יכולת הבחנה בשוני בין אמיתי לבין הדיגיטלי
  • יכולת ניסוח והקלדה של תיאור ייצוג (פרומפט)
  • ידיעת כללי התנהגות בעת שימוש ב-AI

מיומנות ליבה: שימוש מושכל ואפקטיבי בבינה מלאכותית לצרכים מגוונים

מטרות בתחום תוכן:

  • התלמידים ירכשו ידע אודות סופר מרקט באמצעות חיזוק מיומנויות דיגיטליות
  • התלמידים ישתפו בחוויה האישית אודות סופר מרקט
  • התלמידים יפיקו ייצוג בכלי דיגיטלי בשילוב בינה מלאכותית בהתאם לפרומפט
  • התלמידים יחוו תחושת הצלחה בעת ביצוע משימה לימודית דיגיטלית

מושגים: 

בינה מלאכותית, פרומפט, גרפיקה, סרטון, תמונה, הנפשה, סגנון עיצוב, דיוק.

מיומנויות נרכשות:

התלמידים מפתחים את המיומנויות הבאות: שימוש מושכל בעכבר ומקלדת לצורך יצירת תכנים דיגיטליים; זיהוי סמלילי עיצוב והבחנה בין סוגי מדיה שונים (גרפיקה, סרטונים, תמונות); הבנה וביצוע הוראות רב שלביות
במהלך המשימה; חיזוק מיומנויות שיתוף פעולה בממשק דיגיטלי; פיתוח היכולת לניסוח פרומפטים מדויקים בהתאם לצרכים ולתוכן הלימודי.

שילוב התקשוב בשילוב מיומנויות המאה ה-21:

  1. התלמידים משתתפים בהערכת מידע שמתקבל מכלי בינה מלאכותית
  2. התלמידים מפיקים ייצוג דיגיטלי באמצעות טקסט
  3. תלמידי הכיתה יפיקו ייצוג לפי פרומפט משותף
  4. תלמידי הכיתה יבחרו את הייצוג המדויק
  5. חיזוק כללי התנהגות במרחב הדיגיטלי
  6. חיזוק כללי עבודה ולמידה עם בינה מלאכותית

הערך המוסף של הטכנולוגיה: חיזוק תחושת הצלחה אצל התלמידים בביצוע משימות דיגיטליות מותאמות אישית; פיתוח יכולות ביטוי וייצוג של עולמם הפנימי באמצעות הטכנולוגיה; יצירת הזדמנויות לתלמידים לחוות למידה מתוקשבת המספקת תוצרים איכותיים בפרק זמן קצר; התאמה אישית לתלמידים על הרצף האוטיסטי, תוך התייחסות ליכולות הפיזיות והקוגניטיביות של כל תלמיד.

חומרי למידה (כתובים ומתוקשבים): סרטון על הפרויקט פעילות משולבת AI | עורך גרפי 

מעבדת מחשבים: קבוצתי: עמדת מחשב ומקרן וכו'.

נגישות: ממשק תומך עברית.

תוצרי למידה מצופים: פורטפוליו: אלבום של ייצוגים אשר מתעדת את שלבי רכישת הידע.

מהלך השיעור

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.