חפש ב:

יום כדור הארץ 2021 – מפגש תלמידים מישראל ומזמביה

יום כדור הארץ 2021 – מפגש תלמידים מישראל ומזמביה

הרעיון שלי:

בכל שנה ב-22 באפריל מציינים בעולם את יום כדור הארץ.

בשנת 1970 קרא הסנטור האמריקאי גיילורד נלסון (Gaylord Nelson)  לקיים יום של למידה ומחאה ב-22 באפריל כדי להעלות את המודעות לסביבה ברחבי ארצות הברית.

בשנת 2009 הכריז האו"ם על 22 באפריל יום בין-לאומי במטרה לעורר מודעות להגנה על כדור הארץ. ממשלות, ארגונים ואנשים פרטיים ברחבי העולם מציינים יום זה.

המסר הוא שלאדם היכולת להתחשב בסביבה ולהשפיע עליה לטובה למענו ולמען דורות המחר. כמו כן לצריכת משאבים יעילה יש השפעה על המערכת האקולוגית ועל איכות הסביבה.

במסגרת אירועי יום כדור הארץ התקיים מפגש מקוון בין תלמידי מגמת ביולוגיה מתיכון שמעון בן-צבי בגבעתיים לבין תלמידי תיכון למדעים בזמביה.

הקשר בין בתי הספר נוצר בזכות פעילות של משרד התיירות של זמביה ורשות הטבע והגנים בישראל, בהובלת אורי ארליך, מנהל אגף חינוך וקהילה ברשות הטבע והגנים. את הפרויקט בתיכון שמעון בן-צבי הובילו המורים לביולוגיה: רכזת המקצוע ד"ר פרחי וקסמן, נטלי שלו, מרן גן ורכזת האנגלית חגית פייגין.

לקראת המפגש חולקו התלמידים בישראל ובזמביה לשמונה קבוצות. כל קבוצה קיבלה נושא אחר העוסק בשמירה על כדור הארץ כגון התמודדות עם שרֵפות, שמירה על שמורות הטבע, התמודדות עם מינים פולשים, ציד בלתי חוקי ועוד.

התלמידים למדו בשיעור ביולוגיה על השפעת האדם על הסביבה, וכל קבוצה המשיכה בעצמה להעמיק ולחקור את הנושא הנבחר.

צוות האנגלית בבית הספר נרתם גם הוא לסייע לתלמידים להתמודד עם השפה האנגלית. השבועיים שלפני המפגש הוקדשו לשיעורי אנגלית בנושא איכות הסביבה. צוות המורים לביולוגיה וצוות המורים לאנגלית הכינו רשימה של מושגים מרכזיים שיאפשרו שיח בנושא בין תלמידים מישראל לתלמידים מזמביה.

המפגש התקיים במעמד שר התיירות והאומנויות של זמביה מר רונלד קהומה צ'יטוטלה (Ronald Kaoma Chitotela) ושגריר ישראל לזמביה מר גרשון קידר.

בתום שלב הברכות הציג תלמיד מכל מדינה את מדינתו ולאחר מכן הצגנו את הנושאים שהכינו התלמידים.

בשל קשיים טכניים הצלחנו לקיים מפגש במליאה בלבד מבלי לחלק את התלמידים לעבודה בקבוצות. אף על פי כן הצליחו התלמידים לשתף את הנושאים שהכינו, והצלחנו אף לקיים דיון סביב מקצת מהנושאים.

 

זו הייתה חוויה מיוחדת במינה בעבור התלמידים והמורים, ושני בתי הספר גמרו אומר לקיים מפגש נוסף בשנה הבאה.

תמונות מהמפגש:

   

   

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.