דלג אל

הצהרת נגישות

ממלכת החשמונאים

ממלכת החשמונאים

כולנו מכירים את סיפורה של המשפחה הלוחמת ממודיעין: האב מתתיהו וחמשת בניו. אבל, רובנו לא כל כך יודעים שבני משפחה זו הקימו מדינה ושושלת מלוכה שמשלה בארץ ישראל במשך שמונים שנה לערך.

ככל משפחת מלוכה, גם במשפחה החשמונאית היו תככים פנימיים ומזימות, גם לה קמו לה מתנגדים מקרב הציבור הרחב וגם היא לא שמרה על בדלנות ובמרוצת הזמן אימצו בניה מנהגים רבים מהתרבות היוונית שרווחה סביבם.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

יחידות הוראה מתוקשבות

ממלכת החשמונאים
ממלכת החשמונאים
תחומי דעת: היסטוריה חמ"ד

ביחידה זו נלמד על השינוי שחל עם המעבר מאוטונומיה דתית לעצמאות מדינית בקרב החשמונאים. נעמוד על המשמעות והשינוי בתפיסה החשמונאית ובתפיסת העם את מנהיגיו. כמו כן נלמד על שקיעתה ונפילתה של ממלכת החשמונאים בעקבות ריב האחים החשמונאים.

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

יהדות ספרד
במשך למעלה מאלף שנים התקיימו בספרד חיים יהודים תוססים ועשירים. תור הזהב בספרד הותיר את חותמו על העולם היהודי והתרבות המערבית, ונגדע באחת עם גירוש ספרד
יום הזיכרון ליצחק רבין ז"ל
יצחק רבין היה ראש ממשלתה הנבחר של מדינת ישראל. במוצאי שבת, י"א במרחשוון תשנ"ו (4.11.1995), נרצח רבין בידי מתנקש יהודי שהתנגד למהלכים המדיניים שיזם. הרצח איחד...
עשרה בטבת
על פי המקרא בעשרה בטבת החל המצור הבבלי על ירושלים. המצור נמשך שלוש שנים וחצי והסתיים בחורבן הבית הראשון ובגלות בבל. לימים קבעה הרבנות הראשית לישראל את עשרה ב...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.