דלג אל

הצהרת נגישות

העשרה - פרס וולף ברפואה ובחקלאות

העשרה - פרס וולף ברפואה ובחקלאות

פרס וולף הוא פרס בין-לאומי יוקרתי המוענק בישראל לאנשי מדע ולאומנים נודעים מרחבי העולם. הפרס נחשב מנבא טוב לקבלת פרס נובל בעתיד. הפרס ברפואה יוענק השנה לשתיים מחלוצות טכנולוגיית CRISPR Cas9 ג'ניפר דאודנה ועמנואל שרפנטייה. הפרס בחקלאות ניתן לחוקרת קרוליין דין שגילתה כיצד צמחים יודעים מתי לפרוח.
על קריספר בקצרה: בגנום של חיידקים רבים מצויים רצפים גנטיים קצרים החוזרים על עצמם פעמים רבות, והם חלק ממערך ההגנה של החיידקים נגד נגיפים התוקפים אותם. חוקרים השתמשו במנגנון זה כדי ליצור כלי פשוט ונוח לעריכת גנים. זו שיטה הגורמת בשנים האחרונות למהפכה בכל התחומים הנוגעים בביולוגיה, ובכלל זה ניסויים קליניים בריפוי גני של מחלות.
על מועד הפריחה בקצרה: נחקרה הבקרה הגנטית על הפריחה של צמח תודרנית לבנה (אורגניזם מודל) וזוהו הגנים המעורבים בתזמון הפריחה כמו גם מערכת אֶפִּי-גֶנֶטִית המופעלת בתקופה הקרה – חומרים הנקשרים ל-DNA ומשפיעים על הפעלה או כיבוי של גנים בלי לשנות את ה-DNA עצמו. פיענוח המנגנון של תזמון הפריחה הוא צעד חשוב להגדלת יבולים.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

התא: מבנה ותפקוד
התא הוא היחידה הבסיסית של מבנה ותפקוד בכל היצורים (האורגניזמים) החיים
פיזיולוגיה השוואתית
פיזיולוגיה השוואתית בהיבט התפתחותי: מחד-תאיים ליונקים
חילופי גזים ונשימה תאית
במערכת הנשימה מתקיימים חילופי גזים בין הגוף לסביבה. בתאי הגוף של כל היצורים מתרחש תהליך של נשימה תאית שבו מופקת מהמזון אנרגייה המשמשת לכל תהליכי החיים
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.