דלג אל

שינויי האקלים ומערכות אקולוגיות

שינויי האקלים ומערכות אקולוגיות

בשנים האחרונות חלה עלייה של ממש בהתחממות כדור הארץ ובתופעות אקלימיות קיצוניות בעולם. מקובל על רוב המדענים כי העלייה בכמות הפחמן הדו חמצני הנפלט לסביבה היא מהגורמים להתחממות הגלובלית ולנזקים הנלווים לה, וכי הפעילות האנושית משפיעה מאוד על שינויים אלו. לעליית הטמפרטורה השלכות על רוב המערכות האקולוגיות הימיות. בניסיון לצמצם את הנזקים הנגרמים על ידי פעילויות של האדם יש היערכות בין לאומית והיערכות לאומית. בד בבד נודעת חשיבות גם להתנהגות של כל פרט ופרט אשר יכולה לצמצם ולוּ במעט את טביעת הרגל הפחמנית ואת כמויות הגזים הנפלטים לאטמוספרה.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

מה בתוכנית הלימודים?

האדם משפיע על סביבתו ומשנה אותה. האדם משפיע על תהליך האבולוציה של מינים. מעורבות האדם בטבע מעוררת בעיות ודילמות חברתיות ואתיות.

מפרט תכנים

פעילות לתועלת האדם, המחיר הסביבתי: זיהום ודלדול משאבים, הרס בתי גידול, הכחדת מינים וכניסת מינים פולשים. דרכים להקטנת המחיר הסביבתי: צמצום צריכת משאבים, חקיקה סביבתית, חינוך והסברה. השפעה על מגוון המינים בטבע: שימור מינים, הכחדת מינים, ביטול מחסומים גיאוגרפיים, מינים פולשים. דילמות הקשורות לשמירת הסביבה: שימור לעומת פיתוח , עלות תועלת מול שיקולים אתיים

מונחים ומושגים נוספים

אפקט החממה, דלדול האוזון, הרס בתי גידול, זיהום אוויר, זיהום מים, זיהום קרקע, מינים בסכנת הכחדה, מינים פולשים, הכחדת מינים, הכנסת מינים, טביעת רגל אקולוגית, מחסומים גאוגרפיים, קיימות, (sustainability).

השפעות הדדיות בין מגפת הקורונה לסביבה

השפעות הדדיות בין מגפת הקורונה לסביבה

מגפת הקורונה יצרה פרק חדש בהיסטוריה האנושית והסביבתית. המגפה טלטלה את העולם, הביאה לעצירה כמעט מוחלטת של הכלכלה העולמית וכפתה על האנושות בידוד חברתי. מצד אחד המגפה היא תוצר של מערכת יחסים לקויה בין האדם לסביבה: פגיעה בטבע, הרס בתי גידול וסחר בבעלי חיים שהובילו להופעת מחלות אצל בעלי חיים שזולגות לאדם ומצד שני הביאה השפעות חיוביות על הסביבה: לירידה בזיהום האוויר, לשינוי בתרבות הצריכה לתמורות במשק האנרגיה ועוד.

סרטונים

האדם, האקלים ומערכות אקולוגיות
האדם, האקלים ומערכות אקולוגיות
שינוי אקלים גלובלי
שינוי אקלים גלובלי
המגוון הביולוגי
המגוון הביולוגי
שינויי אקלים בים התיכון
שינויי אקלים בים התיכון
החורף מגיע
החורף מגיע
10 טיפים לשמירה על כדור הארץ
10 טיפים לשמירה על כדור הארץ
מהגר אקלים
מהגר אקלים
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.