חפש ב:

המרד הגדול וחורבן בית שני

המרד הגדול וחורבן בית שני

המרד הגדול היה הראשון מבין שלוש מרידות גדולות שמרד העם היהודי באימפריה הרומית במהלך השנים 66 – 73 לספירה. המרידה השנייה הייתה מרד התפוצות, והשלישית הייתה מרד בר כוכבא. המרד הגדול החל בשנת 66 לספירה, בין הגורמים לו היו אכזריות השלטון הרומי, סכסוך בין יהודים לאוכלוסייה ההלניסטית בארץ ישראל, ייאוש ממותו של מלך יהודה אגריפס הראשון וכן מתחים פנימיים בין הצדוקים לפרושים וכיתות אחרות. לאחר הצלחות ראשוניות של המורדים, נשלחו המצביאים הרומאים אספסיאנוס ובנו טיטוס לדכא את המרד. שיאם של הקרבות היה בשנת 70 לספירה, עם כיבוש ירושלים והחרבת בית המקדש על ידי טיטוס, אולם דיכוי המרידה בכל מעוזי המורדים, בהם מכוור ומצדה, נמשך כשלוש שנים נוספות.

המרד נכשל כישלון חרוץ, ומנהיגיו נהרגו או נלקחו בשבי. הגליל וירושלים חרבו, מאות אלפי יהודים נהרגו, נפלו בשבי, הוגלו או נמכרו לעבדות, ומרכזו הרוחני והדתי של העם היהודי, בית המקדש השני, חרב. האם היה זה כישלון ידוע מראש כפי שטענו מתנגדי המרד?

האם היה המרד מהלך טפשי ומיותר, או שמא מלחמה הכרחית הכרחית ובלתי נמנעת להשבת העצמאות היהודית?

כך או כך, אין ספק כי לקיטוב החברתי הקיצוני שאפיין את החברה היהודית באותה תקופה היה חלק נכבד בכשלון המרד, ולא בכדי נצרבה בתודעה היהודית ההכרה שבית שני חרב מפני שנאת חינם.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

החברה היהודית בשלהי הבית השני והמרד הגדול

כיתה ט, נושא מרכזי: תחת שלטון רומי
ביחידה זו נעסוק באחד האירועים הקשים ביותר שעברו על העם היהודי, אירוע המשפיע על כל אורחות חיינו עד עצם היום הזה ומלווה אותנו בכל יום ויום – חורבן בית המקדש. ביחידה זו נלמד על הפירוד ועל הקרעים שהיו בעם ישראל ערב החורבן ועל מבנה הקהילה היהודית בארץ ישראל ובחלוקתה לכיתות: פרושים, צדוקים, איסיים ועוד.

סרטונים

המצור והרעב בירושלים
המצור והרעב בירושלים
תערוכה: המרד הגדול בגליל
תערוכה: המרד הגדול בגליל
והארץ היתה תוהו ובוהו: חורבן הבית
והארץ היתה תוהו ובוהו: חורבן הבית
הדילמה של יוסף בן מתתיהו
הדילמה של יוסף בן מתתיהו
קשת טיטוס ומנורת המקדש
קשת טיטוס ומנורת המקדש
מלחמת אחים
מלחמת אחים
מקדש בלהבות
מקדש בלהבות
מלחמת המטבעות
מלחמת המטבעות
הפסקת קרבן הקיסר- כך החל המרד
הפסקת קרבן הקיסר- כך החל המרד
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.