דלג אל

הצהרת נגישות

עליית האסלאם

עליית האסלאם

האסלאם היא הדת הגדולה ביותר כיום על אף שהיא דת "צעירה" יחסית. עליית האסלאם לוותה בפרץ אדיר של פעלתנות צבאית ומדינית ששינתה את מפת העולם באופן מוחלט. מאחר שהאסלאם קשור הן בנצרות והן ביהדות עלייתו השפיעה באופן מיידי על מעמדם של היהודים בארצות האסלאם ובארצות הנוצריות כאחד.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
עולם האסלאם
עולם האסלאם
תחומי דעת: היסטוריה חמ"ד

יחידה זו תסקור את העולם המוסלמי החל מראשיתו במאה ה־7 לסה"נ ועד למאה ה־13 – סוף תור הזהב המוסלמי.
ניזכר בראשית האסלאם: ההתגלות של מוחמד, הנסיונותיו לגבש תמיכה לדתו, בהתחלה בשכנוע ואחר כך במלחמה בחרב. נכיר את עיקרי דת האסלאם ואת המצוות המרכזיות בה: עדות, תפילה, צדקה, צום ועלייה לרגל.
נסקור את ההתפשטות הכבירה והמהירה של האסלאם במזרח התיכון, אסיה, אירופה ואפריקה. נכיר את המנהיגים המרכזיים, נברר את היחס למיעוטים ונלמד על הפריחה התרבותית ברחבי העולם המוסלמי.

הקהילה היהודית בארצות האסלאם
הקהילה היהודית בארצות האסלאם
תחומי דעת: היסטוריה חמ"ד

ביחידה זו נעסוק בקהילה היהודית בארצות האסלאם. נלמד על חוקי עומאר, החוקים שהתקבלו ברוב ארצות האסלאם והגדירו את היחס ליהודים (ולנוצרים) במשך שנים רבות. למרות המיסים הכבדים והרדיפות, חוו היהודים בארצות האסלאם פריחה חברתית כלכלית ותרבותית. נלמד על תקופות אלו ונעסוק באתגרים שהיו ליהודים בארצות האסלאם לנוכח הצלחתם החברתית.

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

נפוליאון
נפוליאון יצר במידה רבה את העולם המודרני על הטוב הטמון בו - זכויות אזרח, שוויון בפני החוק, לצד הרע הטמון בעולם זה - מלחמות טוטאליות, רצח המוני ודיקטטורה. לטוב...
חכמי יבנה
לאחר חורבן הבית השני הוקם ביבנה מרכז רוחני-דתי שהחליף את המרכז בירושלים החרבה. המרכז הוקם בידי יוחנן בן זכאי שנמלט מן העיר הנצורה. עד מרד בר כוכבא ישבה במקום...
הרצל והתנועה הציונית
התקווה לשיבת ציון פיעמה בלבם של יהודי התפוצות מאז חורבן הבית. בנימין זאב הרצל הפך תקווה זו ליעד מדיני מוחשי - הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל - ויצר את המסגרת ה...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.