דלג אל

עליית האסלאם

עליית האסלאם

האסלאם היא הדת הגדולה ביותר כיום על אף שהיא דת "צעירה" יחסית. עליית האסלאם לוותה בפרץ אדיר של פעלתנות צבאית ומדינית ששינתה את מפת העולם באופן מוחלט. מאחר שהאסלאם קשור הן בנצרות והן ביהדות עלייתו השפיעה באופן מיידי על מעמדם של היהודים בארצות האסלאם ובארצות הנוצריות כאחד.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

יחידות הוראה מתוקשבות

עולם האסלאם
עולם האסלאם
תחומי דעת: היסטוריה חמ"ד

יחידה זו תסקור את העולם המוסלמי החל מראשיתו במאה ה־7 לסה"נ ועד למאה ה־13 – סוף תור הזהב המוסלמי.
ניזכר בראשית האסלאם: ההתגלות של מוחמד, הנסיונותיו לגבש תמיכה לדתו, בהתחלה בשכנוע ואחר כך במלחמה בחרב. נכיר את עיקרי דת האסלאם ואת המצוות המרכזיות בה: עדות, תפילה, צדקה, צום ועלייה לרגל.
נסקור את ההתפשטות הכבירה והמהירה של האסלאם במזרח התיכון, אסיה, אירופה ואפריקה. נכיר את המנהיגים המרכזיים, נברר את היחס למיעוטים ונלמד על הפריחה התרבותית ברחבי העולם המוסלמי.

ליחידת ההוראה
הקהילה היהודית בארצות האסלאם
הקהילה היהודית בארצות האסלאם
תחומי דעת: היסטוריה חמ"ד

ביחידה זו נעסוק בקהילה היהודית בארצות האסלאם. נלמד על חוקי עומאר, החוקים שהתקבלו ברוב ארצות האסלאם והגדירו את היחס ליהודים (ולנוצרים) במשך שנים רבות. למרות המיסים הכבדים והרדיפות, חוו היהודים בארצות האסלאם פריחה חברתית כלכלית ותרבותית. נלמד על תקופות אלו ונעסוק באתגרים שהיו ליהודים בארצות האסלאם לנוכח הצלחתם החברתית.

ליחידת ההוראה
ליחידות ההוראה שלי

סרטונים

תולדות האסלאם
תולדות האסלאם
כיפת הסלע
כיפת הסלע
עליית האסלאם
עליית האסלאם
והארץ היתה תוהו ובוהו: האסלאם
והארץ היתה תוהו ובוהו: האסלאם
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.