דלג אל

האבסולוטיזם ולואי ה-14

האבסולוטיזם ולואי ה-14

במאה ה-17 הונחו יסודותיה של המדינה המודרנית. התחזקותו של השלטון המרכזי והיחלשותן של ההתאגדויות האופייניות לימי הביניים (אצילים, עירוניים ואנשי הכמורה) הובילו לסוג של שוויון של כלל תושבי הממלכה בפני החוק. הצבא הפך לגוף המשרת את המדינה, ובמקביל נוצרו מוסדות ושירותים נוספים שהוכפפו למדינה. תהליכים אלו הגיעו לביטויים המובהק ביותר בצרפת, תחת מנהיגותו של לואי ה-14.

מדיניותו הריכוזית של לואי ה-14 הביאה את צרפת לפריחה מדינית, כלכלית ותרבותית שגרמה למדינות אירופה לחקות את מדיניותה. הצלחות אלו הושגו על ידי לואי ה-14 באמצעות ריסוק כוחם של האצילים ורתימת אנשי הכנסייה לטובת המדינה. במקביל עלתה אצולה חדשה היא 'אצולת הממון' - אנשים שהשיגו את עושרם במו ידיהם. אלו היו מודל לאזרח החדש הפועל למען הצלחתו הכלכלית מתוך זהות אינטרסים עם מדינתו.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

סרטונים

כל האמת על לואי ה-14
כל האמת על לואי ה-14
היה היה: לואי ה-14
היה היה: לואי ה-14
ארמון ורסאי (אנגלית)
ארמון ורסאי (אנגלית)
אבסולוטיזם (אנגלית)
אבסולוטיזם (אנגלית)

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.