דלג אל

רוח

רוח

פרויקט בעיצוב מוצר של התלמיד: בן תורג'מן 

בהנחיית המורים: מירב פליישר, דניאל קליינהנדלר

בית חינוך אופק

רוח - רעיון והשראה

"תַּקְשִׁיב לָרוּחַ וְלַלֵּב; יֵשׁ צֵל חוֹמֵק שָׁם", כתב ושר שלמה ארצי. בהשראת משחקי הרוח והצל יצר התלמיד בן תורג'מן סככת צל (צלייה) בצורת ספירלה המתכווננת לפי רצונו של היושב תחתיה. לצד הסככה בנה בן פינת ישיבה נוחה ושימושית המורכבת מכיסאות ומתכתבת עם השפה העיצובית של קורות הסככה.

עיצוב בהשראת אומן - לאונרדו דה-וינצ'י

מטרת הפרויקט הייתה לאפשר לתלמיד להתנסות בעיצוב מוצר בעל מבנה רעיוני ושפה חזותית ברורה בהשראתו של אומן. מקור ההשראה של בן היה איש הרוח והאומן לאונרדו דה- וינצ'י. בן השתמש בַסרטוטים הידועים של דה-וינצ'י על המבנה ההנדסי הידוע שפיתח: מבנה הבורג, הספירלה.

בן מספר על הבחירה בדה-וינצ'י למקור השראה לפרויקט: "בחרתי לחקור את דה-וינצ'י דווקא, מאחר שהיה אישיות מעניינת מאוד ובעל כישורים והמצאות רבות. דה-וינצ'י היה לא רק צייר – אלא גם מהנדס, ממציא, מתמטיקאי, אדריכל ופסל, איש לא שגרתי שהלך נגד הזרם וזו הייתה צורת החשיבה שלו. דה-וינצ'י חקר את הרוח וציפורים רבות כדי לראות מה גורם להן לעוף והמציא את ההליקופטר הראשון".

בסרטוטים הידועים של דה-וינצ'י ישנם סרטוט הכנפיים וסרטוט המסוק. סרטוטים אלו היו לבן מקור השראה, והוא הכין סרטוטים משלו בהתבסס על אותו מבנה ספירלי. הסרטוטים שימשו את בן לבניית סככת הצל הספירלית המשתנה לפי כיוון הרוח.

החומרים ששימשו את בן בשלב הסופי של הפרויקט היו: עץ, מוטות ברזל, ברגים ולכה עמידה בתנאי חוץ לציפוי עץ.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.