חפש ב:

מיטוזה ומיוזה

מיטוזה ומיוזה

הרעיון שלי

אורנה גבע, מורה ורכזת מדעים בחטיבת הביניים ומורה לביולוגיה בחטיבה העליונה בבית ספר השש שנתי "עמי אסף" בבית ברל, מצאה דרך יצירתית ללמד את תלמידיה על תהליך המיטוזה והמיוזה.

מיטוזה? מיוזה? במה מדובר?

תהליכי המיטוזה והמיוזה הם תהליכים הקשורים לחלוקת התא. בתהליך המיטוזה התא מתחלק ויוצר שני תאים חדשים זהים. תהליך זה מתרחש בגופנו כל הזמן ומאפשר התחדשות ושיקום של אזורים פגועים. תהליך המיוזה, לעומתו, הוא תהליך של חלוקת גרעין התא המתרחש בעיקר בתהליך ההבשלה של תאיי רבייה.
אורנה בחרה ללמד את שני התהליכים בדרך יצירתית. היא ביקשה מתלמידיה ליצור בפלסטלינה כל שלב ושלב המתרחש בתהליך המיטוזה ובתהליך המיוזה. לאחר מכן נדרשו התלמידים להכין סרטון ולהסביר בו על התהליכים השונים.

אני מאמין

אורנה מספרת כי הוראת הביולוגיה טומנת בחובה לימוד תהליכים ביולוגיים והתמודדות עם סוגיות הדורשות ניתוח ויישום. לתפיסתה החינוכית, כדאי להמחיש תהליכים אלו, בין השאר על ידי בניית דגמים ומתן הסבר לכל שלב בתהליך.

 

יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.