דלג אל

"חבר וסע" – אפליקציה חברתית לחילוץ הפקקים בכביש

"חבר וסע" – אפליקציה חברתית לחילוץ הפקקים בכביש

פרויקט של התלמידות: שירה אדרי, הלל כץ

בהנחיית המורה: נעמה כ״ץ

אולפנה תורנית צביה, חיפה

 

דומה שאין כמעט איש בישראל שלא הושפע כך או אחרת מבעיית הפקקים ועומסי התנועה בכבישי הארץ. גם התלמידות שירה והלל, נהגות 'טריות', חוו על בשרן את בזבוז הזמן המתסכל בפקקי תנועה.

 

ואולם מעַז יצא מתוק. השתיים החליטו לרתום את תחום העיצוב לעניין. הן הגו ועיצבו אפליקציה חברתית שנועדה להקל על הפקקים ברחבי הארץ על ידי יצירת חיבור בין נהגים לבין אנשים הזקוקים להסעה. ייחודה של האפליקציה בכך שהחיבור בין נהג לנוסע אינו על בסיס נקודת מוצא ויעד בלבד, אלא על בסיס צרכים הדדיים ותחומי עניין משותפים לנהג ולנוסע. הרעיון מאחורי האפליקציה הוא שהחיבור יצמיח תועלת הדדית הן לנהג הרכב הן לנוסע. התועלת אינה כספית אלא שוות כסף. למשל, מתן עצה או הרצאה מקצועית לנהג בתחום עבודתו של הטרמפיסט, נהיגה במקום הנהג ששתה, השגחה על ילדיו של הנהג בזמן הנסיעה וכיו"ב. לשם כך נדרשים הנהגים והאנשים המעוניינים בטרמפ להגדיר בעת כניסתם לאפליקציה את התחומים שבהם ירצו לתת שירות או לקבל שירות. 

 

״החיבור״ בין נהג לטרמפיסט באפליקציה נעשה על בסיס היכרות מוקדמת ביניהם או דרך מכרים משותפים בהסתמך על הרשתות החברתיות השונות (פייסבוק, אינסטגרם, גוגל וכו׳).

השראה ישראלית

שנת הלימודים תשע"ח היא בסימן חגיגות ה-70 למדינת ישראל. התלמידות בחרו אפוא לעצב את האפליקציה בהשראת עבודותיו של המעצב הישראלי הנודע יוסי למל העוסק בעיצוב כרזות בעלות אופי פוליטי-חברתי ובפרסום. שירה והלל ערכו מחקר על המעצב, על תחומי יצירתו, על השפה העיצובית שבה הוא משתמש ועל הנושאים החברתיים הבאים לידי ביטוי בעבודותיו. הן אף עיצבו כרזת אינפוגרפיקה על אודותיו. השתיים גילו כי עבודותיו של יוסי למל מתאפיינות במסרים פרובוקטיביים וישירים, וכדי להדגישם הוא מרבה לעשות שימוש בצבעים עזים ומנוגדים ובפוטומונטאז' (טכניקה של הרכבת תצלומים שונים לתצלום אחד, פעמים רבות מתוך יצירת הרושם שהתצלום שנוצר הוא תצלום מציאותי שנלכד בצורתו זו בעין המצלמה).

 

התהליך העיצובי כלל ניסוח, עריכה ועיצוב של עמודים מהאפליקציה, הכנת גרסת הדגמה ("דמו") לתפעול האפליקציה, עיצוב סדרת מוצרי שיווק ופרסום של האפליקציה – כרזות לעיתון בהשראת השפה החזותית של המעצב יוסי למל, כרזות רחוב, עלון מידע, אריזה ומתנות לרכב.
עבודת החקר מתעדת את כל שלבי החריש, הזריעה וההנצה על פי המודל הנלמד במגמה.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

תוצרי הפרויקט

לוגו
לוגו
מסך אפליקציה 1
מסך אפליקציה 1
מסך אפליקציה 2
מסך אפליקציה 2
מסך אפליקציה 3
מסך אפליקציה 3
אריזה
אריזה
כרזת עיתון
כרזת עיתון
כרזת רחוב
כרזת רחוב
עלון פנימי
עלון פנימי
אינפוגרפיקה יוסי מלל
אינפוגרפיקה יוסי מלל
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.